Niezbędnik każdej mamy i taty – produkty które wspierają rodzica!

Inf. prasowa komentarzy: 0

Każde narodziny dziecka to czas wielkiego szczęścia i euforii. Później następuje moment, w którym każdy rodzic zaczyna szukać wiedzy oraz wspomagać się akcesoriami wspomagającymi zabawę i rozwój malucha. Na które z produktów postawić, by zadbać o stymulację wszystkich zmysłów malucha oraz cieszyć się z jego prawidłowego rozwoju?

Z narodzinami dziecka wiążą się duże zmiany i odpowiedzialność, jaka spada na młodych rodziców. Szybko rozwijający się rynek akcesoriów dla najmłodszych oferuje wiele produktów mających na celu ułatwienie opieki nad pociechami. Ciągle rosnąca liczba wyrobów może jednak utrudnić wybór tych niezbędnych na co dzień. Podczas kompletowania wyposażenia, szczególną uwagę warto więc zwrócić przede wszystkim na elementy, stworzone z myślą o wspieraniu malucha na każdym z etapów jego rozwoju. Opracowane przez specjalistów rozwiązania tego typu właściwie zadbają o stymulację dziecięcych zmysłów i bezpieczeństwo małych użytkowników.

Dziecko poznaje otoczenie

Pierwsze tygodnie po narodzinach są dla dziecka szczególnie istotne. To właśnie wtedy rozpoczyna się dynamiczny rozwój wszystkich zmysłów. Po okresie ciąży, kiedy bodźce docierające do niego w brzuchu mamy były ograniczone, musi zmierzyć się otoczeniem pełnym dźwięków, zapachów, kolorów, kształtów, materiałów i smaków. Rodzice powinni wtedy pamiętać, że zdolności poznawcze niemowlęcia są ograniczone – np. jego wzrok dopiero po pewnym czasie się wyostrzy, a maluch zacznie odróżniać kształty, twarze i barwy inne niż kontrastowe zestawienia. Naszą rolą, jako dorosłych, jest umożliwienie mu zapoznawania się ze światem w odpowiednim tempie. Przydadzą się do tego właściwie dobrane produkty. Można je z łatwością kupić w specjalistycznych sklepach internetowych, takich jak Bamboli. Poruszanie się po kategoriach opracowanych z myślą o dzieciach w różnym wieku znacząco ułatwia wybór akcesoriów dobranych do potrzeb najmłodszych.

Produkty dla niemowląt – bliskość i rozwój

Pierwsze tygodnie z maluchem są czasem, w którym warto wprowadzać do jego otoczenia elementy pomagające mu skupiać wzrok oraz wyciszać się przed snem. Oznacza to, że zamiast wielokolorowych elementów interaktywnych o wiele lepszą inwestycją będą zabawki edukacyjne w postaci np. kontrastowych miękkich książeczek z białymi i czarnymi kształtami uzupełnionymi o czerwone elementy. Miękkie szmatki-przytulanki z bezpiecznych certyfikowanych materiałów również świetnie się sprawdzą, jednak należy pamiętać, aby po zaśnięciu niemowlęcia, wyciągnąć wszystkie elementy z łóżeczka.

Ze względu na konieczność niemal nieustannego doglądania dziecka w pierwszych miesiącach życia rodzice często mają problem z wygospodarowaniem chwili na zjedzenie ciepłego posiłku lub wykonanie obowiązków domowych. W takiej sytuacji może sprawdzić się bujaczek przeznaczony dla niemowląt. Delikatne ruchy pomagają najmłodszym w wyciszeniu się, a odpowiednia budowa i pasy bezpieczeństwa chronią przed upadkiem. Ważne jest jednak, aby nie używać tego typu akcesorium zbyt długo. Fizjoterapeuci mówią o 20, maksymalnie 40 minutach dziennie, a pozostały czas, gdy dziecko jest przebudzone, powinno spędzać na płaskiej powierzchni. Pozwoli to na wzmocnienie mięśni pleców, nóg i rąk, co w pozycji półleżącej na elastycznym podłożu jest niemożliwe. Dodatkową zachętą do ćwiczeń motorycznych podczas leżenia będą grzechotki lub mata edukacyjna z zawieszkami.

