Nietrzymanie moczu po porodzie

Inf. prasowa komentarzy: 0

Nietrzymanie moczu jest częstą przypadłością występującą po porodach – zarówno naturalnych jak i tych przy użyciu cesarskiego cięcia. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele, jednak wiążą się one przede wszystkim ze zmianami zachodzącymi w ciele kobiety ciężarnej a także osłabieniem mięśni dna miednicy, które następuje w trakcie akcji porodowej. Jak leczyć nietrzymanie moczu po porodzie? A może można mu przeciwdziałać? W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania.

Przyczyny nietrzymania moczu po porodzie

Brak kontroli nad wypływem moczu jest bardzo krępujący, a dla kobiety po porodzie może być jednym z elementów wpływających negatywnie na jej samopoczucie. Warto zatem zdać sobie sprawę z możliwych przyczyn tego stanu rzeczy, by lepiej zrozumieć specyfikę tego schorzenia.

Nietrzymanie moczu po porodzie może występować chwilowo. Jest to odpowiedź organizmu na wysiłek z jakim związany był okres ciąży oraz sam poród. Podczas ciąży miednica zwiększa się wraz z rozwojem płodu, natomiast mięśnie dna miednicy – zwane także mięśniami Kegla – zmuszone są przez to do dźwigania dodatkowego ciężaru. Rozluźnione i osłabione mięśnie nie są w stanie spełniać wszystkich swoich zadań, między innymi odpowiadać za zamykanie cewki moczowej.

Na znaczne osłabienie mięśni wpływ ma nie tylko sam poród, ale także waga dziecka. U kobiet, które urodziły duże, ponad czterokilogramowe dzieci, istnieje większe ryzyko pojawienia się problemu nietrzymania moczu. Dodatkowo zagrożone są nim także kobiety, które rodziły więcej niż raz bądź cierpiały na zaparcia w trakcie ciąży.

Na osłabienie a nawet uszkodzenie mięśni dna miednicy wpływ może mieć również operacja cesarskiego cięcia bądź stosowanie kleszczy lub próżniociągu podczas porodu.

Nietrzymanie moczu po porodzie najczęściej występuje podczas kaszlu, kichania czy śmiania się. Wskazuje to na tak zwane wysiłkowe nietrzymanie moczu. Chociaż może to być bardzo niepokojące dla świeżo upieczonej mamy, warto pamiętać, że NTM jest możliwe do wyleczenia.

Leczenie nietrzymania moczu po porodzie

Przede wszystkim konieczna jest konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu lub ginekologiem, który – po przeprowadzeniu badań – będzie w stanie rozpoznać rodzaj nietrzymania moczu. Nietrzymanie moczu zawsze jest niepokojącym objawem, dlatego nie warto z tym zwlekać.

Ze względu na to, że nietrzymanie moczu po porodzie zwykle ma charakter wysiłkowy, najlepszą metodą leczenia jest leczenie zachowawcze. Polega ono przede wszystkim na fizjoterapii, która ma za zadanie wzmocnienie mięśni dna miednicy. Ćwiczenia mięśni Kegla powinny być początkowo przeprowadzane pod okiem specjalisty, który wskazuje kobiecie w jaki sposób wykonywać je poprawnie. Trening polega na miarowym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Wykonywany powinien być codziennie, nawet przez kilka miesięcy. Pomimo że proces rekonwalescencji trwa stosunkowo długo, przynosi najlepsze skutki i może doprowadzić do całkowitego wyleczenia.

Jeśli mięśnie są zbyt osłabione bądź kobieta nie potrafi prawidłowo wykonywać ćwiczeń, lekarz może zalecić zabieg elektrostymulacji. Wywołuje on kontrolowane skurcze, które zastępują świadomy trening. Najlepiej jednak, by z czasem połączyć tę metodę leczenia z tradycyjnymi ćwiczeniami.

Dla zapewnienia sobie jak największego komfortu podczas ćwiczeń, nie obawiając się przy tym popuszczania moczu, możena korzystać z wkładek dla kobiet. Są przyklejane do bielizny i bardzo dyskretne, a jednocześnie na tyle chłonne, by poradzić sobie z niekontrolowanym wyciekiem.

Nietrzymanie moczu – profilaktyka

Zapobieganie nietrzymaniu moczu można wprowadzić już na wczesnym etapie ciąży, przede wszystkim wzmacniając mięśnie dna miednicy. Nie tylko redukuje to ryzyko pojawienia się tej intymnej przypadłości, ale także ułatwia naturalny poród.

Do profilaktyki nietrzymania moczu zaliczyć można także odpowiednią dietę, która pomaga uniknąć częstych zaparć. Powinna być bogata w błonnik, zapewniający prawidłową perystaltykę jelit. Istotnym elementem ochrony przed nietrzymaniem moczu jest także unikanie infekcji intymnych i stanów zapalnych pęcherza zarówno przed jak i po porodzie. Wpływają one bowiem na większą drażliwość pęcherza oraz szybciej odczuwaną potrzebę parcia, która może przyczynić się do popuszczania.

Nietrzymanie moczu po porodzie – jak sobie z nim radzić?

Kobiety borykające się z nietrzymaniem moczu po porodzie muszą radzić sobie nie tylko z trudnym zadaniem, jakim jest opieka nad niemowlęciem, ale także unikaniem epizodów popuszczania moczu. Te rady mogą okazać się pomocne:

  • Przed spacerem warto skorzystać z toalety, by nie ryzykować popuszczenia poza domem.
  • Unikanie napojów moczopędnych, takich jak herbata czy niektóre zioła (skrzyp), z pewnością ułatwią kontrolę nad pęcherzem.
  • Odpowiednia higiena intymna wspomaga ochronę przed infekcjami intymnymi. W tym celu dobrze jest korzystać ze środków do higieny intymnej przeznaczonych dla mam.
  • Elementem higieny jest także korzystanie z wkładek urologicznych, które chronią przed rozwojem infekcji poprzez zmniejszenie ekspozycji skóry i błony śluzowej na działanie moczu.
  • Ograniczenie napojów nie jest odpowiednim sposobem na uniknięcie epizodów popuszczania moczu. Zwłaszcza u kobiet karmiących może skutkować szybkim odwodnieniem organizmu. Dodatkowo zmniejszenie ilości spożywanych płynów zwiększa ryzyko pojawienia się zapalenia dróg moczowych.

Chociaż nietrzymanie moczu jest przypadłością problematyczną i bardzo wstydliwą, warto zdawać sobie sprawę z tego, jak często dotyka ono kobiet po porodzie. Na szczęście nie jest problemem nieodwracalnym. Dlatego dobrze jest jak najszybciej skonsultować się w tej kwestii z lekarzem, który wskaże młodej mamie sposoby na radzenie sobie z nietrzymaniem moczu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.