Normalny okres w ciąży – czy to jest możliwe?

Objawem ciąży w powszechnej opinii jest brak miesiączki. Niestety nawet tak oczywisty, wydawać by się mogło, sygnał nie zawsze jest w 100% pewny, bo nieraz można usłyszeć historie, że gdzieś żyła kobieta, która w ciąży miała „normalne okresy”.

Czy to bajki? I tak, i nie. Okazuje się bowiem, że będąc w ciąży, możesz mieć krwawienia, które co prawda nie są uznawane za menstruację, ale bywają z nią mylone. W konsekwencji kobieta, myśląc, że ma miesiączkę, tak naprawdę jest już w ciąży. Ostatecznie można to potwierdzić dopiero po wykonaniu testu ciążowego, a w 100% – po wizycie u lekarza.

Ciąża a okres – czy to możliwe?

DSC00470 W ciąży nie mamy okresów. Nie jest możliwe, by w trakcie dziewięciu miesięcy, gdy oczekujemy narodzin dziecka, dochodziło do tradycyjnej menstruacji.

Dlaczego? Ponieważ miesiączka to złuszczanie się błony śluzowej macicy, którego celem jest przygotowanie ciała do przyjęcia nowego życia, gdy w organizmie jeszcze go nie ma. Nie bez przyczyny miesiączka uznawana jest za sygnał braku ciąży: jeśli doszło do zapłodnienia, regularne złuszczanie się endometrium jest zbędne, a wręcz niemożliwe – przecież dalszy rozwój płodu byłby wtedy zagrożony.

W naturalny sposób miesiączka zanika, gdy pojawia się ciąża. Jeśli jednak dostrzeżesz krwawienie w tym szczególnym okresie, najprawdopodobniej nie jest to klasyczny okres, a inny rodzaj plamienia lub krwawienia, który wymaga uwagi i konsultacji lekarskiej.

Skąpy okres a ciąża

Krwawienie w ciąży nie oznacza miesiączki. Złuszczanie się błony macicy w trakcie spodziewania się dziecka uniemożliwiałoby prawidłowy rozwój płodu. Dlatego też krwawienia obserwowane przez niektóre kobiety w ciąży zwykle mają inne źródło. Zazwyczaj są to niewielkie plamienia lub krwawe upławy, zdecydowanie mniej obfite niż miesiączka.

Pierwsze krwawienie może pojawić się już wtedy, gdy dochodzi do implantacji zarodka. Najczęściej bywa to około 6-12 dni po zapłodnieniu. Proces zagnieżdżenia jajeczka w ścianie macicy następuje około 5-7 dni po zapłodnieniu. Jeśli zarodek trafi w ściance macicy na drobne naczynko krwionośne, może dojść do niewielkiego krwawienia, co bywa mylone z bardzo skąpą miesiączką.

Takie plamienie zwykle jest niewielkie i może pozostać niemal niezauważone. Jednak bywa również tak, że krwawienie występuje w dniach, w których normalnie pojawiłaby się miesiączka – jest ono jednak słabsze, może mieć inne zabarwienie i to powinno zwrócić Twoją uwagę. Często za tego typu krwawienie w I trymestrze odpowiada burza hormonów, która towarzyszy rozwojowi ciąży.

Pamiętaj: każde krwawienie w ciąży, niezależnie od jego intensywności, należy skonsultować z lekarzem. Bywa ono niegroźnym objawem zmian hormonalnych, ale może też być symptomem wymagającym pilnej interwencji lub sygnałem, że organizm potrzebuje bardziej troskliwej opieki.

Najczęstsze przyczyny krwawienia w ciąży

  • Implantacja zarodka – niewielkie plamienie pojawiające się ok. 6-12 dni po zapłodnieniu.
  • Zmiany hormonalne – wahania hormonów mogą prowadzić do delikatnego krwawienia, zwłaszcza w spodziewanym terminie miesiączki.
  • Niewielkie uszkodzenia szyjki macicy – np. po badaniu ginekologicznym czy intensywnym współżyciu.
  • Inne przyczyny medyczne – w przypadku obfitych lub powtarzających się krwawień konieczna jest kontrola lekarska, by wykluczyć m.in. ciążę pozamaciczną.

