Nowe przepisy na rok 2015. Uwaga, ważne dla rodziców!

Pierwsze czytanie miało miejsce na posiedzeniu Sejmu (5 listopada). Wtedy ustawa została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Ta 26 listopada skierowała ją do Podkomisji stałej ds. rynku pracy. Można prognozować, że potrzeba jeszcze kilka miesięcy, by ustawa weszła w życie.

Najprawdopodobniej prawo zmieni się w połowie roku. Od tego momentu zasiłek macierzyński będzie obliczany na innych zasadach. Dotąd wystarczyło zapłacić jedną wysoką składkę, by uzyskać wysoki zasiłek macierzyński. Według nowego brzmienia ustawy, zasiłek na nowych zasadach ma być liczony na podstawie 12-miesięcznego czasu opłacania składek.

W praktyce kobieta zamiast uzyskać zasiłek w wysokości około 6 tysięcy złotych, przy opłaceniu jednej wysokiej składki, uzyska zasiłek równy około 2 tysiące złotych. Najwyższy zasiłek otrzyma kobieta, która opłaci najwyższe składki przynajmniej przez rok przed porodem. Jak łatwo obliczyć nie będzie to już dla niej tak korzystne jak obecnie, a „koszty całej operacji” będą wysokie i nieopłacalne.

Bez śmieciowego jedzenia w przedszkolach i szkołach

We wrześniu 2015 roku ma wejść w życie znowelizowana ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia zakazująca podawania i sprzedawania w szkołach i przedszkolach śmieciowego jedzenia, czyli tak zwanych pustych kalorii.

Celem zmian jest ograniczenie bardzo niepokojącego trendu tycia wśród młodych osób oraz zmniejszenia przez dzieci spożywania produktów o niskich wartościach odżywczych, a dużej ilości cukru, soli i tłuszczu. Na czarnej liście znajdują się chipsy, żywność instant, fast foody, niektóre ciastka, itd.

Minister zdrowia określi w rozporządzeniu, jakie produkty spożywcze będzie można sprzedawać w sklepikach.  Rozporządzenie uwzględni również, co będzie można podawać w szkolnych stołówkach i jak będzie można organizować żywienie w przedszkolach. Przepisy będą obowiązywać także w punktach przedszkolnych i klubach przedszkolaka.

„Zakazanej” żywności nie będzie można też reklamować w szkołach i w ich pobliżu. W przypadku niedostosowania się do zaleceń będzie istniała możliwość nałożenia sankcji pieniężnych od 1000 do 5000 złotych. Poza tym dyrekcja będzie mogła rozwiązać umowę z właścicielem sklepiku szkolnego w trybie natychmiastowym.

Ustawa ma wejść w życie 1 września 2015. Ustawodawca daje właścicielom sklepików 3 miesiące na dostosowanie się do nowych przepisów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Marta Marta

  dzieki. przyda się wiedzieć :)

 2. Ania Ania

  A co z odliczeniem ulgi jeśli np jedno z rodziców nie pracuje a drugie ma udokumentowany zaledwie miesiąc pracy a w domu jest dwójka małoletnich dzieciaków?

 3. kkkkk kkkkk

  A o funduszu alimentacyjnym ze to jakiś bubel, jako pomoc dla matek samotnie wychowujących ani slowa

 4. Jolka Jolka

  Jak dla mnie całkowicie pominięcie rodziców z dwójką dzieci. Żadnej różnicy między ulgą na 1 i 2 dzieci – a przecież 2 dzieci to podwójne wydatki. Tak samo jest z kartą dużej rodziny – 2 dzieci się do niej nie zalicza i nie ma żadnej innej alternatywy.

  Cieszę się za to, że zniknie śmieciowe jedzenie ze szkoły. Sklepiki z chrupkami, czekoladkami, lizakami itp. są całkowicie zbędne. Dziecko zamiast zjeść przygotowane drugie śniadanie idzie do sklepiku i zapycha się byle czym. Zmiana na plus.

 5. Magdalena Bereda Magdalena Bereda

  WITAM ! Wraz z mężem mamy troje dzieci .JA nie pracuję a mąż pracuje na pół etatu .Czy w takiej sytuacji możemy skorzystać z ulgi na dzieci .

  • Dorota Dorota

   Magdalena Bereda, w tej sytuacji zwraca się składki zapłacone na ZUS. Trzeba sprawdzić w trakcie rozliczenia, czy kwota ulgi „uzbiera się” ze:

   składek ZUS (rozliczanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym),
   składek zdrowotnych (rozliczanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym).

   Jeżeli podatnik nie płąci składek ZUS lub zdrowotnych, zwrot ulgi nie będzie możliwy. To jedyny wymóg.