Niepłodność wtórna -w czym problem, przecież macie już jedno dziecko

Poczęcie jednego dziecka wcale nie oznacza możliwości urodzenia drugiego słodkiego bobasa. Tymczasem w polskim społeczeństwie (i nie tylko) ciągle pokutuje przekonanie, że skoro jest jedno dziecko, to może być następne. Niestety nie zawsze jest to takie proste, niepłodność wtórna to wcale nie taki rzadki problem. Dlatego zanim zapytasz, kiedy następne, pomyśl, czy to dobry pomysł. Być może swoim pytaniem nieumyślnie ranisz bliską osobę, która z całych sił pragnie mieć kolejne dziecko, ale nie może…

Rodzeństwo by się przydało

Gdy zapada decyzja o rozpoczęciu starań o drugie czy następne dziecko, mało kto bierze pod uwagę ewentualne problemy. Obecność jednego potomka jest jak naoczny dowód, że para jest płodna i może począć następne dziecko.

Tymczasem to jeden z większych mitów, w które wierzymy. Szacuje się bowiem, że aż 20% par mających jedno dziecko, ma problem z poczęciem kolejnego. I to właśnie jest niepłodność wtórna. Dlaczego się pojawia i w jaki sposób ją leczyć?

Niepłodność wtórna – przyczyny

O niepłodności wtórnej mówimy, jeśli para co najmniej przez rok uprawia seks bez zabezpieczenia i kobieta nie zachodzi w ciążę.W związku z tym, że większość par decyduje się obecnie na dziecko w starszym wieku niż jeszcze kilkanaście lat wcześniej, lekarze zalecają konsultację z lekarzem już po pół roku bezowocnych starań o dziecko. Krótszy okres ma uzasadnienie, bo pozwala lepiej wykorzystać czas i szybciej rozpocząć leczenie. Diagnostykę niepłodności należy wykonać u obu partnerów, nawet jeśli przyczynę znaleziono u jednej z osób. Może się bowiem zdarzyć, że problemów do rozwiązania jest więcej i konieczne jest leczenie obu partnerów.

niepłodność wtórna

Przyczyn niepłodności wtórnej może być sporo.

Najczęściej są to:

 • wiek kobiety i mężczyzny i mniejsza płodność (spadek liczby i jakości komórek jajowych, niższa aktywność plemników i mniejsza ich ilość),
 • zaburzenia hormonalne, zespół policystycznych jajników,
 • zabiegi chirurgiczne w obrębie miednicy mniejszej (cięcie cesarskie, wycięcie torbieli, mięśniaków macicy),
 • endometrioza,
 • uszkodzenie dróg rodnych,
 • niedrożność jajowodów,
 • zrosty okołojajnikowe,
 • anomalie śluzu,
 • zaburzenia jajeczkowania,
 • choroby przewlekłe – na przykład cukrzyca, nadciśnienie,
 • otyłość i niezdrowy tryb życia,
 • stres.

Lekarze zazwyczaj wskazują na wiek jako na główny powód niepłodności wtórnej. Wraz z upływem lat zajście w ciąże staje się trudniejsze, szczególnie u kobiet, płodność spada już po 25 roku życia i z każdym rokiem trudniej zajść w ciążę, ponadto wzrasta liczba poronień we wczesnym etapie ciąży. Późne decydowanie się na pierwsze dziecko (po 30 roku życia) i odkładanie w czasie decyzji o kolejnym potomku często skutkuje trudnościami w zajściu w ciążę.

Problemem mogą być również przebyte zabiegi ginekologiczne oraz poronienia, które pozostawiają ślad w ciele kobiety i utrudniają zajście w ciążę. Często (w 51% przypadków) przyczyny leżą również po stronie partnera.

Łatka egoistów i wygodnickich

Problem z niepłodnością wtórną jest taki, że rzadko się ją bierze pod uwagę. Para, która ma już dziecko, w oczach społeczeństwa może mieć kolejne. Gdy długo nie przychodzi na świat drugi maluch, często para otrzymuje łatkę „wygodnickich”, „egoistów”, tych, którzy nie myślą o dziecku, tylko o sobie.

Para, która stara się o kolejnego potomka, a nie może zajść w ciążę słyszy: „pora na siostrzyczkę albo braciszka”, co ma ją teoretycznie zmobilizować, a tak naprawdę rani.

Niektórzy decydują się powiedzieć o swoich staraniach i niepowodzeniach, by uciąć przykre komentarze i znaleźć wsparcie wśród bliskich. Jednak i tu zazwyczaj napotykają na niezrozumienie. Pada sławetne: „ale w czym problem, przecież macie już dziecko…” a zaraz po nim „nie bądźcie egoistkami, nie można mieć wszystkiego”. Niezrozumienie tematu jest ogromne. Dlatego para, którą dotyka niepłodność wtórna oprócz wizyt u lekarzy, zazwyczaj potrzebuje wsparcia psychologa.

Staranie o kolejną ciążę ma również wpływ na starsze dziecko, które, chcąc czy nie chcąc, uczestniczy w osobistym dramacie rodziców, czujących się okropnie z tym, że nie mogą począć kolejnego dziecka. Niepłodność wtórna przynosi bowiem całe spektrum uczuć – gniew, smutek, zazdrość, poczucie winy, depresję, poczucie oszukania.

Warto o tym pamiętać, zanim następnym razem, zaczniesz pytać, kiedy kolejne…

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.