Niewydolność cieśniowo-szyjkowa

O niewydolności szyjki mówimy, kiedy w trakcie ciąży rozwiera się ona zbyt szybko i macica nie jest w stanie samodzielnie utrzymać ciąży do bezpiecznego terminu.

Przyczyną jest wzrost macicy i płodu oraz wywierane przez nie parcie, bez występującej czynności skurczowej. Niewydolność cieśniowo-szyjkowa występuje w jednej-dwóch ciążach na 100. Eksperci oceniają, że jest ona przyczyną 20-25% wszystkich poronień i porodów przedwczesnych w drugim i trzecim trymestrze.
Przypadłość tę diagnozuje się najczęściej w drugim trymestrze.

Przyczyny niewydolności cieśniowo-szyjkowej

 • genetycznie uwarunkowana słaba szyjka macicy,
 • nadmiernie rozciągnięta lub poważnie pęknięta szyjka podczas poprzednich porodów,
 • rozległa biopsja wykonana w celu wykrycia raka szyjki macicy,
 • leczenie laserem szyjki macicy,
 • zabieg chirurgiczny wykonany na szyjce macicy,
 • urazy po zabiegach ginekologicznych: wyłyżeczkowania macicy, ręcznego wydobycia łożyska, amputacji szyjki macicy, operacji kleszczowej,
 • noszenie więcej niż jednego płodu: najczęściej nie stanowi problemu przy kolejnych ciążach pojedynczych.

Leczenie

baby-18937_1280Najważniejsze to ochrona ciąży i rozwijającego się płodu. Dlatego jeśli poroniłaś, powinnaś poinformować o tym lekarza. Niewydolność cieśniowo-szyjkowa jest częstym problemem kobiet, które poroniły w drugim trymestrze.

Lekarz może założyć szew okrężny na część pochwową szyjki macicy (zabieg ten wykonuje się między 12 a 22 tygodniem ciąży). Lekarze zakładają szew, gdy badanie USG  lub badanie lekarskie potwierdzi  skrócenie lub rozwarcie szyjki macicy. Zabieg wykonywany jest przez pochwę po zastosowaniu znieczulenia miejscowego.

Szew okrężny na części pochwowej zazwyczaj wyklucza współżycie do końca ciąży. 12 godzin po zabiegu pacjentka zazwyczaj może wrócić do normalnego funkcjonowania.

Kiedy można zdjąć szwy?

Szwy można zdjąć już kilka tygodni przed planowanym terminem porodu. Lekarz może jednak zdecydować o ich pozostawieniu aż do rozpoczęcia akcji porodowej. Powodem wcześniejszego zdjęcia szwa jest: infekcja, krwawienie z dróg rodnych lub przedwczesne pęknięcie błon.

Jakie objawy powinny Cię niepokoić?

Jeśli pojawią się:

 • parcie w dolnej części brzucha, uczucie, jakby dziecko miało zaraz wypaść,
 • krwista wydzielina z pochwy lub zwiększona ilość wydzieliny z pochwy,
 • zwiększona częstotliwość oddawania moczu,
 • poczucie, jakbyś miała coś w pochwie.

Jeśli zauważysz u siebie jakikolwiek z powyższych objawów, udaj się do lekarza. Jednak uwaga: rozwieranie i skracanie szyjki macicy może być bezbolesne, dlatego zadbaj o dobrą opiekę medyczną w ciąży, która pozwoli w razie problemów na szybką reakcję.

Jak wykryć niewydolność cieśniowo-szyjkową?

Przede wszystkim zadbaj o dobry wybór lekarza. Jeśli obawiasz się tego problemu, domagaj się na każdej wizycie badania na fotelu ginekologicznym (jeśli lekarz nie przy każdej wizycie bada ciężarne) oraz częstszego wykonywania USG.

Bibliografia
„Zdrowa ciąża. Poradnik kochającej mamy” Lek. med. Michael F. Roizen, lek. med. Mehmet C. Oz,
„W oczekiwaniu na dziecko. Najlepszy poradnik dla przyszłych matek i ojców” Heidi Murkoff
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.