Niespokojne dziecko. Po czym poznać, że dziecko jest nerwowe?

Artykuł sponsorowany komentarzy: 0

Równowaga emocjonalna u dziecka jest niesamowicie istotna, ponieważ znacząco wpływa na jego prawidłowy rozwój. Z tego powodu rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę, czy ich syn lub córka nie wykazują przesadnej drażliwości. Może się to bowiem odbić na dalszych etapach dojrzewania i utrudniać edukację oraz budowanie relacji społecznych. Jakie objawy mogą wskazywać, że maluch cierpi na nadmierną nerwowość?

Problemy ze spaniem w nocy

Niepokój i rozdrażnienie zwykle w pierwszej kolejności dotykają snu i właśnie w tej sferze najłatwiej zauważyć problemy tego typu. Dziecko nie chce się kłaść, marudzi, wybudza się w nocy albo wstaje ewidentnie zbyt wcześnie. Przez niedostateczną ilość wypoczynku jest w ciągu dnia poirytowane i rozproszone, ma problemy z koncentracją oraz regulacją emocji. Takie kłopoty nie muszą jednak wynikać z problemów neurologicznych. Czasem powód jest tak prozaiczny, jak nieodpowiednie warunki, na przykład niewygodne łóżko. Warto więc zainwestować w materace dziecięce dobrej jakości, ponieważ znacząco przełoży się to na komfort snu malucha. Jednym z najpopularniejszych producentów materaców już od wielu lat pozostaje marka Hilding opierająca swoją ofertę na innowacyjnych rozwiązaniach oraz wysokiej klasy materiałach.

Skarżenie się na bóle

Dzieci często cierpią na bóle wzrostowe, związane z procesem dorastania. Lokalizują się one zwłaszcza w okolicy kręgosłupa oraz kończyn. Przewlekłe dolegliwości znacząco wpływają na nastrój maluchów, wywołując irytację i rozdrażnienie. W tym wieku nie jest jednak zalecane regularne stosowanie leków przeciwbólowych – i na szczęście raczej nie jest konieczne. W pierwszej kolejności lepiej jest przetestować znacznie prostsze rozwiązanie. Doskonale sprawdzi się mata kokosowa, podkładana pod materac, aby zwiększyć jego twardość. Na początku maluchowi może być ciężko się do niej przyzwyczaić, ale z czasem polubi spanie w taki sposób. Ta stosunkowo niewielka zmiana potrafi odczuwalnie zmniejszyć dyskomfort i ból, bez konieczności wymiany całego materaca. Stanowi wobec tego atrakcyjne rozwiązanie dla rodziców, którzy nie dysponują dużym budżetem.

Nieprawidłowa postawa ciała

Nadmierne obciążanie odcinka szyjnego kręgosłupa powoduje nie tylko dolegliwości bólowe, ale również wiele nieoczywistych objawów, takich jak migreny, zawroty głowy czy też przewlekłe zmęczenie. To wszystko potrafi znacząco wzmagać irytację i powodować sporo negatywnych emocji nawet u malucha. Często poszukuje się przyczyny w nieprawidłowo dopasowanym fotelu lub spędzaniu zbyt dużej ilości czasu przed komputerem. Jednocześnie zapomina się o tak istotnej i fundamentalnej kwestii, jak najlepsza poduszka do spania. Warto rozsądnie ją wybrać, ponieważ dziecko codziennie śpi na niej około 8 godzin lub dłużej. Mimo to nie zawsze poświęca się temu produktowi wystarczająco dużo uwagi podczas urządzania pokoju dziecięcego. Powinno się zwrócić uwagę na wielkość, twardość oraz materiał wykonania. Poduszka poprzez utrzymywanie odcinka szyjnego kręgosłupa w odpowiedniej pozycji ma bowiem zapewnić dziecku nie tylko maksymalny komfort w nocy, ale również odpowiednie samopoczucie w ciągu dnia.

Trudności w komunikacji z innymi

Nerwowemu dziecku jest bardzo trudno budować przyjaźnie. Pozostaje bowiem pod stałym wpływem trudnych emocji, co nie ułatwia nawiązywania relacji z innymi ludźmi, którzy przecież również mają swoje problemy i gorsze dni. Nerwowość u malucha charakteryzuje się skłonnością do kłótni, izolowaniem się od reszty, niechęcią do współdzielenia zabawek oraz słodyczy. Jeżeli zaobserwuje się takie objawy, warto porozmawiać z synem lub córką i wytłumaczyć, że zamiast skupiać się na swoich emocjach, lepiej jest przekierować energię na jakieś działanie, na przykład budowanie w grupie zamku z piasku. Odciągnięcie uwagi od negatywnych myśli i uczuć pozwoli na efektywniejsze okiełznanie ich, co znacząco zmniejszy nerwowość i ułatwi codzienne funkcjonowanie. Nie jest to jednak proste – niekiedy zdarza się przecież, że nawet osoby dorosłe mają z tym problemy. Z tego powodu należy już od dziecka trenować wyciszanie się i skupianie na konkretnym przedsięwzięciu.

Problemy z utrzymaniem dobrych ocen

Dla nerwowego dziecka utrzymanie skupienia okazuje się bardzo trudne, co znacząco komplikuje proces uczenia się. Słabe stopnie nie muszą wskazywać na niski iloraz inteligencji u malucha, mogą być po prostu oznaką zmagania się z wieloma negatywnymi emocjami. Ciągły niepokój osłabia koncentrację, degraduje pamięć oraz znacząco obciąża układ nerwowy, prowadząc chociażby do dużej pobudliwości albo przeciwnie, do apatii i przewlekłego zmęczenia. Warto więc pokazać dziecku różne techniki relaksacyjne, takie jak ćwiczenia oddechowe lub wchodzenie w stan medytacji. Nauka radzenia sobie ze stresem już na tak wczesnym etapie życia jest bardzo ważna, aby syn lub córka potrafili harmonijnie funkcjonować we współczesnym świecie, nie tylko teraz, ale również w przyszłości jako osoby dorosłe.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*