1 sierpnia weszły w życie zmiany w rządowym programie 500 +. Wszyscy, którzy chcą pobierać świadczenia rodzinne od października 2017 do września 2018 roku muszą ponownie złożyć wniosek. Niezłożenie wniosku skutkuje ustaniem wypłaty zasiłku a niezłożenie wnioski do końca październiku spowoduje utratę części świadczeń. Wniosek powinny złożyć rodziny biorące udział w programie, jak i te, które chcą do niego dołączyć.

źródło: http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/informatory-rodzina-500-plus/
Zasady programu 500+
Podstawowe zasady przyznawania świadczenia 500+ w 2018 roku pozostają bez zmian. Nadal pieniądze będą nieopodatkowane i będą przyznawane rodzicom dzieci do 18 roku życia. Świadczenie przyznawane będą na każde drugie i kolejne dziecko i na pierwsze dziecko w przypadku spełnienia warunku dochodowego (800 złotych na zdrowe dziecko lub 1200 na niepełnosprawne).
Prawo do świadczenia mają tylko rodziny mieszkające w Polsce.
Kiedy złożyć wniosek?
- jeśli złożysz wniosek w sierpniu, masz gwarancję ciągłości otrzymywania świadczenia,
- jeśli złożysz wniosek we wrześniu, wypłata świadczeń za październik i listopad nastąpi najpóźniej do 30 listopada,
- jeśli wniosek zostanie złożony w październiku, świadczenia za październik, listopad i grudzień zostaną wysłane do 31 grudnia,
- złożenie wniosku później niż w październiku, od 1 listopada skutkuje otrzymywaniem zasiłku od daty zgłoszenia się do programu, bez wyrównania za poprzednie miesiące,
- jeśli wniosek zostanie złożony od 1 grudnia do 31 stycznia 2018 roku – wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku nastąpi do ostatniego dnia lutego.
Zmiany w programie 500+
- osoby samotnie wychowujące dziecko – od 1 sierpnia sprawdzane będzie, czy rodzic samotnie wychowujący wystąpił o alimenty. Do wniosku należy dołączyć tytuł wykonawczy stanowiący o decyzji alimentacyjnej. Zmiana ta ma wyeliminować sytuację, kiedy rodziny celowo nie podawały dochodu współpartnera, by otrzymać świadczenie.
- osoby rozliczające się na zasadach ryczałtu – nowe przepisy mają wyeliminować problem z celowym zaniżaniem dochodów przez ryczałtowców. W ich przypadku konieczne jest złożenie oświadczenia o dochodach wystawionego przez naczelnika urzędu skarbowego określającego wysokość opłaconego podatku, dochodu, itd.
- zmniejszanie dochodu – jeśli osoba zwolni się z pracy, by zatrudnić się na warunkach uwzględniających niższą pensję w przeciągu 3 miesięcy jej sytuacja finansowa nie będzie traktowana jako utrata dochodu. W ten sposób rząd chce uniknąć sytuacji fikcyjnego obniżenia dochodu w celu pobierania świadczeń.
Jak można złożyć nowy wniosek o 500+?
Nowe wnioski o 500+ można składać od 1 sierpnia w gminie, listownie, przez internet (Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia, Profil Zaufany, PUE ZUS oraz bankowość elektroniczną).
Nowy wniosek dostępny jest TUTAJ.
Pamiętać należy, że w składzie rodziny należy wykazać pierwsze dziecko i kolejne dzieci, a także współmałżonka. W przypadku każdej osoby należy podać numer PESEL. Jeśli ubiegamy się o świadczenie na drugie lub kolejne dziecko, nie trzeba dołączać do wniosku żadnych dodatkowych dokumentów.
Komentarze