Niemowlę charczy – co to może oznaczać?

Nietypowe dźwięki, jak charczenie, często martwią rodziców zwłaszcza, gdy dotyczy to niemowląt. Nie ma co się dziwić młodzi rodzice obawiają się o zdrowie swojego dziecka i gdy zauważą coś niepokojącego, próbują szukać pomocy. Jednak charczenie rzadko oznacza coś poważnego, więc zanim zaczniemy się martwić, lepiej skonsultować się z lekarzem  przy najbliższej wizycie kontrolnej. Co robić, gdy niemowlę charczy?

Dlaczego niemowlę charczy?

niemowlę charczy

Niemowlę charczy – co robić?

Na początek ustalmy, że nie wszystkie dzieci charczą, czy oddają inne dziwne odgłosy. Charczenie zwykle jest związane wiotkością gardła i podniebienia, które dopiero po pewnym czasie staje się sprężyste. Podobnie jest również z krtanią, która nie jest jeszcze w pełni rozwinięta i przy niektórych ułożeniach ciała dopływ powietrza jest mniejszy, co wywołuje charczenie.

Nietypowe odgłosy mogą towarzyszyć również przy nadmiernym ślinieniu i ząbkowaniu, a także przy zatkanym nosku. Wszystko to sprawia, że dziecko ma trudności z normalnym oddychaniem i wydaje odgłosy podobne do charczenia. Takimi przyczynami charczenia nie należy się przejmować, powinny ustąpić  same zanim dziecko skończy pierwszy rok życia.

Jeśli chcemy pomóc dziecku, wystarczy dobrze oczyścić nosek (solą fizjologiczną i aplikatorem lub gruszką), nawilżać powietrze w mieszkaniu, nie przegrzewać i często wietrzyć pomieszczenia. Czasem pomaga też kładzenie dziecka w taki sposób, by główka była nieco wyżej od reszty tułowia np. podkładając pod nóżki łóżeczka książkę.

Kiedy charczenie może niepokoić?

Charczenie rzadziej może być objawem chorobowym, dlatego bardzo ważna jest obserwacja dziecka czy nie pojawiają się dodatkowe niepokojące objawy, takie jak:

  • problemy z oddychaniem
  • głośne charczenie
  • dziecko próbuje odchrząknąć, jednak nie potrafi
  • dziecko ma przyspieszony oddech
  • niebieskawa lub zasiniona skóra
  • brak sił i apetytu
  • wysoka temperatura
  • wciągnięta skóra między żebrami
  •  podczas oddychania dziecko unosi płatki nosa

Wszystkie te oraz inne niepokojące objawy powinny skłonić rodziców do kontaktu z lekarzem. Tylko lekarz po dokonaniu badań będzie w stanie stwierdzić, czy dziecku nic nie dolega. Nie należy bagatelizować żadnych objawów, gdyż charczenie może być również objawem infekcji, przeziębienia a także poważnych chorób układu oddechowego jak : zapalenie oskrzeli i oskrzelików, tchawicy a nawet  płuc. Zazwyczaj jednak niemowlę charczy przez krótki czas i z wiekiem głośny sen przechodzi do przeszłości.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.