„(Nie)grzeczni? Rodzinne nieporozumienia widziane oczami dzieci w wieku 6-12 lat”

Jak mądrze wychowywać dzieci? Nie jest to proste zadanie. Dowodem na to, że bywa naprawdę trudno, są setki teorii, mnóstwo wskazań, zakazów i poleceń. Łatwo się w nich wszystkich pogubić. Szczególnie gdy do głosu dochodzą nasze własne instynkty, pojawiają się automatyczne reakcje. Jako rodzice nie jesteśmy też wolni od emocji. Poza tym ciągle nas oceniają – inni dorośli, dzieci, my sami. Czujemy ogromną odpowiedzialność i presję…. To rodzi stres i niepokój. Jak sobie z nim poradzić? Jednym ze sposobów jest szukanie informacji w mądrych poradnikach, pisanych nie tylko z punktu teorii, ale przede wszystkim praktyki.

Od czego zacząć? Od zrozumienia, co w danej sytuacji czuje dziecko. I od przypomnienia sobie, czego sami nienawidziliśmy jako dzieci.

„(Nie)grzeczni? Rodzinne nieporozumienia widziane oczami dzieci w wieku 6-12 lat”

„(Nie)grzeczni? Rodzinne nieporozumienia widziane oczami dzieci w wieku 6-12 lat” to poradnik napisany przez psychoterapeutkę Małgorzatę Bajko, przy współudziale Moniki Janiszewskiej – dziennikarki.

Pozycja zasługuje na uwagę, przede wszystkim dlatego, że została stworzona w bardzo ciekawy sposób. Każdy rozdział to omówienie konkretnej sytuacji, jaka może się zdarzyć naszemu dziecku i jednocześnie nam. Opisuje sytuacje, które mogą być powodem stresu i niepewności spowodowanych pytaniami – co zrobić, jak postąpić.

Każda omawiana historia opisana jest z perspektywy rodzica i dziecka i każda opatrzona jest komentarzem psychologa. Jakie problemy są poruszane w książce? Rozmaite, na przykład takie:

  • co robić, gdy dziecko domaga się pieniędzy za dobre stopnie,
  • jak postąpić, gdy dziecko nie chce sprzątać w swoim pokoju,
  • kiedy każdego ranka grymasi i nie chce się ubrać do przedszkola,
  • gdy dziecko nie chce się uczyć,
  • woli treningi od obowiązków,
  • co chwilę znajduje sobie „nową najlepszą koleżankę”,
  • jak rozmawiać z dzieckiem, które zrobi wszystko, by inni go polubili.

Sytuacje przedstawione w tej książce są bardzo trafnie dobrane. Czytelnik może przeczytać o większości popularnych problemów, z jakimi może się spotkać rodzic dziecka w wieku szkolnym.

Autorki  kładą nacisk na empatię, poprzez przedstawienie punktu widzenia każdej ze stron – rodzica i dziecka. Proponują rozwiązania, które pozwalają pogodzić interesy opiekuna dziecka i jego samego. Podpowiedzi są wyważone, empatyczne i rozsądne. Pozwalają na mądre działanie, bez wpadania w pułapkę nagłej i zbyt emocjonalnej reakcji.

Książka jest godna uwagi. Bardzo przemyślana i konkretna. Warto sięgnąć!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.