Nosidełko dla dziecka: jak wybrać?

Dzieci można przenosić na różne sposoby. Jednym z nich jest noszenie: na rękach, w chuście lub nosidle.

Nosidło zazwyczaj nie zastępuje wózka, ale pomaga tam, gdzie wózek się nie sprawdza. Jest szczególnie praktyczne w przypadku maluchów, które lubią być noszone i często domagają się brania na ręce.

Dobrze wybrane nosidło może służyć już od pierwszych dni życia dziecka, zapewniając jedną z podstawowych potrzeb: poczucie bezpieczeństwa. Rodzicowi z kolei pozwala na przetrwanie ciężkich pierwszych tygodni, godząc opiekę nad dzieckiem z wykonywaniem domowych obowiązków.  Z czasem może być niezawodne przy ząbkowaniu i w okresach marudzenia, które powtarzają się regularnie w pierwszych miesiącach życia.

Ułożenie nóżek

Specjaliści od nosideł podkreślają, że są nosidła i „wisidła”. W tych pierwszych dzieci mają nogi ułożone w „formie żabki”, w fizjologiczny sposób umieszczone szeroko i podgięte. Kolanka znajdują się na wysokości pupki dziecka.

Natomiast „wisidła” koncentrują cały ciężar malucha na kroczu, co jest groźne dla młodego kręgosłupa.

Gdy spojrzymy na dziecko leżące na pleckach, możemy zauważyć, że naturalnie podnosi nóżki, a unoszone dodatkowo je podkurcza. Nogi dziecka w nosidle nie powinny zwisać w dół, będą wtedy obijać się o ciało osoby noszącej. Wystarczy porównać dwa poniższe zdjęcia, by zauważyć różnicę.

Prawidłowe ułożenie nóżek w nosidle ergonomicznym Tula

Prawidłowe ułożenie nóżek w nosidle ergonomicznym Tula

Złe ułożenie nóg w nosidle NO NAME

Złe ułożenie nóg w nosidle NO NAME

Jeszcze nie do końca ukształtowane stawy biodrowe mają najlepsze warunki do rozwoju, gdy nogi są ugięte i rozsunięte na boki.

Plecki

W dobrym nosidle dziecko może przyjmować fizjologiczne ułożenie, w którym plecki są lekko zaokrąglone. Należy zwrócić uwagę, czy materiał, z jakiego wykonane jest nosidło jest wystarczająco miękki, by ciężar ciała malucha nie koncentrował się na kroczu, a dziecko mogło leżeć w fizjologicznym ułożeniu z lekko zaokrąglonymi pleckami.

Dodatkowo dobre nosidło pozwala na precyzyjną regulację, czyli dociągnięcie w ten sposób, by między rodzicem a dzieckiem nie było wolnego miejsca. Jest również tak uszyte, że pasuje zarówno na drobną mamę, jak i pulchną babcię i wysokiego tatę.

Główka

Materiał nosidła powinien sięgać na tyle wysoko, by pewnie podtrzymywać główkę dziecka. Chodzi o to, by młodsze dziecko nietrzymające pewnie głowy miało podparcie, a starsze, by mogło wygodnie w nosidle spać. Niektóre nosidła dodatkowo posiadają kapturek, który sprawdza się w chłodniejsze dni.

Dobre nosidło dla dziecka

 • jest wygodne dla dziecka i dla rodzica,
 • może być obsługiwane przez jedną osobę (wkładanie i wyjmowanie dziecka nie wymaga pomocy),
 • jest wykonane z dobrej jakości materiałów,
 • może być prane w pralce,
 • posiada szeroki pas brzuszny, na którym opiera się ciężar dziecka.

 

Specjaliści przestrzegają przed umieszczaniem w nosidle dziecka przodem do świata. Takie ułożenie sprawia, że cały ciężar dziecka koncentruje się na kroczu, nóżki zwisają w dół (nie są w fizjologiczny sposób podciągnięte ku górze i na boki), kręgosłup wygina się nienaturalnie dociskany przez klatkę piersiową noszącej osoby, główka nie ma podparcia, a podczas chodzenia osoby noszącej „kiwa się w każdą stronę”.

