Niemowlę się ślini. Dlaczego?

Niemowlę się ślini. To nic zadziwiającego. Po prostu tak jest. Jednak czy zastanawiałaś się, dlaczego i skąd się to bierze?

Niemowlę się ślini

Ślina jest potrzebna

Ślina ma określone zadania. Obmywa dziąsła i zęby, chroni przed rozwojem bakterii. Pomaga zmiękczać spożywane posiłki, towarzyszy w trawieniu, które odbywa się już w jamie ustnej. Najwięcej śliny produkujemy w ciągu dnia, dużo mniej w nocy. Produkcja śliny podnosi się także podczas mówienia i jedzenia.

Kiedy to się zaczyna?

Niemowlę się ślini już w 2-3 miesiącu życia. Proces ten kończy się zazwyczaj około 13-18 a nawet 24 miesiąca życia dziecka, kiedy dziecko uzyskuje pełną kontrolę nad mięśniami jamy ustnej. Ślinienie w młodym wieku pogłębia również fakt, że dziecko nie ma wyrobionego odruchu przełykania, który kształci się najbardziej podczas wprowadzania stałych pokarmów.

Proces ślinienia jest jak najbardziej naturalny i nie powinien budzić niepokoju.

Co najwyżej powinien zmotywować rodzica do posiadania przy sobie pieluszki tetrowej, która pozwoli uchronić odzież dorosłego. Dobrym pomysłem jest również zakup bawełnianego śliniaka dla dziecka.

Po co to wszystko?

Produkcja śliny jest naturalna. Dziecko z czasem bawi się śliną. Robi z niej charakterystyczne bąbelki. Pojawienie się wzmożonej ilości śliny w połączeniu z wyżynającymi zębami to znak, że dziecko pomału jest gotowe do jedzenia czegoś poza mlekiem mamy czy mlekiem modyfikowanym.

Kiedy ślinienie się kończy?

Gdy dziecko osiąga pewny wiek, zaczyna kontrolować ślinienie i znikają symptomy, które obserwuje się wcześniej.

Dużo, mało

Niektóre niemowlaki ślinią się dużo, inne mało.
Gdy ślinienie jest spore, przyczyną może być nadmierne wydzielanie śliny przez 6 gruczołów ślinowych, jak również niedostateczne wykształcenie mięśni jamy ustnej.

Co ciekawe nasze dorosłe ślinianki każdego dnia mogą wydzielać od 0.5 do nawet 1 litra śliny. U niemowlaków z oczywistych powodów ta ilość jest niższa.

Sam fakt ślinienia natomiast nie powinien budzić niepokoju. Wskazuje on na naturalne zmiany fizjologiczne i rozwój dziecka. Dzieci po prostu się ślinią, bo rozwija się ich układ pokarmowy. Nie posiadają również bariery w postaci zębów, która u osób dorosłych chroni przed wyciekaniem śliny z jamy ustnej.

Ślinienie w okresie ząbkowania

Niemowlę się ślini wyjątkowo intensywnie w okresie ząbkowania. To właśnie wtedy śliny może być wyjątkowo dużo, może ona sprawiać, że koszulka czy body będą mokre. Ślinienie pogłębia gmeranie w ustach przez dziecko, wkładanie przedmiotów, gryzienie zabawek.

Zmiany na skórze

Niestety niektóre niemowlaki mogą źle reagować na nadmiar śliny na twarzy, czy ubranku. W ich przypadku jeszcze większe znaczenia ma systematyczne przebieranie dziecka oraz używanie chłonnej pieluszki. Pozostawienie na dłużej mokrej skóry w okolicy ust może u wrażliwych dzieci wywołać stan zapalny i skończyć się wystąpieniem zmian na skórze. Uniknąć tego można osuszając twarz dziecka i stosując kremy ochronne, polecane do tego typu zadań.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*