Nieinwazyjne badania prenatalne – kiedy się je wykonuje i czemu służą?

Ciąża to wspaniały czas zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej partnera. Już wkrótce będą mogli powitać nowego członka swojej rodziny, swoje dziecko. Aby ciąża rozwijała się jednak prawidłowo i żeby móc spokojnie czekać na przyjście maluszka na świat, warto rozważyć poddanie się szczegółowym testom, jakimi są badania prenatalne nieinwazyjne. Pozwalają one na wczesne wykrycie nieprawidłowości w rozwoju dziecka oraz umożliwiają szybką interwencję lekarską, kiedy jego życiu lub zdrowiu coś zagraża.
Co jednak najważniejsze, nieinwazyjne badania prenatalne zapewniają nie tylko wysoką wykrywalność wad płodu oraz chorób genetycznych, jak i są całkowicie bezpieczne dla mamy i dziecka.

Badania prenatalne – po co się je wykonuje?

Badania prenatalne wykonywane są zarówno w interesie samych rodziców, jak i ich nienarodzonego dziecka. Wiedza o tym, że dziecko może być dotknięte poważną chorobą lub wadą genetyczną, pozwala bowiem rodzicom lepiej przygotować się psychicznie na pojawienie się maluszka na świecie, a lekarzom opracować odpowiedni plan pomocy.

W przypadku wykrycia poważnej choroby u dziecka znajdującego się jeszcze w łonie matki, może być bowiem od razu wdrożone odpowiednie leczenie, które daje ogromną szansę na uratowanie jego życia oraz zdrowia. Lekarze mając świadomość, że urodzi się dziecko chore, mają także możliwość odpowiedniego przygotowania się do porodu oraz zapewnienia noworodkowi fachowej opieki od razu po jego przyjściu na świat. Ma to szczególne znaczenie np. w przypadku dzieci dotkniętych chorobami serca, kiedy to konieczna może być interwencja chirurgiczna tuż po narodzinach, aby uratować ich życie.

nieinwazyjne badanie prenatalne

Badania prenatalne a nieuleczalnie chore dziecko

Narodziny nieuleczalnie chorego dziecka to trauma dla całej rodziny. Jednak wiedza o problemie medycznym zdobyta już w czasie ciąży, daje rodzicom czas na oswojenie się z tą myślą. W przypadku chorób śmiertelnych umożliwia maksymalne wykorzystanie czasu ze swoim dzieckiem, zanim ono odejdzie. Pozwala także na podjęcie decyzji, czy rodzice chcą podjąć się urodzenia oraz wychowania chorego dziecka czy też zdecydują o zakończeniu ciąży.

Wiedza o ewentualnej chorobie pozwala także na zapewnienie rodzicom fachowej opieki psychologa, który pozwala im pogodzić się z tą trudną informacją oraz godnie przejść przez ten niezwykle ciężki dla nich czas. W przypadku, kiedy nie mają oni wiedzy na temat stanu dziecka przed narodzinami maluszka, pierwszy szok oraz niedowierzanie po rozwiązaniu ciąży nierzadko nie pozwalają im nacieszyć się w pełni swoim dzieckiem oraz stanowią bardzo dramatyczne przeżycia, z którym nie każdy rodzic jest w stanie sobie poradzić.

Nieinwazyjne badania prenatalne – dlaczego każda kobieta powinna je wykonać?

Badania prenatalne dzielimy na badania nieinwazyjne oraz inwazyjne. Badania prenatalne nieinwazyjne zaleca się dla każdej kobiety, która chce zyskać pewność, że nosi w swoim łonie zdrowe dziecko. W 97% przypadków potwierdzają one bowiem prawidłowy rozwój płodu.

Do nieinwazyjnych badań prenatalnych zaliczamy m. in.:

  • Standardowe badanie USG w ciąży – pierwsze badanie USG w ciąży wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży i powtarza się dwukrotnie w kolejnych tygodniach jej trwania. Lekarz sprawdza, czy ciąża rozwija się prawidłowo, rejestruje ruchy dziecka oraz częstotliwość bicia jego serca.
  • Badanie USG genetyczne – bardzo czułe badanie, które jest w stanie wykryć takie wady genetyczne, jak zespół Downa, zespół Edwardsa, czy zespół Turnera. Na jego podstawie, w razie wykrycia np. podwyższonej przezierności karkowej, możliwe jest potwierdzenie bądź wykluczenie choroby genetycznej poprzez wykonanie badania inwazyjnego, np. amniopunkcji.
  • Test PAPP-A – wykonywany jest między 10. a 14. tygodniem ciąży i służy do wykrywania takich wad genetycznych, jak zespół Downa, Edwardsa oraz Patau. W teście tym ocenie poddaje się parametry krwi matki oraz wyniki badania USG płodu.
  • Test podwójny i potrójny – wykonywane są między 10. a 14. tygodniem ciąży. Test potrójny jest bardziej czuły od podwójnego, przez co pozwala na wykrycie zespołu Downa w większości przypadków. Jest to szczególnie zalecane badanie prenatalne dla kobiet powyżej 35. roku życia.
  • Test zintegrowany – to badanie prenatalne będące połączeniem testu PAPPA-A oraz testu podwójnego.

Badania prenatalne nieinwazyjne są całkowicie bezpieczne, opierają się bowiem głównie na badaniach krwi i badaniach USG płodu oraz umożliwiają z wysokim prawdopodobieństwem potwierdzić bądź wykluczyć wady genetyczne płodu. Powinnyśmy je wykonać w czasie ciąży, jeśli chcemy mieć pewność, co do prawidłowego rozwoju dziecka. Warto także wiedzieć, że w krajach zachodniej Europy, nieinwazyjne badania prenatalne są standardowymi badaniami, którym poddawane są wszystkie kobiety będące w ciąży.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem absolwentką historii i miłośniczką Włoch, języka włoskiego i włoskiej kuchni. Pracuję jako copywriter, ale praca to dla mnie nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim hobby i sposób na życie. Jestem mamą prawie czteroletniego chłopca, który sprawia, że każdy kolejny dzień jest ciekawszy i bardziej kolorowy. Jestem niepoprawną optymistką, dla której szklanka zawsze jest w połowie pełna, a pustkę zawsze można czymś wypełnić. Uwielbiam pisać i dzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniami.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.