Ciąża jest jednym z najbardziej ekscytujących etapów w życiu kobiety. Radość z oczekiwania na przyjście na świat maleństwa przeplata się jednak z różnymi typowymi dla tego okresu dolegliwościami. Dużo przyszłych mam, zwłaszcza w ostatnim trymestrze skarży się na problemy z nietrzymaniem moczu. Chociaż schorzenie może budzić u niektórych pań wstyd i zażenowanie to w większości przypadków samoistnie mija zaraz po porodzie. Czy nietrzymanie moczu w ciąży ma jakieś konkretne przyczyny i jak temu zaradzić?
Nietrzymanie moczu w ciąży – skąd się bierze?
Nietrzymanie moczu to zjawisko, które niejednokrotnie zaskakuje ciężarne kobiety. Zwykłe fizjologiczne czynności, takie jak kichanie, kasłanie, a nawet śmiech mogą bowiem sprawiać, że na bieliźnie niespodziewanie pojawiają się pojedyncze kropelki moczu. Wbrew pozorom tego typu dolegliwość jest bardzo powszechnym problemem wśród mam spodziewających się dziecka i może dotyczyć nawet ponad połowy z nich.
Głównym powodem nietrzymania moczu są osłabione podczas ciąży mięśnie dna miednicy (tzw. mięśnie Kegla). Pod wpływem działania hormonów oraz wciąż rozwijającego się maleństwa mięśnie ulegają znaczącemu rozluźnieniu. Powiększająca się macica zaczyna więc stopniowo naciskać na pęcherz moczowy, jednocześnie zmuszając go do opróżnienia. Osłabione mięśnie nie są
wtedy w stanie samodzielnie powstrzymać moczu, co doprowadza do krępujących sytuacji. Problem z nietrzymaniem moczu w większości przypadkach mija po porodzie lub zaraz na początku połogu. Jeśli jednak po przyjściu na świat pociechy kłopot się nasili, to konieczna okaże się już wizyta u lekarza lub fizjoterapeuty.
Inne przyczyny popuszczania w ciąży
Przyczyn problemów z nietrzymaniem moczu w ciąży może być jednak znacznie więcej. Oczywiście jedną z nich jest brak regularnych treningów mięśni dna miednicy. Jeśli przed ciążą kobieta nie dbała o systematyczność takich ćwiczeń, to w jej trakcie znacząco zwiększa się ryzyko niekontrolowanych popuszczań. Dodatkowo częstym błędem, który może doprowadzać do tego typu sytuacji jest zmniejszenie ilości przyjmowanych płynów.
Mimo, iż ciężarne zazwyczaj borykają się z zatrzymaniem wody w organizmie i opuchnięciami to redukcja płynów niczego tutaj nie zmieni.
Aby uniknąć dyskomfortu, jakim jest nietrzymanie moczu warto za to zrezygnować z picia kawy oraz czarnej herbaty, które ze względu na wysoką zawartość kofeiny działają moczopędnie. Przyczyną popuszczania mogą być też niektóre choroby, w tym infekcje dróg moczowych czy zapalenie pęcherza. Podczas ciąży trzeba więc szczególnie dbać o higienę intymną, częste podmywanie i regularne zmienianie podpasek bądź wkładek higienicznych.
Jak zapobiec nietrzymaniu moczu w ciąży?
Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem zapobiegającym problemom z nietrzymaniem moczu w ciąży jest systematyczne ćwiczenie mięśni Kegla. Polegają one wyłącznie na naprzemiennym napinaniu oraz rozluźnianiu mięśni zlokalizowanych w okolicy cewki moczowej, pochwy i odbytu. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia częstych wizyt w toalecie. Zwłaszcza w trzecim trymestrze może pojawić się wzmożone parcie, a próby odłożenia spaceru do łazienki na później mogą zakończyć się natychmiastowym popuszczeniem.
Nie należy również dopuszczać do zaparć, bowiem zalegający stolec dodatkowo uciska pęcherz ciężarnej. Wskazane okaże się więc stosowanie zbilansowanej, lekkostrawnej i bogatej w błonnik diety. W trakcie ciąży, warto także korzystać z powszechnie dostępnych wyrobów chłonnych. Wkładki urologiczne z pewnością poprawią komfort przyszłej mamy oraz zminimalizują ryzyko
wystąpienia infekcji.
Nietrzymanie moczu w trakcie ciąży może wprawdzie budzić dyskomfort, ale zazwyczaj nie oznacza nic nieprawidłowego. Kobiece ciało pod wpływem zwiększonej ilości hormonów ulega znacznemu przetransformowaniu. A to doprowadza do wystąpienia nowych dolegliwości. Panie, którym jednak zależy na uniknięciu problemu mogą umówić się na konsultację z fizjoterapeutą jeszcze w trakcie planowania ciąży lub jej na początku. Na wizycie specjalista pomoże dobrać odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy.
Komentarze