Nocny kaszel u dziecka – to może być ta przyczyna

Nocny kaszel u dziecka jest uciążliwy, bo często utrudnia wypoczynek, dziecko w ciągu dnia jest zmęczone, drażliwe. Przynosi również kłopoty diagnostyczne, bo zazwyczaj przebiega bez gorączki i często bez dodatkowych objawów –  kataru, czy oznak osłabienia.

Kaszel w nocy może mieć rozmaite przyczyny a w sezonie infekcji zdarza się, że towarzyszy małemu dziecku nieustannie, zwłaszcza jeśli kilkulatek chodzi do żłobka czy przedszkola. Oto najczęstsze przyczyny nocnego kaszlu u dziecka.

Spływanie kataru po tylnej stronie gardła

Spływanie wydzieliny po tylnej stronie gardła to częsta dolegliwość, która towarzyszy dzieciom zwłaszcza w okresie wzmożonych infekcji. Najczęstszą przyczyną problemu jest nawracająca choroba górnych dróg oddechowych (o podłożu wirusowym lub bakteryjnym).

Spływanie kataru po gardle przeszkadza zwłaszcza wieczorem i w nocy, kiedy dziecko leży, a wydzielina drażni gardło i prowokuje kaszel. Kaszel jest zazwyczaj płytki, wyraźnie słychać, że nie „wychodzi” z niższych odcinków układu oddechowego, a do tego jest dotkliwy dla małej osoby.  Może sprawiać wrażenie, jakby dziecko się dławiło, często też maluch może próbować kaszleć, słychać, że się do tego zamierza, ale nie ma czym.

nocny kaszel u dziecka

Kaszel spowodowany spływaniem kataru po tylnej stronie gardła może mieć charakter przewlekły. Zdiagnozowanie przyczyny problemu zazwyczaj jest trudne, podczas wizyt u lekarza rodzice często słyszą, że „osłuchowo jest czysto” i że samo przejdzie. Istnieją jednak metody, które pozwalają poradzić sobie z problemem.

Pasożyty

Kaszel nocny u dziecka może być wywoływany przez pasożyty, na przykład lamblie i owsiki.

Niestety pasożyty są bardzo powszechne, ale bardzo trudne do odkrycia.  Zazwyczaj potrzeba wielokrotnych badań, by zdiagnozować problem (nawet 6-8 razy trzeba oddać stolec do badania), diagnostykę może ułatwić badanie próbki u lekarza weterynarii.

Kaszel poinfekcyjny

Dziecko w sezonie infekcyjnym może przechodzić z jednej infekcji w drugą, co daje wrażenie ciągłego kaszlu.

Gdy znikają inne objawy choroby – katar, zmęczenie, mniejszy apetyt, często pozostaje jeden przykry symptom – właśnie kaszel, który określany jest jako kaszel poinfekcyjny. Może on trwać nawet do 6 tygodni. Tyle czasu musi minąć, by nabłonek zaatakowany przez wirusy mógł się odbudować.

Co pomaga na kaszel poinfekcyjny? Nebulizacja solą morską, spacery, podawanie dużej ilości płynów dziecku. Jeśli kaszel się nie nasila, nie zmienia swojego charakteru, można przyjąć, że wszystko jest w porządku. Oczywiście wskazane są kontrole u lekarza.

Alergia

Napadowy, suchy nocny kaszel może być objawem alergii, na przykład na roztocza.

Dziecko z takim kaszlem zazwyczaj w dzień zachowuje się normalnie, nie wykazuje symptomów choroby, w nocy natomiast najczęściej kaszle przy zasypianiu i nad ranem.

Astma oskrzelowa

W ciągu dnia astma oskrzelowa u dziecka może nie dawać żadnych objawów, w nocy natomiast charakterystycznym sygnałem jest suchy, duszący kaszel. Dziecko może narzekać, że nie „umie oddychać”. Często reakcją jest płacz, panika i dalsze trudności w oddychaniu, które niekiedy kończą się wizytą w szpitalu lub wezwaniem pogotowia.

Dobra wiadomość jest taka, że kontrolowana lekami astma oskrzelowa nie daje żadnych objawów. Znalezienie przyczyny negatywnych reakcji i udanie się na odczulanie pozwala w wielu przypadkach poradzić sobie z problemem, usuwając jego podłoże.

Nocny kaszel u dziecka: podstawowe rady

Na nocny kaszel u dziecka pomocne mogą być następujące metody:

 • utrzymanie w pokoju, w którym śpi dziecko niskiej temperatury, około 18-20 stopni,
 • położenie dziecka wyżej na poduszce, tak, by ewentualna wydzielina nie spływała do gardła i go nie drażniła,
 • jeśli dziecko oprócz kaszlu ma katar powyżej dwóch tygodni, który nie znika, warto udać się do laryngologa na badania,
 • wykonanie wymazu z gardła i nosa – często powodem kaszlu jest zalegająca bakteria,
 • badanie krwi razem z wymazem i CRP, dzięki czemu można stwierdzić obecność infekcji,
 • przy podejrzeniu alergii – zgłoszenie się na testy alergicznej,
 • rozważenia innej przyczyny – obecności pasożytów.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. zila zila

  U mojej córki jest ten problem, że nie wiem czy ma katar od przeziębienia czy to już coś alergicznego z powietrza albo roztoczy. Była chora tydzien bo złapała coś w przedszkolu, ale katar jej wraca nie puszcza i jest trochę innego koloru. Nie wiem jak jej odetkać ten nosek i co robić:(

  • olka olka

   Nie jestem pewna czy to alergia ale z tego co piszesz to wlasnie tak wyglada, bo po przeziebieniu by jej w koncu przeszlo, musisz koniecznie isc do lekarza i zrobic badania, a poki co to hyba najlepiej bedzie dawac jej cos w spray;u nozitix albo tym podobne co są słodkie, moja córka bierze tylko na przeziebienia ale katar to katar.

 2. Candy Candy

  I take my hat off to your orannizatiog. You truly truly help woman make the right choices for themselves. I applaud you.Keep up the great work