Niemowlę nie przybiera na wadze: najczęstsze powody

Odpowiedni przyrost masy ciała niemowlaka jest jednym z najważniejszych, a jednocześnie najłatwiejszych do zmierzenia parametrów świadczących o jego prawidłowym rozwoju oraz dobrym stanie zdrowia. Nie dziwi zatem fakt, iż jakiekolwiek nieprawidłowości w tym zakresie budzą duży niepokój wśród samych rodziców, jak i lekarzy badających malucha. Zatem, jakie mogą być przyczyny tego, iż niemowlę nie przybiera na wadze w prawidłowy sposób?

Kiedy mówimy, że niemowlak prawidłowo przybiera na masie?

Donoszony noworodek swoje życie poza łonem matki rozpoczyna z masą ciała około 3000 do 3500 gramów. Pierwsze dni po porodzie mogą się wiązać z nieznacznym spadkiem tej wartości (maksymalnie do 10-procent masy urodzeniowej). Zazwyczaj jednak maluch szybko to nadrabia i wraz z dalszym rozwojem przyrasta w tempie około 450 do 600 gramów miesięcznie. Efektem tego prawidło powinno być podwojenie masy urodzeniowej w 6 miesiącu życia, a jej potrojenie w dniu pierwszych urodzin.

Jakie są przyczyny spowolnienia lub zatrzymania tempa przybierania na masie?

Spowolnienie lub zatrzymanie tempa przybierania na masie niemowlaka może mieć bardzo wiele przyczyn. Spośród nich można wymienić:

  • Problemy z laktacją u matki – pierwsze miesiące życia dziecka to okres, kiedy jego jedynym pokarmem jest mleko matki. Co za tym idzie, wszelkie problemy z jego ilością (zbyt mała ilość pokarmu w stosunku do potrzeb rosnącego malucha) lub też jakością (w wyniku na przykład niedożywienia matki jej pokarm może być ubogi w składniki odżywcze oraz inne składniki potrzebne dziecku do rozwoju) będą odbijały się na zahamowaniu lub znacznym spowolnieniu przyrostu masy ciała u niemowlaka. Trzeba jednak zaznaczyć, że sytuacje, kiedy mleka jest za mała lub jego jakość jest nieodpowiednia – są skrajnie rzadkie, a ewentualne problemy można rozwiązać przy drobnej pomocy.
  • Problemy z odruchem ssania u dziecka – w większości przypadków odruch ssania zostaje wykształcony jeszcze w okresie życia płodowego. Niemniej jednak, u części noworodków i niemowląt może być on zaburzony z powodu bądź to nieprawidłowego kształtu brodawek sutkowych u matki (w tym przypadku warto stosować specjalne nakładki korygujące kształt brodawek lub spróbować tak zwanych ćwiczeń Hoffmana), nieprawidłowej techniki i pozycji karmienia, zaburzenia mechanizmów ssania (w dużej części przypadków jest to efekt nadużywania smoczków do uspokajania malucha), czy może też być pokłosiem męczącej dziecko infekcji.
  • Wrodzone wady serce – słabe przyrastanie na masie, nadmierna potliwość główki dziecka, brak apetytu, czy bardzo szybkie męczenie się niemowlaka podczas karmienia mogą być pierwszymi objawami wrodzonych wad serca i wymagają pilnej wizyty u lekarza pediatry.
  • Przerostowe zwężenie odźwiernika – objawy tej wrodzonej wady rozwojowej pojawiają się najczęściej w 2-3 tygodniu życia malucha. Początkowo są to niezbyt nasilone ulewania, które po okresie kolejnych tygodni przechodzą w tak zwane chlustające wymioty występujące w trakcie posiłku lub zaraz po nim. Co więcej, chorobie najczęściej towarzyszy zatrzymanie przyrastania na masie lub wręcz jej spadek oraz wzdęcie brzuszka dziecka.
  • Refluks żołądkowo-przełykowy – ulewania pokarmu u dziecka w pierwszych miesiącach życia jest całkowicie normalne i nie powinno mieć dla niego żadnych negatywnych konsekwencji zdrowotnych (maluch rozwija się w sposób prawidłowy). W części przypadków jednak objaw ten może być symptomem refluksu żołądkowo-przełykowego, który to jest dla niemowlaka o wiele bardziej niebezpieczny. Tak więc, jeśli ulewania u malucha przypominają wymioty, występują bardzo często, a co więcej dziecko co kilka tygodni boryka się z zapaleniem górnych dróg oddechowych i nie przyrasta prawidłowo na masie, należy u niego podejrzewać chorobę refluksową przełyku i pilnie udać się z nim do lekarza pediatry.
  • Nietolerancja laktozy – u niemowlaków nietolerancja laktozy występuje stosunkowo rzadko i ma zazwyczaj charakter wtórny do ostrych infekcji wirusowych przewodu pokarmowego. Można ją podejrzewać w momencie zaobserwowania u dziecka objawów takich jak uporczywe wzdęcia, częsty płacz po karmieniu, czy też stolce biegunkowe.

Podsumowując, spowolnienie lub zatrzymanie tempa przyrastania na masie niemowlaka jest objawem bardzo niepokojącym. Co za tym idzie, powinno ono zawsze skłonić rodziców do wizyty u lekarza pediatry, który na podstawie wywiadu, badania dziecka oraz badań dodatkowych będzie w stanie postawić diagnozę i zalecić dalsze postępowanie z maluchem.

Bibliografia:
Pediatria autorstwa Wandy Kawalec

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.