Nietolerancja laktozy u dzieci – czy Twoje dziecko nie toleruje laktozy?

Tradycyjna szklanka mleka czy ulubione lody śmietankowe są dla wielu dzieci poza zasięgiem. Dlaczego? Wystarczy, że je zjedzą, by okupić tę przyjemność bólem brzucha, skurczami, gazami, a nawet biegunką. Powód? Nietolerancja laktozy u dzieci, która nie jest wcale taka rzadka. Cukier mleczny często jest nieprawidłowo trawiony, a mleko i produkty mleczne nietolerowane. Jak sobie radzić z tym wyzwaniem?

Na czym polega nietolerancja laktozy u dzieci?

Nietolerancja laktozy występuje, gdy w w organizmie nie powstaje wystarczająco dużo enzymu laktazy. W konsekwencji tego laktoza nie może być rozbita podczas trawienia na dwa mniejsze cząsteczki takie, jak glukoza i galaktoza. Przechodzi przez jelito cienkie niestrawiona i w jelicie grubym fermentuje. Powstają gazy, które rozpychają ściany jelita, pojawia się ból, skurcze, mogą wystąpić także biegunki.

nietolerancja laktozy u dzieci

Niepokojące objawy nietolerancji laktozy mogą się pojawić od 30 minut do 2 godzin po spożyciu posiłku bogatego w ten składnik. Dzięki uważnej obserwacji dziecka zazwyczaj udaje się szybko ustalić odpowiedzialny za przykre dolegliwości składnik. Jednak stosunkowo trudno ocenić, czy powodem jest nietolerancja laktozy czy alergia na mleko.

Trzeba mieć także świadomość, że często nietolerancja laktozy ujawnia się dopiero po spożyciu sporej ilości laktozy. U wielu osób niewielkie spożycie tego składnika nie powoduje większych objawów, może być niemal niezauważone.

Niektóre dzieci mają po spożyciu nawet niewielkiej ilości laktozy bardzo poważne objawy. Inne reagują jedynie na większą ilość tego składnika.

Gdzie znajduje się laktoza?

Choć laktoza kojarzona jest z mlekiem i produktami mlecznymi, to prawda jest taka, że występuje też w innych produktach: mrożonkach, niektórym pieczywie, konserwach, płatkach śniadaniowych. Laktoza często występuje też w lekach.

By ocenić, czy dany produkt jest wolny od laktozy, należy szczegółowo przeanalizować etykietę produktu. Laktoza kryje się między innymi pod następującymi słowami:

  • mleko
  • zsiadłe mleko
  • serwatka
  • mleko w proszku
  • twaróg

Objawy nietolerancji laktozy

Objawy po spożyciu laktozy u osób jej nietolerującej są tym silniejsze, im więcej laktozy spożyła dana osoba. U dzieci są to najczęściej:

  • nudności
  • wzdęcia
  • ból brzucha, bolesne skurcze, przelewania
  • luźne stolce
  • wodnista biegunka

Czym się różni nietolerancja laktozy od alergii na mleko?

Nietolerancja laktozy i alergia na mleko mogą dawać takie same objawy. Jednak przyczyny problemów są odmienne. Nietolerancja laktozy to problem trawienny, a alergia ma związek z działaniem układu odporności. Pierwsza nigdy nie zagraża życiu, druga może powodować reakcję anafilaktyczną.

Alergia na mleko pojawia się najczęściej w pierwszy roku życia dziecka. Nietolerancja laktozy może rozwijać się na różnych etapach życia – w dzieciństwie, okresie dojrzewania, a także w dorosłości. Rzadko występuje u niemowląt, najczęściej rozwija się po 3 roku życia dziecka.

Jak sprawdzić, czy dziecko nie toleruje laktozy?

Najprostszym sposobem jest usunięcie z diety dziecka wszystkich składników zawierających laktozę na co najmniej dwa tygodnie i obserwowanie, czy niepokojące objawy znikną. Następnie zaleca się powolne wprowadzanie niewielkiej ilości laktozy do diety dziecka, by oszacować, czy składnik ten jest tolerowany w niewielkich (jakich?) ilościach.

Warto przy okazji robić notatki, dokładnie zapisując, co je dziecko.

Na koniec dobrze dodać, że nietolerancja laktozy może mieć charakter przejściowy i być obserwowana u dzieci w okresach infekcji. Zakażenie wirusowe  zmniejsza bowiem zdolności organizmu do trawienia mleka. Spożywanie produktów mlecznych nie jest wskazane także w okresach nieżytu żołądka.

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.