Nowoczesne rozszerzanie diety niemowląt, czyli Baby Led Weaning

Inf. prasowa komentarzy: 3

Rozszerzanie diety niemowląt to temat, który wciąż budzi wiele kontrowersji wśród pediatrów i dietetyków. Jedni uważają bowiem, że należy przestrzegać ścisłych reguł, inni zalecają zaś kierowanie się intuicją i obserwowanie reakcji malucha. W ostatnim czasie część specjalistów skłania się również ku metodzie Baby Led Weaning, która polega na rozszerzaniu diety niemowlaka kierowanym przez… samo dziecko.

Warszawscy specjaliści, w swej publikacji Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, piszą, że Baby Led Weaning to alternatywa dla rodziców, którzy wciąż zastanawiają się, jak rozszerzać dietę niemowlaka. Odwołują się do licznych badań, które potwierdzają, że BLW sprzyja prawidłowemu rozwojowi malucha i pomaga mu w poznawaniu szerokiej gamy smaków i zapachów. Na stronie https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/jak-madrze-i-zdrowo-rozszerzac-diete-dziecka-0 znajdziesz także wiele cennych wskazówek i porad, jak mądrze rozszerzać dietę dziecka.

Baby Led Weaning

Bobas lubi wybór

Bobas lubi wybór to książka autorstwa Gill Rapley i Tracey Murkett. Autorki przedstawiają w niej alternatywny model rozszerzania diety dziecka, który polega na wprowadzaniu kolejnych produktów wybieranych przez maleństwo. Metoda pomija etap karmienia łyżeczką, przez co eliminuje pokarmy w postaci papek (zupki, musy, przeciery, purée). Dziecko ma natomiast szansę na poznanie produktów w postaci pozwalającej na chwycenie ich rączką. Maluchowi podaje się więc krążki marchewki, kawałki banana, różyczki brokułów czy kleistą kaszę. Początkowo dziecko je rączkami, a następnie jest przyzwyczajane do korzystania ze sztućców. Warunkiem rozpoczęcia procesu rozszerzania diety dziecka jest umiejętność siedzenia. Metoda, z przyczyn oczywistych, wyklucza bowiem podawanie produktów w postaci stałej leżącym niemowlętom. Zarówno autorki książki Bobas lubi wybór, jak i specjaliści znad Wisły, zalecają w czasie rozszerzania diety metodą BLW kontynuowanie karmienie piersią, co pozwala na dostarczenie dziecku wszystkich niezbędnych mu składników.  Warto wiedzieć, że Gill Rapley i Tracey Murkett zwracają uwagę nie tylko na zalety metody BLW, ale także na jej wady. Według nich zagrożeniem związanym z rozszerzaniem diety niemowlęcia tym sposobem jest podawanie maluchowi własnych posiłków, których skład i wartość odżywcza nie są dostosowane do potrzeb niemowlęcia, ryzyko niedoboru żelaza i kłopoty z pokryciem dziennego zapotrzebowania energetycznego.

Zalety Baby Led Weaning

Gill Rapley i Tracey Murkett zauważają, że jedną z największych zalet Baby Led Weaning jest to, że dziecko poznaje nowe produkty samodzielnie, przez co rozwija wiele umiejętności i kształtuje zmysły. Autorki wyróżniają również funkcję spajającą rodzinę i ułatwiającą komunikację w niej.

Komunikacja

Według autorek książki rozszerzanie diety niemowlaka poprzez BLW sprawia, że rodzice uczą się dziecka, poznają jego upodobania i dowiadują się, w jaki sposób rozmawiać ze swoją pociechą.

Kształtowanie zmysłów

Rozwój zmysłów to kolejny aspekt wspominany przez badaczki. Naturalna potrzeba poznawania świata, dotykania różnych faktur i uczenia się nowych zapachów jest zaspokaja w procesie BLW. Dziecko ma bowiem szansę na empiryczne pozwanie swojego otoczenia, co sprawia mu wiele radości i pozwala mu na zrównoważony rozwój.

Rozwój motoryki

Gill Rapley podkreśla także znaczenie BLW w procesie rozwijania umiejętności motorycznych. Jedzenie paluszkami pozwala dziecku na eksperymentowanie z poszczególnymi produktami, co rozwija u nich wiele zdolności. Badania dowodzą, że dzieci, którym pozwala się na takie doświadczenia z jedzeniem mają lepszą koordynację ręka-oko niż ich rówieśnicy pozbawieni takiej możliwości.

Początki rozszerzania diety niemowlaka metodą BLW

Gill Rapley i Tracey Murkett piszą, że rozszerzania diety niemowlaka metodą BLW nie można rozpocząć przed szóstym miesiącem życia dziecka. Warunkiem przystąpienia do wdrażania Baby Led Weaning jest stabilne siedzenie malucha oraz umiejętność samodzielnego zajęcia się jedzeniem. W praktyce oznacza to, że metody nie można stosować u maluchów, które nie potrafią prowadzić ręki do buzi czy sprawnie chwytać palcami. Warto dodać, że BLW jest dobrym pretekstem do przybliżenia dzieciom tych umiejętności. Jeśli jednak zauważymy, że maluch jeszcze sobie nie radzi, koniecznie dokarmiajmy go tradycyjnymi metodami.

Wprowadzenie BLW należy rozpocząć od kupienia krzesełka do karmienia, które następnie dosuwamy do wspólnego stołu, włączając malucha w ceremonię rodzinnych posiłków. Warto zaopatrzyć się także w matę, którą umieszczamy pod krzesełkiem – ułatwi sprzątanie po dziecięcym posiłku. Na początku niemowlę je palcami, dopiero z czasem pokazujemy mu sztućce i zachęcamy do korzystania z nich. Na talerzyku dziecka powinny znaleźć się wszystkie produkty, które pojawiają się w zmiksowanych zupkach. Mogą to być pokrojone na niewielkie kawałki warzywa, mięso, ryby czy owoce. Dobrym pomysłem jest również ugotowanie klejącej kaszy i uformowanie jej w kulki lub kostki. Ułatwi to dziecku chwytanie i jedzenie. Warto pamiętać, że na początku przygody z BLW dziecko może nie najadać się do syta, traktując posiłek jak zabawę. Nie zapominajmy więc o monitorowaniu jego stanu odżywienia i dokarmiajmy je w miarę potrzeby.

Baby Led Weaning to metoda, która może stanowić alternatywę do tradycyjnego schematu rozszerzania diety dziecka. Dzięki niej dziecko rozwija nie tylko zmysły i motorykę, ale także kształtuje swoje upodobania i uczy się, że samo może podejmować decyzję. Pozwolenie dziecku na kulinarną swobodę i możliwość wyboru z pewnością pomoże mu ukształtować swoją autonomię. Autorzy publikacji Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zauważają, że Baby Led Weaning to metoda, która wciąż wymaga badań i obserwacji.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Karolina Karolina

    Ja podaję papki. Panicznie boję się, że mi się udławi stałymi pokarmami

  2. Dorota Dorota

    BLW oczywiście lepsze

  3. Agnieszka Agnieszka

    A ja stosuję trochę tego i trochę tego. Jest ok