 

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. MartaB MartaB

  Ja mam nosidelko firmy Tomy-calkiem fajne, ale musze przyznac szczerze, ze nie przydalo sie nawet razu…

 2. mysza mysza

  wisidła można dostać już za 60 zł, a takie nosidła z prawdziwego zdarzenia za 300 zł i więcej…niestety nosidła są drogie

 3. Ja Ja

  Mamy tulę, jest świetna. Noszę ja i mąż i jesteśmy super zadowoleni!

 4. Marysia Marysia

  To już wiem, czego szukać :) Dzięki

 5. Kasia Łapacz Kasia Łapacz

  Niekoniecznie „nosidła” są takie drogie. Polecam poszukać połączenia chusty i nosidła (nie „wisiadła” :) w mei – tai. Jest sporo rodzajów i wzorów na rynku, zróżnicowane cenowo- od 120zł wzwyż dla nowych, po 60-80zł za używane. Z osobistych doświadczeń- polecam. Córeczka ma odpowiednio ułożone nóżki, zaokrąglone plecki i jest jej bardzo wygodnie :)

 6. czerwiec_2012 czerwiec_2012

  Ja mam Tulę (dokładnie taka jak na zdjęciu:)) i jestem zachwycona, korzystamy cały czas, choć syn ma już 14 miesięcy, szkoda mi na myśl, że niebawem pewnie z niej wyrośnie… Zastąpiłam Tulą chustę tkaną, to motanie mnie męczyło, długo trwało, wymotanie np. śpiącego dziecka też…

  • sosrodzice sosrodzice

   czerwiec 2012, już wkrótce na stronie opublikujemy recenzję nosidła Tula. Zapraszamy! :)

 7. Wioleta Wioleta

  nasza przygoda z nosidłem skończyła się po kilku minutach użytkowania. Mieliśmy pożyczone po starszym kuzynie, nie pamiętam firmy ale wiem jak włożyłam w niego syna to był jeden wielki krzyk, próbowaliśmy jeszcze kilka razy ale za każdym razem tak samo się kończyło. Nie wiem czy było źle dopasowane czy po prostu moje dziecko tego akceptowało.

 8. Zuzika Zuzika

  Dobrze że trafiłam na ten artykuł, bo pomógł mi wybrać nosidełko :) Przerzucenie się z wózka to przeskok o tysiąc stopni w komforcie… Nie mam już problemów z wnoszeniem wózka do autobusu, mam wolne ręce na zakupach. Mam ergonomiczne eco, pas biodrowy jest stabilny, więc jest bardzo wygodne. Młody nie narzeka :)
  Także, polecam porzucić wózki! :)

  • Dorota Dorota

   Tylko jak jest chłodno, to trzeba się zaopatrzyć w kurtkę dla dwojga :)

   • Zuzika Zuzika

    Ach, przy takiej zimie to nie ma większych problemów! :) Nosidło to naprawdę super sprawa

    • Karo Karo

     Ekhm, zima jednak przyszła, mam nosidełko i kombinuję, jakby tu rozwiązać sprawę noszenia go w zimie…Co robić?

     • Joasia Joasia

      Poczytałam artykuły, komantarze i wczoraj kupiliśmy ergonomik :))

 9. mirka mirka

  duży wybór nosidełek jest w sklepie ekomaluch.pl ja zdecydowałam sie na ergonomiczne Nosidełko Tula, które jest stylowe i co ważne wygodne :)

 10. Agata Agata

  Ja polecam chusty.
  Pierwszą chustę, którą mam do dziś i kupiłam ją za niewielkie pieniądze, kupiłam w sklepie kraina dziecka com.

  Do dzis uważam, że jest to produkt na wagę złota.

Zobacz również