Nieświeży oddech u dziecka może budzić niepokój. Po szybkim przejrzeniu internetu rodzicom często wydaje się, że jego przyczyną jest próchnica czy choroby zębów, a nawet choroba układu oddechowego, czy inna poważniejsza dolegliwość. Jednak czy rzeczywiście jest powód do zmartwień? A może nieświeży oddech u dziecka to po prostu kwestia fizjologii?
Nieświeży oddech o poranku
Dziecko budzi się i nieprzyjemnie pachnie mu z ust? Zazwyczaj nie ma powodu do niepokoju. W trakcie snu spada produkcja śliny, w konsekwencji tego wzrasta aktywność bakterii. Jeśli dziecko dzień wcześniej dobrze wyszorowało zęby, nic złego się nie dzieje. Próchnica nie rozwinie się. Nieświeży oddech łatwo usuniemy, zwyczajnie myjąc zęby.
Jednak jeśli nieświeży oddech utrzymuje się przez większość dnia i szybko wraca po myciu zębów, należy poszukać przyczyny.
Kiedy nieświeży oddech powinien wzbudzić niepokój?
Nieświeży oddech w ciągu dnia jest wynikiem zjedzenia czegoś ostrego, intensywnie pachnącego. Czasami, choć są to nieliczne sytuacje, może wskazywać na problemy. Czasami informuje o:
- Próchnicy i chorobach dziąsła – warto dwa razy w roku odwiedzać dentystę. Lekarz przyjrzy się zębom i sprawdzi, czy nie rozwija się próchnica. Dobrym zwyczajem jest też samodzielne oglądanie zębów, w poszukiwaniu czarnych plam. By uniknąć próchnicy, warto uczyć dziecko higieny, zwłaszcza starannego mycia zębów. Można wprowadzić zwyczaj płukania ust płynem do tego stworzonym, nitkowanie też jest bardzo ważne. Kluczem do sukcesu jest również ograniczenie spożycia słodyczy.
- Alergie – wodnista wydzielina z nosa spływająca nocą po tylnej ścianie gardła może być przyczyną nieświeżego oddechu. Dziecko cierpiące na alergie objawiające się łzawieniem i podrażnieniem śluzówki nosa może mieć z nieprzyjemnym zapachem spory problem.
- Zapalenie zatok – nieprzyjemny zapach z ust może wskazywać na zapalenie zatok. Jeśli dziecko dodatkowo ma katar, zatkany nos, to właśnie może być przyczyna problemów.
Angina, infekcje bakteryjne, wirusowe – mogą powodować przykry zapach z ust. - Wysuszenie jamy ustnej – spowodowane oddychanie przez usta, na przykład w trakcie infekcji, z uwagi na stres, a także inne nieprawidłowości. Oddychanie przez usta może być nawykiem dziecka i wtedy przykry zapach z ust będzie towarzyszył dziecku niemal zawsze o poranku. Przyczyną może być też niedostateczne spożywanie płynów, w tym przede wszystkim wody.
- Rzadkie przyczyny – zapach acetonu może wskazywać na cukrzycę, przykra woń z ust może być także spowodowana chorobami nerek.
Nieświeży oddech u dziecka – jak sobie poradzić?
Oczywiście to, jak powinniśmy sobie radzić z nieświeżym oddechem zależy od przyczyny problemu. Jeśli kłopotem jest infekcja, należy ją usunąć. Podobnie z alergiami – dobrze dobrane leki i unikanie alergenów to najlepszy sposób.
Poza tym kluczowe są dobre nawyki higieniczne – dokładne mycie zębów, nitkowanie i regularne wizyty u stomatologa pomogą uniknąć próchnicy i jej skutków.
W przypadku podejrzenia, że przyczyną są poważniejsze choroby, należy udać się do lekarza i porozmawiać o swoich obawach. Specjalista zleci badania, co pozwoli sprawdzić, jaki jest stan zdrowia dziecka.
Komentarze