Lekarze i specjaliści zwracają uwagę na to, jak istotna jest bliskość w kontaktach z najmłodszymi. Dlatego też, kiedy tylko pojawi się taka możliwość i nie występują przeciwwskazania, dobrym rozwiązaniem do przemieszczania się z dzieckiem jest nosidełko lub chusta. Nowoczesne produkty tego rodzaju są wygodne do noszenia dla dorosłych i komfortowe dla maluchów zapewniając odpowiednie podparcie oraz cyrkulację powietrza. Ich największą zaletą jest jednak to, że pozwalają utrzymać bezpośredni kontakt pomiędzy mamą lub tatą a pociechą. Ten natomiast skutecznie wycisza, redukuje stres, a także przyczynia się do budowania silnej więzi pomiędzy członkami rodziny.

Akcesoria dla dzieci siedzących

Każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie. Dlatego lepiej pozbyć się oczekiwań i pozwolić mu na poznawanie świata i własnych możliwości przez czas, którego potrzebuje. Jeżeli natomiast okres ten wydaje się zbyt długi, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub fizjoterapeutą, który rozwieje wątpliwości. Pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia większość rodziców liczy jednak na to, że ich pociecha już niedługo zacznie samodzielnie siedzieć. Oznacza to przygotowania do samodzielnego jedzenia oraz odpieluchowania.

Rozszerzanie diety przypada zazwyczaj na 6 miesiąc życia. Jeżeli maluch potrafi już samodzielnie utrzymać przez dłuższy czas pozycję siedzącą, to oznaka, że warto zainteresować się nieco innym produktem jakim jest krzesełko do karmienia. Sprawdzi się ono nie tylko podczas podawania posiłków przez dorosłych, ale także w trakcie pierwszych podjętych przez dziecko prób trafiania jedzeniem do buzi, a z czasem także korzystania ze sztućców. Wybór właściwego modelu spośród wyrobów renomowanych marek dostępnych tutaj https://bamboli.pl/461-krzeselka-do-karmienia, powinien zostać podjęty na podstawie jego specyfikacji. Najważniejsze są elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo – pasy, stabilna budowa, dodatkowe zabezpieczenie w postaci tacki/barierki i wysokie oparcie z miękką wkładką. Dopiero później warto zwrócić uwagę na estetykę oraz funkcjonalność, np. system wypinania podstawki ułatwiający jej mycie czy regulowana wysokość krzesełka.

Specjaliści zaznaczają, że rezygnacja z pieluszek może odbyć się, dopiero gdy dziecko będzie miało ok. 2 lat, a więc na długo po nauce siedzenia. Sam nocnik powinien jednak znaleźć się w domu o wiele wcześniej. Jego obecność pozwoli dziecku na oswojenie się z nim oraz poznanie jego funkcji. Na początku będzie dobrze sprawdzał się podczas zabaw, a gdy przyjdzie czas, maluch bez problemu samodzielnie z niego skorzysta. Należy jedynie pamiętać o doborze odpowiedniego modelu, np. spomiędzy dostępnych produktów w tej kategorii: https://bamboli.pl/88-nocniki-dla-dzieci. Dla chłopców najlepszym wyborem będą te o podwyższonej przedniej części. Dodatkowym atutem może być ciekawy kolor lub wzór, a nawet elementy interaktywne zachęcające do korzystania z nocnika.

Umiejętne dobieranie akcesoriów pomocniczych do etapów rozwoju dziecka to zadanie, z którym mierzą się wszyscy rodzice. Wysiłek włożony we wspieranie pociechy już od pierwszych wspólnie spędzonych chwil zaowocuje w przyszłości, ułatwiając maluchowi kontakty z innymi, wpływając na jego sprawność czy zdolność szybkiego przyswajania wiedzy. Dlatego tak istotne jest, aby wybierać bezpieczne oraz odpowiednio zaprojektowane wyroby.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.