Noc bez pieluszki – jak to zorganizować?

Najczęściej przygodę z odpieluszkowaniem dzieli się na tę – w dzień (co przychodzi łatwiej) oraz w nocy (co bywa dużo trudniejsze). O ile nauczenie malucha (czy też pozwolenie na to, by dziecko samo się nauczyło) korzystać z nocnika w dzień jest w miarę do wykonania, to nauka siadania na nocnik w nocy bywa powodem licznych trosk. Niektóre maluszki gotowe są spać bez pieluszki już około drugich urodzin, inne czekają na ten moment do trzecich urodzin.

Jak ułatwić sobie to zadanie?

Dobry moment na noc bez pieluszki

Dziecko jest gotowe spać bez pieluszki, jeśli:

 • od kilku nocy budzi się z suchą pieluszką,
 • robi siusiu tuż po przebudzeniu,
 • protestuje przed zakładaniem pieluszki na noc,
 • budzi się w nocy i prosi o pomoc podczas zrobienia siusiu,
 • potrafi wyjść z łóżka i wejść do niego.

Ograniczyć płyny przed samym snem

dziecko w nocyNa godzinę przed snem dziecko nie powinno „opijać się” wodą, sokami. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić?

Najprostszym sposobem jest podanie większej ilości płynów do podwieczorka, tak, by dziecko napiło się wcześniej i nie domagało się dużej ilości płynów tuż przed zaśnięciem. Na godzinę przed snem dziecko nie powinno pić wcale, a jeśli musi, to jedynie niewielkie ilości płynów.

Posadzić na nocnik przed snem

Dzieci gdy są zmęczone, zazwyczaj są marudne i nieskłonne do współpracy. Mimo to, warto do wieczornego rytuału dołączyć siadanie na nocnik. Dzięki temu maluch nauczy się opróżniać pęcherz przed zaśnięciem.

Postawić nocnik w pokoju

Jeśli nocnik będzie łatwiej dostępny, istnieje większa szansa, że dziecko z niego skorzysta. Warto w ciągu dnia uczyć malucha samodzielnego zdejmowania majtek i siadania na nocniczek, a potem w miarę możliwości nie wyręczać w ubieraniu. Przed położeniem spać dobrze pokazać maluszkowi, gdzie jest nocnik, jednak nie przywiązując do tego faktu zbyt wiele uwagi. Niech maluszek nie czuje się pod presją. I niech nie odczuwa naszego zdenerwowania.

Pobudka na sikanie

Dzieci często same intuicyjnie budzą się na siku. Gdy maluch przebudzi się i nie wiesz, co się dzieje, zaprowadź go na nocnik. Zrób to bez zbędnego zamieszania. Najczęściej nocnik zostanie zapełniony.

Jeśli dziecku zdarzy się zmoczyć kilkakrotnie w ciągu nocy, warto przebudzić malucha przed określoną godziną i pozwolić opróżnić pęcherz w kontrolowany sposób. Nie obawiajmy się zaburzonego snu nocnego. Jeśli dziecko umie samo zasypiać, bez problemu zaśnie ponownie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. MM MM

  Pozbyliśmy się pieluszek w nocy dość szybko – gdy córka miała dwa lata, dokładnie miesiąc po odstawieniu pieluch w dzień. Dziecko samo było gotowe i zdecydowało o tym ;)

 2. Mama bliźniaków Mama bliźniaków

  Myśmy mieli długą przeprawę przez odpieluchowanie nocne jednego syna. Drugi bez problemu załapał o co chodzi. A jeden – próbowaliśmy dawać mniej picia przed spaniem, wysadzaliśmy w nocy (czasami kilka razy), a i tak kończyło się mokrym łóżkiem.

  Myślałam, że nigdy się nie nauczy, że tak już zostanie. W końcu dałam spokój. Wkładałam na noc pielucho-majtki. Pewnego dnia – syn powiedział, że on nie chce pieluszki, że jest już duży. Mówię, ok, spróbujemy. Zastosowaliśmy same podkłady.
  I jak ręką odjął – przestał sikać w nocy.