Ciąża to dla wielu przyszłych mam czas radosnego oczekiwania na przyjście na świat rozwijającego się w jej łonie maluszka, przepełniony mnóstwem przygotowań i planów na wspólną przyszłość. Czasami jednak ten szczęśliwy i ekscytujący okres może zakłócić nagłe wystąpienie niepokojących objawów. Specjalnie dla przyszłych mam przedstawiamy krótką charakterystykę najczęściej występujących w ciąży objawów (wraz z przykładami schorzeń mogących je wywołać), które powinny zaniepokoić przyszłą mamę i skłonić ją do pilnej wizyty u specjalisty.
Krwawienie z dróg rodnych
Każde krwawienie z dróg rodnych u ciężarnej powinno zostać bezzwłocznie skonsultowane ze specjalistą, ponieważ może być ono oznaką zagrożenia dla matki lub jej maleństwa. Jednymi z przyczyn krwawienia z dróg rodnych może być poronienie lub ciąża pozamaciczna, którym zwykle towarzyszy ból w dolnej części brzucha.
Krwawienia w drugiej połowie ciąży zdarzają się rzadziej, a do przyczyn ponad połowy z nich należą przedwczesne oddzielanie łożyska oraz łożysko przodujące (położone zbyt blisko ujścia szyjki macicy lub położone na niej). Wśród innych przyczyn można wymienić także uraz dróg rodnych, poród przedwczesny, nowotwór czy choroby szyjki macicy. W każdym z wymienionych przypadków należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, aby określić przyczynę krwawienia i wdrożyć odpowiednie postępowanie.
Niekiedy we wczesnej ciąży może pojawić się krwawienie będące oznaką zbyt niskiego stężenia progesteronu, ale sytuację tą da się łatwo naprawić poprzez odpowiednią suplementację hormonu, dzięki czemu zagrożenie zostanie zażegnane.
Należy jednak wspomnieć, że jest jeden rodzaj krwawienia, który nie powinien niepokoić przyszłej mamy. Może występować ono na bardzo wczesnym etapie ciąży (około 12-13 dnia po zapłodnieniu), dlatego też często może być mylone z rozpoczęciem krwawienia miesięcznego. Jest ono jednak nieco mniej obfite i zwykle niepoprzedzone żadnym dolegliwościami przedmiesiączkowymi – to oznaka procesu zagnieżdżania jaja płodowego w błonie śluzowej macicy.
Osłabienie ruchów płodu
Osłabienie ruchów płodu to chyba jedno z najbardziej przerażających odczuć, jakich tylko może doświadczyć spodziewająca się dziecka kobieta. Pierwsze ruchy wieloródka zaczyna odczuwać około 16-18 tygodnia ciąży, natomiast kobieta będąca w pierwszej ciąży wyczuje je około 12 tygodni później. Od czasu, gdy tylko przyszła mama poczuje pierwsze ruchy swojego dziecka, powinna bacznie zwracać na nie uwagę i dokładnie je liczyć (za normę uważa się powyżej 10 ruchów płodu w trakcie każdych dwóch godzin).
Kiedy tylko ciężarna wyczuje osłabienie ruchów płodu lub coś niepokoi ją w tym względzie, powinna natychmiast udać się do specjalisty, który dzięki badaniom USG i KTG będzie mógł ocenić stan płodu.
Odpłynięcie wód płodowych przed 38 tygodniem ciąży
To jedna z groźniejszych sytuacji dla płodu, często będąca przyczyną przedwczesnego rozpoczęcia akcji porodowej i porodu. Najczęściej poprzedzona jest odejściem czopa śluzowego (czasem zauważany jako ślad na bieliźnie), jednak nawet, gdy do tego nie doszło, a podejrzewamy odpływanie pływu owodniowego, należy natychmiast udać się do szpitala. Specjalista będzie miał wtedy możliwość oceny zaawansowania szyjki macicy i (ewentualnie) postępu porodu oraz wdrożyć odpowiednie postępowanie dla bezpieczeństwa mamy i jej maluszka.
Ból brzucha w ciąży
Choć ból brzucha w ciąży może nie wiązać się z niczym groźnym, a być jedynie objawem przystosowywania się organizmu ciężarnej do stale rozwijającego się w niej maleństwa, które z dnia na dzień zajmuje w brzuchu coraz to więcej miejsca (zwykle taki ból ma charakter rozciągający i rozpierający). Mimo to należy wiedzieć, kiedy ból brzucha w ciąży powinien nas niepokoić.
Ból w dolnej części brzucha (mogący się nasilać) z towarzyszącym krwawieniem z dróg rodnych może niestety okazać się objawem poronienia. W przypadku ciąży zagrożonej, kiedy to istnieje jeszcze możliwość jej podtrzymania, ból ma zwykle mniejsze nasilenie i towarzyszy mu tylko różnego stopnia plamienie. W takim wypadku należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą.
Na wczesnym etapie ciąży ból brzucha może być objawem ciąży pozamacicznej, a w przypadku jego nagłego nasilenia trzeba udać się do lekarza, gdyż może okazać się oznaką jej pęknięcia, a stan taki może być dla kobiety bardzo niebezpieczny.
Ból brzucha występujący zwłaszcza w okolicy wątroby w drugiej połowie ciąży z towarzyszącymi nudnościami i wymiotami oraz podwyższonym ciśnieniem tętniczym może być objawem groźnego zarówno dla matki, jak i dziecka zespołu HELLP i jest wskazaniem do natychmiastowej wizyty w szpitalu.
Do innych niepokojących przyczyn bólów brzucha u ciężarnych mogą należeć także sytuacje i schorzenia, które nie są bezpośrednio związane z ciążą. Nazywane są przez lekarzy szeroko pojętym mianem „ostrego brzucha” i należą do nich ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, kamica nerkowa i ostre zapalenie trzustki. Z uwagi na to, że należą do stanów zagrażających zdrowiu matki i dziecka, po wystąpieniu objawów silnego bólu (szczególnie promieniującego m.in. do lędźwi lub spojenia łonowego) konieczny jest jak najszybszy kontakt z lekarzem, celem przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki oraz wdrożenia właściwego postępowania terapeutycznego.
Zażółcenie lub świąd skóry
Świąd skóry może być niekiedy objawem, który czasem występuje u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Jeżeli jego nasilenie nie jest duże i nie towarzyszy mu zażółcenie powłok skóry, zwykle nie świadczy to o jakichś poważnych nieprawidłowościach.
Niepokój ciężarnej powinien wzbudzić świąd występujący po ukończeniu pierwszego trymestru, nasilający się i współistniejący z zażółceniem skóry. W takim wypadku może świadczyć o wystąpieniu zaburzeń funkcji wątroby określanych mianem cholestazy ciężarnych.
Nie stanowi ona co prawda wielkiego zagrożenia do przyszłej mamy, ale jest niebezpieczna dla płodu i może doprowadzić do poważnych powikłań pod postacią niedotlenienia płodu, wystąpienia porodu przedwczesnego, a w najgorszym wypadku nawet śmierci.
Z tego względu każda ciężarna, u której wystąpią objawy świądu skóry (po 1 trymestrze ciąży), szczególnie w miejscach charakterystycznych dla tego schorzenia, czyli podeszwy stóp, dłoni i tułowia, oraz zażółcenie powłok skórnych powinna niezwłocznie udać się do lekarza w celu przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki i ustaleniu dalszego postępowania.
Komentarze