Nietypowe, dziwne objawy ciąży – powiedzą Ci, że będziesz mamą

Większość z nas zna typowe objawy wskazujące na ciążę – mdłości, tkliwość piersi, senność. A co z tym nietypowymi, dziwnymi, a czasami wręcz zaskakującymi, niekojarzonymi z odmiennym stanem? Takimi, jak awersja do znanych i lubianych potraw, swędzenie podniebienia, czy katar? Przeczytaj, jak Twoje ciało może informować Cię o tym, że będziesz mamą.

Katar/zatkany nos

Czujesz się rozbita, myślisz, że coś Cię bierze? Masz zatkany nos, często sięgasz po chusteczki? To wcale nie musi być infekcja…ale ciąża.

Wiele kobiet w pierwszych tygodniach ciąży zauważa u siebie pogorszenie samopoczucia, co chwilę wyciera nos, kicha, ma wrażenie, że zbliża się infekcja, ale ta nie występuje. Śluzówka nosa jest nabrzmiała, podrażniona, może nawet krwawić. Co robić? Dużo pij, nawilżaj nos przy użyciu sprayów do nosa.

Krwawienie dziąseł

Podczas mycia zębów zauważasz krew na szczoteczce? W ciąży na skutek zmian hormonalnych dochodzi do opuchnięcia dziąseł, które stają się bardziej wrażliwe i mogą krwawić. Dodatkowo wczesnej ciąży może towarzyszyć ból zębów. Po wizycie u dentysty i sprawdzeniu, że wszystko jest w porządku, dyskomfort może wskazywać na odmienny stan.

dziwne objawy ciąży

Upławy

Zwiększona wydzielina z pochwy może być jednym z pierwszych objawów ciąży. Wiele kobiet przypuszcza, że przyczyną jest infekcja intymna. Tymczasem często wiadomość o ciąży je mocno zaskakuje.

Awersja jedzeniowa i dziwny apetyt

Patrzysz na swoje ulubione danie i jesteś przekonana, że jest nieświeże, mimo że inni zajadają się w najlepsze? Spoglądasz na sałatkę i wiesz, że nie przełkniesz ani kęsa? Za to masz ochotę na mydło, proszek do prania lub tynk…? Spokojnie, nie wariujesz. Tak może objawiać się ciąża.

Wyostrzony zapach

Czujesz wszystkie nieprzyjemne wonie, które dotąd umykały Twojej uwadze? Z dnia na dzień świat pachnie bardziej? Wszystko jest intensywniejsze i często bardziej nieznośne. Powodem są zmiany hormonalne, którym podlegają również Twoje zmysły.

Ciągłe pocenie się

Pot spływa Ci po plecach, nogach, szybko czujesz się nieświeżo? To może być ciąża, która sprawia, że wzrasta ilość krwi, podnosi się ciepłota ciała. Organizm reagując na tę sytuację, zwiększa wydzielanie potu, by ochłodzić ciało. Czy można coś zrobić z nadmierną potliwością? Niestety niewiele. Warto nosić wygodne, przewiewne tkaniny, nie unikać picia i częściej korzystać z prysznica, według potrzeb.

Ślinienie

To niestety nie koniec ciążowych dziwnych dolegliwości – możesz się zacząć ślinić. Nadmiar śliny często u przyszłych mam jest przyczyną zażenowania w sytuacjach towarzyskich.

Bulgotanie w jelitach

To jeszcze nie ruchy płodu, na które zdecydowanie za szybko, ale wynik zwiększonej produkcji progesteronu, na skutek którego słyszysz w brzuchu bulgotanie, odczuwasz kotłowanie, przelewanie. Uważaj na dietę, możesz być szczególnie narażona na wpływ produktów wzdymających takich, jak cebula, brokuły, kapusta, czy brukselka.

Wzdęcia i zaparcia

Jednym z pierwszych objawów ciąży mogą być wzdęcia i zaparcia. W ciąży niestety metabolizm zwalnia, jelita mogą działać  leniwie, czego skutkiem są problemy gastryczne. Można im w pewien sposób zapobiec, stosując zbilansowaną dietę, bogatą w błonnik, warzywa i duże ilości wody.

Metaliczny smak w ustach

Masz wrażenie, że połknęłaś kawałek metalu, a może swędzi Cię podniebienie? To może być sygnał, że jesteś w ciąży. Gdy poziom hormonów ustabilizuje się, problem zazwyczaj mija.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.