Niskie ciśnienie w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Większość ciężarnych czas ciąży może kojarzy z nadciśnieniem (problem ten dotyczy 5-6% kobiet spodziewających się dziecka). W rzeczywistości jednak zjawiskiem fizjologicznym dla tego okresu życia kobiety jest obniżenie ciśnienia. Czy jest ono niebezpieczne dla ciężarnej i jej nienaradzonego jeszcze dziecka? Jakie objawy daje niskie ciśnienie w ciąży i czy wymaga leczenia? O tym w dzisiejszym artykule.

Dlaczego w ciąży obserwuje się spadek ciśnienia tętniczego?

Obserwowany u kobiet ciężarnych fizjologiczny spadek ciśnienia tętniczego rozpoczyna się około 8 tygodnia ciąży i trwa nieprzerwanie do około 20 tygodnia ciąży. Obniżeniu ulegają przede wszystkim wartości ciśnienia rozkurczowego oraz średniego. Maksymalnie o 16-20 mmHg. Wartości ciśnienia skurczowego zmieniają się jedynie nieznacznie. Co warte zaznaczenia, w okresie okołoporodowym obserwuje się wzrost wartości ciśnienia do tych występujących przed ciążą (norma wynosi 120/80 mmHg).

Mechanizm spadku ciśnienia u ciężarnych wciąż nie jest w pełni wyjaśniony. Przypuszcza się, iż jest on w głównej mierze uwarunkowany licznymi zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele kobiety spodziewającej się dziecka. Znaczenie ma między innymi wzrost stężenia progesteronu, wykazującego rozkurczające działania na naczynia. Nie bez znaczenia pozostają również stany odwodnienia, długotrwałego pozostawania w pozycji stojącej, czy też leżenia na wznak (zwłaszcza w drugiej połowie ciąży). Predysponują one do dalszego spadku ciśnienia i mogą odpowiadać za wystąpienie objawów hipotensji (hipotensję rozpoznaje się, gdy ciśnienie spada poniżej 100/60 mmHg).

niskie ciśnienie w ciąży

Jakie są objawy niskiego ciśnienia w ciąży?

Niskie ciśnienie spotykane zazwyczaj u ciężarnych nie jest szczególnie niebezpieczne, ale może wywoływać szereg objawów. Spośród nich warto wymienić między innymi:

  • Zawroty głowy. Ustępują zazwyczaj samoistnie i są łagodnym wyrazem zmniejszonego przepływu krwi przez mózg.
    Mroczki przed oczami oraz szumy uszne – podobnie jak zawroty są wyrazem spadku perfuzji mózgowej.
  • Uczucie zmęczenia, braku energii oraz senność. Mogą wynikać ze stresu i przeciążenia organizmu, ale i być wynikiem zbyt niskiego ciśnienia tętniczego.
  • Omdlenia – definiuje się je jako utratę przytomności, która charakteryzuje się krótkim czasem trwania oraz samoistnym i pełnym powrotem świadomości. W części przypadków omdlenia mogą doprowadzić do groźnych w skutkach urazów zagrażających bezpośrednio życiu ciężarnej, jak i jej nienaradzonego jeszcze malucha. Szczególnie niebezpieczne są wszelkie urazy głowy oraz okolicy brzucha.

Większość wymienionych wyżej objawów ma charakter przejściowy, a ich pojawienie się jest najczęściej związane z nagłą pionizacją (nagła pionizacja w połączeniu z niskim ciśnieniem wpływa na znaczne ograniczenia ilości krwi dostarczanej do mózgu).

Niskie ciśnienie w ciąży – czy należy je leczyć?

Niskie ciśnienie tętnicze w ciąży jest fizjologią i nie wymaga zazwyczaj stosowania leczenia farmakologiczne. Niemniej jednak warto pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad, które mogą wpłynąć na zmniejszenie nasilenia jego objawów. Oto one:

  • Dbanie o dobre nawodnienie. Ciężarna powinna przyjmować każdego dnia minimum 2 litry wody. Ilość ta powinna być większa w miesiącach letnich, podczas uprawiania sportu oraz w momencie, gdy kobieta gorączkuje.
  • Unikanie długotrwałego stania oraz nagłych pionizacji. Sytuacje te sprzyjają wystąpieniu objawów hipotensji.
  • Unikanie spania oraz leżenia w pozycji na wznak. Najkorzystniejsze będzie układanie się na lewym boku (poprawia to powrót krwi z dolnych części ciała).
  • Wprowadzenie umiarkowanego wysiłku fizycznego. Umiarkowany wysiłek, o ile nie jest przeciwwskazany, może skutecznie podnieść ciśnienie i poprawiać znacznie samopoczucie ciężarnej.

Niskie ciśnienie w ciąży a kawa

Brak jest jednoznacznych badań, które potwierdzałyby w pełni bezpieczeństwo picia kawy w trakcie trwania ciąży. Co za tym idzie, najlepszym rozwiązaniem jest powstrzymanie się od jej spożywania lub ewentualnie znaczne jej ograniczenie. Maksymalnie dozwolona jest jedna filiżanka kawy dziennie. Co warte zaznaczenia, wszelkiego rodzaju napoje energetyczne, czy tabletki zawierające kofeinę, guaranę są w ciąży zabronione.

Niskie ciśnienie występuje w różnym nasileniu u większości ciężarnych i jest zjawiskiem w pełni fizjologicznym. Należy jednak pamiętać, iż w pewnym stopniu, w sposób naturalny, można kontrolować jego negatywne konsekwencje.

Bibliografia:
Położnictwo i ginekologia autorstwa Grzegorz H. Bręborowicza.
Interna Szczeklika 2017/18.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kamil, student VI roku medycyny. Szczególnie zainteresowany tematyką z zakresu medycyny rodzinnej i podstawowej opieki zdrowotnej oraz leczenia bólu. Wzorujący się na dawnym modelu stosowania medycyny, kiedy to lekarze zajmowali się pacjentem w sposób całościowy, udoskonalonym jednak o najbardziej aktualną medyczną wiedzę i nowoczesne metody terapeutyczne.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.