Nowa piramida żywieniowa. Rewolucje w 2016 roku?

Zalecenia dotyczące sposobu odżywiania zmieniają się. Nie są takie same, jak 20, 10 lat temu, a nawet…w roku ubiegłym. Naukowcy co jakiś czas modyfikują albo całkiem rewolucjonizują wskazania żywieniowe. Wniosek?

U wielu osób pojawia się zwątpienie. Nie brak komentarzy o potrzebie znalezienia złotego środka, bo bazowanie tylko na zaleceniach ekspertów nie daje gwarancji, że za chwilę się one nie zmienią.

Jak wygląda nowa piramida zdrowego żywienia?

Oto najnowsze rady naukowców dotyczące odżywiania.

Piramida Zdrowego Odżywiania i Aktywności Fizycznej 2016

Piramida Zdrowego Odżywiania i Aktywności Fizycznej to graficzny sposób przedstawienia zaleceń dotyczących zdrowego trybu życia. Instytut Żywności i Żywienia informuje, jak powinny wyglądać proporcje poszczególnych składników odżywczych w codziennej diecie. Nowe zalecenia zostały zmodyfikowane wobec tych, które obowiązywały od 2009 roku.

nowa_piramida_zdrowego_zywienia

W wyniku obserwacji zwyczajów Polaków i sposobów podejścia do zdrowia, naukowcy zauważyli, że powinniśmy ograniczyć wpływ pieczywa, ziaren i węglowodanów na rzecz owoców i warzyw.  Poza tym podkreślono znaczenie sportu, informując o ruchu już w tytule piramidy.  Wszystko z powodu alarmujących danych – wzrostu problemu z otyłością, zmian stylu życia – na coraz bardziej siedzący. Polacy jedzą za mało warzyw i owoców (te wartości spadają), zbyt dużo w naszej diecie cukru i przetworzonych, wysokowęglowodanowych dań.

Znaczenie ma też stosunek owoców do warzyw. To właśnie tych drugich powinniśmy spożywać więcej (3/4), a owoce powinny stanowić 1/4 tej wartości. Naukowcy zaznaczają jednak, że w naszej diecie powinny być obecne kasze i produkty zbożowe, które dostarczają cennych witamin z grupy B.  W diecie należy ograniczyć ilość czerwonego mięsa, a także soli.

Poza tym piramida uwzględnia co najmniej pół godziny dziennie ruchu – w dowolnej formie. Mało? Okazuje się, że nawet tyle to „sporo” dla wielu Polaków prowadzących siedzący tryb życia. Poza tym naukowcy są pewni – nawet intensywny trening nie jest w stanie zneutralizować wpływu niezdrowego odżywiania. Dlatego, żeby czuć się dobrze, trzeba odpowiednio przygotowywać posiłki. Podobnie, aby schudnąć, trzeba zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Co sądzicie o nowej Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Adziq Adziq

    Mleko?! … chyba tylko cielak będzie pił!!