Nowe przepisy na rok 2015. Uwaga, ważne dla rodziców!

Każdy rok przynosi zmiany. Szczególnie w przepisach. Co szykuje się nam w nowym 2015 roku? To warto wiedzieć!

PIT-y za rok 2014 – czyli jak rozliczyć ulgę na dziecko?

kalkulatorJuż drugi rok z rzędu inaczej będzie wyglądać ulga prorodzinna. Na trzecie i kolejne dziecko będzie można odliczyć wyższą stawkę podatku. Poza tym na nowych przepisach skorzystają gorzej zarabiający. Ustawodawca daje bowiem możliwość odliczenia pełnej ulgi – nawet jeśli w ciągu roku dochód rodzica/rodziców dziecka nie pozwolił na odciągnięcie pełnej kwoty.

Tak zwaną ulgę na dziecko mogą rozliczyć rodzice, rodziny zastępcze lub opiekunowie prawni dziecka, które wychowują dziecko do 18 roku życia lub do 25 roku życia, jeśli to nieprzerwanie studiuje.

Kolejny rok pewne ograniczenia przynosi limit dla rodziców jedynaków (poniższe limity nie obowiązują dla rodziców posiadających dwójkę i większą liczbę dzieci). Podatnik chcący skorzystać z ulgi nie może przekroczyć rocznego dochodu w kwocie:

 • 56 tys. zł – jeśli jest osobą samotnie wychowującą jedno dziecko
 • 112 tys. zł – dla małżeństwa wychowującego jedno dziecko.

Jeśli ten limit dochodów zostanie przekroczony, rodzice nie mogą skorzystać z ulgi w rozliczeniu rocznym.

Z jakiej ulgi możemy skorzystać?

 • na pierwsze dziecko – 1112,04 złotych
 • na drugie dziecko – 1112,04 złotych
 • na trzeci dziecko – 2000,04 złotych
 • czwarte i kolejne dzieci – 2700 złotych

W 2015 roku przy rozliczeniach PIT za rok 2014 pojawiła się dodatkowa zmiana na korzyść osób mających najniższe pensje. Osoby te mogą odliczyć maksymalną wysokość ulgi, nawet jeśli w danym roku nie zapłacili tyle podatku. Została ona bowiem dla nich podwyższona o zaliczkę na ZUS.

Jeśli suma zaliczek na podatek pobranych w ciągu roku nie pozwala na pełne odliczenie ulgi na dziecko, rodzic przy rozliczeniu PIT-a oprócz dotychczasowego załącznika PIT/O, jest zobowiązany do dołączenia do rozliczenia druku PIT/UZ.

Większość podatników skorzysta ze zmian. Nie są one korzystne jedynie dla pracowników pracujących w szarej strefie, niepłacących składek dochodowych i na ZUS.

Koniec z wysokim macierzyńskim w 2015 roku?

Od kilku miesięcy pojawiają się informacje o rychłym usunięciu „luki w prawie”, która umożliwia przyszłej mamie uzyskanie wysokiego zasiłku macierzyńskiego w wysokości kilku tysięcy złotych na miesiąc. Niestety lub „stety”, mimo zapowiedzi, prace nad ustawą rozciągają się w czasie i trudno oszacować, kiedy dokładnie ustawa wejdzie w życie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Marta Marta

  dzieki. przyda się wiedzieć :)

 2. Ania Ania

  A co z odliczeniem ulgi jeśli np jedno z rodziców nie pracuje a drugie ma udokumentowany zaledwie miesiąc pracy a w domu jest dwójka małoletnich dzieciaków?

 3. kkkkk kkkkk

  A o funduszu alimentacyjnym ze to jakiś bubel, jako pomoc dla matek samotnie wychowujących ani slowa

 4. Jolka Jolka

  Jak dla mnie całkowicie pominięcie rodziców z dwójką dzieci. Żadnej różnicy między ulgą na 1 i 2 dzieci – a przecież 2 dzieci to podwójne wydatki. Tak samo jest z kartą dużej rodziny – 2 dzieci się do niej nie zalicza i nie ma żadnej innej alternatywy.

  Cieszę się za to, że zniknie śmieciowe jedzenie ze szkoły. Sklepiki z chrupkami, czekoladkami, lizakami itp. są całkowicie zbędne. Dziecko zamiast zjeść przygotowane drugie śniadanie idzie do sklepiku i zapycha się byle czym. Zmiana na plus.

 5. Magdalena Bereda Magdalena Bereda

  WITAM ! Wraz z mężem mamy troje dzieci .JA nie pracuję a mąż pracuje na pół etatu .Czy w takiej sytuacji możemy skorzystać z ulgi na dzieci .

  • Dorota Dorota

   Magdalena Bereda, w tej sytuacji zwraca się składki zapłacone na ZUS. Trzeba sprawdzić w trakcie rozliczenia, czy kwota ulgi „uzbiera się” ze:

   składek ZUS (rozliczanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym),
   składek zdrowotnych (rozliczanych przez podatnika w zeznaniu podatkowym).

   Jeżeli podatnik nie płąci składek ZUS lub zdrowotnych, zwrot ulgi nie będzie możliwy. To jedyny wymóg.