Niepłodność – dlaczego dotyka osób w młodym wieku?

Inf. prasowa komentarzy: 0

Płodność spada wraz z wiekiem. U kobiet zmniejsza się ilość jajeczek w jajnikach, a u mężczyzn pogarsza się jakość nasienia. Oznacza to, że młode osoby mają większą szansę na upragnione potomstwo. Z drugiej strony niepłodność coraz częściej dotyka młodych osób, nawet przed ukończeniem 30 roku życia. W artykule przedstawimy najczęstsze powody niepłodności w tej grupie wiekowej.

Czym jest niepłodność?

Głównym objawem niepłodności jest brak zajścia w ciążę przez 12 miesięcy, mimo regularnego współżycia bez zabezpieczenia. Inne symptomy mogą nie występować. Pewne objawy mogą się pojawić, jeśli za niepłodnością stoją problemy hormonalne. Takim sygnałem alarmującym u kobiet bywają nieregularne miesiączki lub ich zanik. Mężczyzna z kolei może zauważyć zmiany we wzroście włosów, spadek libido, wzrost piersi (ginekomastię), problemy z erekcją lub gorsze samopoczucie.

Przyczyna niepłodności nie zawsze jest oczywista i często wymaga konsultacji ze specjalistami z różnych dziedzin, m.in. z ginekologiem, andrologiem czy endokrynologiem. Warto udać się do kliniki, która podchodzi do problemu profesjonalnie i kompleksowo. Jeśli podejrzewasz u siebie niepłodność, zgłoś się na badania do kliniki InviMed poprzez formularz kontaktowy na stronie www.invimed.pl.

Niepłodność u młodych mężczyzn

Niska liczba plemników (oligospermia) jest główną przyczyną niepłodności u mężczyzn. Liczba plemników jest uważana za niską, jeśli spada poniżej 15 milionów plemników na mililitr nasienia, chociaż średnia wynosi około 75 milionów plemników na ml. Niska jakość nasienia może też wynikać z nieprawidłowej ruchliwości plemników albo nieprawidłowości w ich budowie.

Za męską niepłodnością mogą też stać choroby jąder, bez względu na wiek. Z tego powodu zawsze warto przebadać jądra pod kątem nowotworu, wodniaka jądra, żylaków powrózka nasiennego czy nieczynności idiopatycznej jąder. Inna przyczyna może stać po stronie chorób ogólnoustrojowych czy zaburzeń hormonalnych, tj. hiperprolaktynemia (zbyt wysokie stężenie prolaktyny we krwi) czy choroby tarczycy.

Przyczyny niepłodności mogą być genetyczne lub chorobowe. Pozostałe powody mogą być związane ze stylem życia. Jak codzienne nawyki wpływają na płodność, nawet u mężczyzn w młodym wieku? Męskie libido oraz jakość nasienia upośledzają:

 • brak aktywności fizycznej,
 • siedzący tryb życia,
 • niezdrowa dieta (fast foody, żywność przetworzona, tłuszcze trans, cukry proste, dieta uboga w składniki odżywcze),
 • otyłość,
 • nadużywanie alkoholu, tytoniu i narkotyków,
 • narażenie na stres,
 • przegrzewanie okolic jąder (np. siedzenie z komputerem na kolanach),
 • problemy psychiczne, depresja, niepokój,
 • sterydy anaboliczne przyjmowane w celu zwiększenia masy mięśniowej.

Niepłodność u kobiet

Większość przypadków niepłodności u kobiet jest spowodowana problemami z owulacją. Jeśli nie dochodzi do uwolnienia jajeczka z jajników, nie będzie możliwości zapłodnienia w danym cyklu. Inne problemy mogą uniemożliwiać implantację zapłodnionego jaja. Tak się dzieje w przypadku endometriozy, spowodowanej dodatkowym rozrostem tkanki w macicy. Łagodne polipy lub guzy również mogą blokować jajowody lub zakłócać implantację.

Problemy z owulacją są często spowodowane przez zespół policystycznych jajników. PCOS to problem zaburzonej równowagi hormonalnej, który może zakłócać normalną owulację. Pierwotna niewydolność jajników (POI) jest kolejną przyczyną problemów z owulacją. POI występuje wówczas, gdy jajniki kobiety przestają normalnie funkcjonować przed ukończeniem 40 roku życia. Jajeczkowanie może być też zakłócone przez zaburzenia hormonalne, tj. niedoczynność lub nadczynność tarczycy czy hiperprolaktynemię.

Wiele innych czynników może wpłynąć na zdolność kobiety do posiadania dziecka. Stanowią one pośrednią przyczynę m.in. zaburzeń hormonalnych, osłabienia układu odpornościowego czy osłabienia jakości jajeczek. Wśród nich można wymienić:

 • stres,
 • problemy psychiczne,
 • palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu,
 • złą dietę,
 • zbyt intensywny trening sportowy,
 • nadwagę lub niedowagę,
 • choroby przenoszone drogą płciową.

Leczenie niepłodności

Leczenie niepłodności zależy od postawienia prawidłowej diagnozy. W przypadku wad układu rozrodczego, wskazane może być leczenie operacyjne. Z kolei problemy hormonalne, infekcje intymne lub choroby autoimmunologiczne (np. organizm może produkować przeciwciała niszczące nasienie) wymagają leczenia farmakologicznego. W związku z tym, że problemy z płodnością mogą być też związane ze stresem czy chorobami psychicznymi, w wielu przypadkach pomocna może być konsultacja z psychologiem.

Jeżeli po roku starań nadal nie udało się zajść w ciążę albo żadne metody leczenia nie przyniosły oczekiwanego skutku, lekarz może zasugerować zapłodnienie metodą in vitro. Podczas zapłodnienia in vitro dojrzałe komórki jajowe są pobierane z jajników i zapładniane przez plemniki w laboratorium. Następnie zapłodnione jajo zostaje przeniesione do macicy. Jeden pełny cykl zapłodnienia trwa około trzech tygodni.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.