Różnice między miesiączką a plamieniem w ciąży – tabela pomocnicza

Cecha Miesiączka Plamienie w ciąży
Obfitość krwi Zwykle obfita i trwa kilka dni Niewielka ilość, często kilka kropel lub smużek
Czas wystąpienia Regularne cykle co około 28 dni (lub rzadziej/częściej w zależności od organizmu) Może pojawić się w dowolnym momencie ciąży, np. ok. 6-12 dni po zapłodnieniu lub w terminie spodziewanej miesiączki
Kolor Od jasnoczerwonego po ciemnobrunatny Zwykle jasnoczerwony lub różowawy, czasem brązowy
Przyczyna Złuszczanie błony śluzowej macicy Implantacja, wahania hormonów, podrażnienia szyjki macicy
Znaczenie dla ciąży Występuje wtedy, gdy nie doszło do zapłodnienia Może być niegroźne, ale zawsze wymaga konsultacji medycznej

Przykładowy (schematyczny) wykres częstości występowania plamienia w I trymestrze ciąży

(Dane mają charakter poglądowy)

Krwawienie/Plamienie (% ciężarnych)

5% w 4-5 tygodniu
15% w 6-7 tygodniu
25% w 8-9 tygodniu
20% w 10-11 tygodniu
10% w 12-13 tygodniu

Oczywiście wartości te są jedynie przykładowe i mogą znacznie różnić się w zależności od indywidualnych predyspozycji każdej kobiety. Gdy tylko zaobserwujesz jakiekolwiek niepokojące objawy, skonsultuj się z lekarzem.

Co zrobić, gdy podejrzewasz ciążę lub zauważysz krwawienie?

  1. Wykonaj test ciążowy – najlepiej poranny, zgodnie z instrukcją producenta. Dzięki temu szybko zyskasz wstępną odpowiedź.
  2. Umów się na wizytę lekarską – w celu potwierdzenia ciąży oraz zdiagnozowania przyczyn krwawienia.
  3. Odpocznij i dbaj o siebie – czasem krwawienie jest sygnałem od organizmu, że potrzebuje on więcej regeneracji.

Ważne: artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej. W przypadku wątpliwości lub pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*

  1. Jula

    Ja miałam okres w ciąży
    Dlatego dowiedziałam się o tym, że bede miala w 4 miesiacu
    ale to było zaskoczenie ;)

  2. xxx

    Na większość pytań odpowiedź przynosi zrobienie testu ciążowego – tak po prostu

  3. Jolka

    Pierwsze słyszę:) Nie miałam żadnego krwawienia w czasie ciąży. Jednak artykuł ciekawy:)

  4. Darcia06

    Witam. Robilam 2 testy wyszly pozytywne bylam u ginekologa jstem w 4 tyg ciąży. Dziś dostałam miesiączki brzuch mnie nie boli i czuje się dobrze. Mam pytanie, czy jest to poważne i mam się martwić czy mam spać spokojnie i poczekać do jutra? Błagam pomocy

  5. Miś

    Dwa miesiące temu robiłam test był pozytywny a dzisiaj ból jajników pleców i mocne krwawienie jakby miesiączka

  6. Nina

    Dwa miesiące temu robiłam test był pozytywny a dzisiaj ból jajników pleców i mocne krwawienie jakby miesiączka

  7. Monika

    Cześć. Mój problem polega na tym, że miesiączkę mam ostatnio regularna 22 każdego miesiąca. W tym miesiącu dostałam plamienie 2dni przed miesiączką i okres w terminie lecz nie był on taki jak zawsze, ponieważ trwał 3 dni. Zawsze mam go od 5-7 dni. Testy wychodzą ujemne. Staram się z mężem od pół roku o dziecko i narazie nic nie wychodzi z tego. Zastanawiam się czy jest możliwość ze jednak jestem w ciąży ? Mam bóle jajników i dziwnie się czuje. Już sama nie wiem co o tym myśleć…

  8. Monika

    Cześć. Mój problem polega na tym, że miesiączkę mam ostatnio regularna 22 każdego miesiąca. W tym miesiącu dostałam plamienie 2dni przed miesiączką i okres w terminie lecz nie był on taki jak zawsze, ponieważ trwał 3 dni. Zawsze mam go od 5-7 dni. Testy wychodzą ujemne. Staram się z mężem od pół roku o dziecko i narazie nic nie wychodzi z tego. Zastanawiam się czy jest możliwość ze jednak jestem w ciąży ? Mam bóle jajników i dziwnie się czuje. Już sama nie wiem co o tym myśleć…

  9. sylwia

    Czy jest mozliwe zeby krwawic miesiecznie przez cala ciaze?

  10. ania

    dzien dobry man pytanie czy jesli kochalam sie bez zabezpieczenia a po 4dniach dostalan okres to moge byc w ciozy co prawda okres byl mjiej obfity ale trwal tyle co zaesze pytam bo mimo ze sie juz skonczyl to nadal boli mnie podbrzusze i jest mi nir dobrze ale nie mam wymiotow

Zobacz również