Niemowlę bez matki: czas nie do odrobienia!

Rozłąka z mamą na kilka miesięcy i brak jednego stałego opiekuna ma katastrofalny wpływ na rozwój niemowlaka. Zaburza z jednej strony rozwój emocjonalny, a z drugiej ruchowy. To najnowsze wnioski z  raportu przygotowanego przez Fundację Rodzin Adopcyjnych, którą prowadzi Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku.

Wyniki raportu oparto na obserwacji 219 wychowanków ośrodka w Otwocku obserwowanych prze dwa lata (2010-2012). Wynika z nich, że już trzeci miesiąc przebywania w placówce bez rodziców zaburza harmonijny dotąd rozwój dziecka. Po pięciu miesiącach diagnozuje się zaburzenia w wyrażaniu emocji oraz opóźnienia w rozwoju psychoruchowym.

stopaPojawia się problem, bo mimo że dziecko jest przewijane, karmione, przytulane, to w instytucji opiekuńczej jest to co chwilę inna osoba, co nie pozostaje bez znaczenia. Dziecko bardzo szybko zamyka się na bliskość. Przestaje się rozwijać w dotychczasowym tempie. Traci możliwość harmonijnego wzrostu.

Bardzo szybko rozwija się choroba sieroca – niemowlę jest niespokojne, broni się przed dotykiem, jego ciało napręża, często pojawia się problem z nawiązaniem kontaktu wzrokowego. Następne w kolejności pojawiają się: ssanie kciuka oraz kiwanie.

Oczywiście, gdy dziecko trafia do rodziny, istnieje możliwość wyrównania opóźnień ruchowych. Jednak sporym problemem jest odpracowanie czasu, który odcisnął piętno na emocjach. Niektórzy psychologowie wskazują wręcz, że nie jest to możliwe.

 

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Polecane tematy