Niepowściągliwe wymioty ciężarnych – jak przetrwać trudny czas?

Ciąża to wielki sprawdzian dla kobiecego organizmu. W trakcie jej trwania dochodzi do wielu zmian, których wystąpienie wiąże się ze skutkami ubocznymi. Jednym z nich są niepowściągliwe wymioty ciężarnych, czyli wymioty w ciąży w wersji maksimum, wyjątkowo uciążliwe, a czasami niebezpieczne. Jak je rozpoznać i jak z nimi walczyć? Czy są proste sposoby, które pozwalają je wyciszyć?

Czym są niepowściągliwe wymioty ciężarnych?

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych znane są pod terminem hyperemesis gravidarum, HG. Nie są to powszechnie znane poranne mdłości, które dotyczą nawet 80% przyszłych mam, ale choroba.

Na niepowściągliwe wymioty szacuje się, że cierpi około 3% ciężarnych. Wyróżniają się bardzo nasilonym natężeniem oraz obecnością ciał ketonowych w moczu. Ich przebieg jest na tyle dynamiczny, że często prowadzą do niedoboru ważnych składników odżywczych i witamin, zwłaszcza z grupy B, które mogą mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Poza tym mogą powodować niedokrwistość, odwodnienie, utratę masy ciała i ogólny stan wyczerpania organizmu, złe samopoczucie i złą kondycję fizyczną organizmu.

Z tego powodu ciężarne cierpiące z powodu niepowściągliwych wymiotów najczęściej wymagają hospitalizacji.

Kiedy występują niepowściągliwe wymioty u przyszłych mam?

Problem rozwija się zazwyczaj w 4-10 tygodniu ciąży. Do stwierdzenia niepowściągliwych wymiotów konieczne jest zaobserwowanie pierwszych objawów przed 16 tygodniem ciąży.

Pierwszymi objawami niepowściągliwych wymiotów jest wzmożone pragnienie, suchość skóry, śluzówek, języka. Następnie obserwuje się nieprzyjemny zapach z ust, podwyższoną temperaturę ciała i ciemniejszą barwę moczu. Inne objawy to ból głowy, a w skrajnych przypadkach nawet majaczenie.

Jak diagnozuje się niepowściągliwe wymioty?

Niepowściągliwe wymioty diagnozuje lekarz na podstawie objawów. Konieczne jest przeprowadzenie wywiadu, a także podstawowych badań krwi i moczu. Dodatkowo zleca się wykonanie badań poziomu hormonów tarczycy, enzymów wątrobowych, stężenie gonadotropiny kosmówkowej. Lekarz sprawdza również, czy przyczyną uporczywych wymiotów nie jest inna nieprawidłowość, np. zapalenie trzustki czy pęcherzyka żółciowego.

niepowściągliwe wymioty ciężarnych

Jaka jest przyczyna niepowściągliwych wymiotów u ciężarnych?

Najczęściej niepowściągliwe wymioty pojawiają się:

  • w ciąży mnogiej,
  • w przypadku otyłości,
  • nadmiernej produkcji HCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej,
  • z niedoczynnością tarczycy,
  • zaburzenia funkcji ciałka żółtego,
  • u kobiet mających podobny problem w poprzednich ciążach,
  • odczuwających lęk przed ciążą i porodem,
  • żyjących w stresie,
  • chorujących na depresję.

Leczenie niepowściągliwych wymiotów ciężarnych

Leczenie niepowściągliwych wymiotów ciężarnych niestety nie należy do najprostszych, zazwyczaj stosuje się leczenie objawowe.  Co istotne, nie należy bagatelizować choroby. Ta może bowiem prowadzić do wielu poważnych konsekwencji.

Choć wiele przyszłych mam zmęczonych wymiotami, często odmawia jedzenia, to nie najlepszy wybór. By zapewnić dziecko wszystkie ważne składniki odżywcze, należy zwrócić uwagę na stosowaną dietę. Powinna być lekka i urozmaicona. Zaleca się jeść częściej, sięgając po mniejsze porcje.

Zazwyczaj konieczne jest udanie się do szpitala i pozostanie pod czujnym okiem specjalisty. Kobieta najczęściej dostaje witaminy i minerały oraz leki przeciwwymiotne.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.