Prawidłowe napięcie mięśniowe u dziecka decyduje o jego dobrym rozwoju. O tym, jak szybko rośnie, czy przyjmuje prawidłową postawę ciała oraz czy zdobywa kolejne umiejętności dotyczące sprawnego poruszania się. Jak wygląda nieprawidłowe napięcie mięśniowe u dziecka?
Moje dziecko ma napięcie mięśniowe? Tak, ma
Każde dziecko ma napięcie mięśniowe. Ważne, żeby nie było ono jednak ani zbyt mocne, ani zbyt słabe. To nieprawidłowe napięcie mięśniowe u dziecka powoduje problemy, a nie jakiekolwiek napięcie.
Napięcie to nic innego, jak skurcz mięśnia, opór stawiany przez mięśnie podczas ich próby na przykład rozprostowania. Każdy mięsień taki upór ma, nawet gdy znajduje się w fazie spoczynku. Nie ma innej możliwości, bo samo napięcie jest potrzebne do ochrony stawów i kości, zachowania postawy ciała, a także do wykonywania ruchów: dzięki niemu można w precyzyjny i skoordynowany sposób się poruszać.
Obniżone napięcie mięśniowe u noworodka
W pierwszych dniach i miesiącach życia dziecko ma najczęściej obniżone napięcie w centralnej części ciała. Nazywamy to centralną hipotonią. Nogi i ręce z kolei są bardziej napięte niż pozostałe części ciała.
Napięcie u niemowlaka się zmienia
Gdy rozwój przebiega prawidłowo, napięcie u niemowlaka się zmienia. Początkowo zbyt niskie napięcie w centralnej partii ciała – w obrębie kręgosłupa oraz głowy stabilizuje się. Po trzecim miesiącu życia napięcie w obrębie nóg i rąk jest mniejsze, ale to w pozostałych partiach ciała większe. Dzięki temu leżące na plecach dziecko przyjmuje prawidłową postawę. Może ono również prawidłowo trzymać ciało w pozycji na brzuszku.
Napięcie mięśniowe u dziecka objawy
Po czym poznać, że dziecko ma nieprawidłowe napięcie mięśniowe? W zależności od tego, czy będzie ono zbyt mocne, czy zbyt słabe, objawy mogą być różne.
W przypadku obniżonego napięcia mięśniowego:
- poczucie, że ciało dziecka jest zbyt elastyczne,
- dziecko przelewa się nam przez ręce,
- ma problem z podnoszeniem głowy w pozycji leżącej na brzuchu,
- występują problemy z ssaniem, karmieniem,
- występuje opóźniony rozwój ruchowy, późniejsze siadanie, stanie, chodzenie,
- wrażenie, że dziecko jest ospałe, mniej aktywne,
W przypadku nadmiernego napięcia mięśniowego:
- maluch się pręży,
- występują problemy z rozluźnieniem mięśni,
- dziecko trudno się ubiera,
- dziecko ma wyjątkowo mocno zaciśnięte piąstki,
- w pozycji na brzuchu dziecko mocno wychyla głowę do tyłu,
- leżąc na plecach, dziecko układa ciało w łuk.
Obniżone napięcie mięśniowe u noworodka: ćwiczenia
Jeśli niemowlę ma stwierdzone obniżone napięcie, to fizjoterapeuta może zalecić ćwiczenia. Ważne, żeby wykonywać je po konsultacji z lekarzem. Zalecane może być:
Układanie dziecka jak najczęściej na brzuszku. Wybieranie miękkiego podłoża, by wzmacniać mięśnie brzucha dziecka.
Zachęcanie dziecka zabawkami, by po nie sięgało.
Podnoszenie nóżek i rączek dziecka, by stymulować je do wysiłku.
Ćwicząc z dzieckiem, bądź zrelaksowana i uśmiechnięta. Niech ten wspólny czas będzie dla Was miły. Wszelka nerwowość nie będzie działa na korzyść maluszka. Towarzysz swojemu dziecku. I pamiętaj – nic na siłę! Ćwiczenia należy wykonywać spokojnie, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Wzmożone napięcie u dziecka: ćwiczenia
U dzieci ze wzmożonym napięciem mięśni, najlepiej chyba działa masaż rozluźniający. Idealnym czasem na jego wykonanie jest moment po kąpieli lub po zmianie pieluszki. Masujemy przy użyciu ciepłych rąk, wykonując delikatne ruchy. Możemy do tego celu użyć odrobiny oliwki lub balsamu. Do zmniejszania napięcia przydadzą się też ćwiczenia na piłce. Bardzo przydatne mogą być zabawy z matami sensorycznymi, z zabawkami, piłkami, grzechotkami, które mają różną strukturę i wykonane są z różnych materiałów. Dzięki temu można skutecznie stymulować układ nerwowy dziecka i wspomagać prawidłowy rozwój maluszka.
Kto stwierdza nieprawidłowe napięcie mięśniowe?
Nieprawidłowe napięcie mięśniowe powinno być zdiagnozowane przez lekarza. Uważny i doświadczony rodzic może mieć pewne podejrzenia, co do prawidłowości napięcia u dziecka, jednak to specjalista stawia diagnozę.
Pewne wskazówki może przynieść już badanie za pomocą skali APGAR. Niekiedy już po porodzie można zauważyć nieprawidłowe napięcie, jednak w przypadku za słabego napięcia diagnoza przychodzi najczęściej później.
Oceny rozwoju dziecka i jego napięcia może dokonać pediatra, fizjoterapeuta czy pielęgniarka. Ważne, żeby rodzic konsultował wszelkie wątpliwości ze specjalistą.
Komentarze