Noc bez pieluszki – jak to zorganizować?

Co po wpadce?

Jeśli maluszkowi zdarzy się wpadka i zasika łóżko, zamiast karania, krzyku czy ośmieszania, powiedzmy, że czasami tak się zdarza i że następnym razem na pewno uda się mu obudzić na suchym prześcieradle. Pokażmy swoją wiarę w dziecko i jednocześnie okażmy miłość. Maluch sam czuje się zakłopotany, stąd nasza dezaprobata i wypominanie wpadek to nie najlepszy pomysł. Wsparcie, buziak, przytulanie – będą lepszym wyjściem.

Nie poddawaj się

Najgorsze, co możesz zrobić po tym, jak zdecydowałaś się zdjąć maluszkowi na noc pieluszkę, jest założenie jej ponownie. Jeśli kilkulatek kontroluje potrzeby fizjologiczne w dzień, od kilku nocy budzi się z suchą pieluszką, to dobry moment na naukę spania w samej piżamce. Bądź konsekwentna i nie zrażaj się trudnościami! Nie jest to proste, ale dacie radę!

Powrót do pieluch po kilku wpadkach niestety sprawi, że cała nauka straci sens, a kolejna próba, z którą będziecie musieli się zmierzyć, będzie jeszcze trudniejsza.

Świętowanie sukcesów

Dlaczego na co dzień koncentrujemy się głównie na niepowodzeniach a nie dostrzegamy sukcesów lub przywiązujemy do nich za małą wagę?

Nauczmy się świętować z dzieckiem! Może warto wprowadzić tradycję radosnego tańca po każdej suchej nocy?

I na koniec uwaga:

Do nocnego snu bez pieluszki warto się przygotować: zaopatrzyć w specjalne podkłady pod prześcieradło, kilka prześcieradeł (jeśli nie posiadamy) oraz co najmniej 3 komplety piżam na noc (zwróć uwagę, czy są to piżamy, które łatwo można zdjąć i założyć ponownie). Możesz również pozostawić w pokoju dziecka niewielką lampkę, która wskaże mu drogę do nocnika. No i podstawa – przyda się cierpliwość i pozytywne nastawienie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. MM MM

    Pozbyliśmy się pieluszek w nocy dość szybko – gdy córka miała dwa lata, dokładnie miesiąc po odstawieniu pieluch w dzień. Dziecko samo było gotowe i zdecydowało o tym ;)

  2. Mama bliźniaków Mama bliźniaków

    Myśmy mieli długą przeprawę przez odpieluchowanie nocne jednego syna. Drugi bez problemu załapał o co chodzi. A jeden – próbowaliśmy dawać mniej picia przed spaniem, wysadzaliśmy w nocy (czasami kilka razy), a i tak kończyło się mokrym łóżkiem.

    Myślałam, że nigdy się nie nauczy, że tak już zostanie. W końcu dałam spokój. Wkładałam na noc pielucho-majtki. Pewnego dnia – syn powiedział, że on nie chce pieluszki, że jest już duży. Mówię, ok, spróbujemy. Zastosowaliśmy same podkłady.
    I jak ręką odjął – przestał sikać w nocy.