Niedotlenienie okołoporodowe – jakie niesie konsekwencje?

Niedotlenienie okołoporodowe to powód do stresu wśród wielu rodziców. Szczególny strach odczuwają Ci, którzy usłyszeli taką diagnozę na temat swojego dziecko. Pomimo tego, że medycyna stale się rozwija, niedotlenienie okołoporodowe wciąż stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia malucha. Co się stanie, jeśli dziecko urodziło się niedotlenione? Czy taka sytuacja zawsze jest tragiczna w skutkach? W tym poradniku znajdziesz odpowiedzi na wyżej zadane pytania.

Niedotlenienie okołoporodowe

Niedotlenienie okołoporodowe – co to takiego?

Hipoksja, nazywana także niedotlenieniem okołoporodowym to zespół objawów związanych z nieprawidłową dystrybucją tlenu w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży. Tego typu schorzenie można rozpoznać na skutek zbyt niskiego stężenia tlenu w krwi dziecka. Tego typu zjawisko związane jest z ryzykiem niedostatecznego dotlenienia noworodka, co być powodem wystąpienia poważnych komplikacji zdrowotnych. Na szczęście, jak podają statystyki w stanie ciężkiego niedotlenienia przychodzi na świat jedynie 1/1000 noworodków.

Jakie są konsekwencje hipoksji u noworodków?

Niedotlenienie okołoporodowe i wynikające z niego konsekwencje są zależne od stopnia zjawiska. Aby je określić, lekarze stosują skalę Apgar. Jeśli dziecko jest okazem zdrowia, specjalista przyzna mu 10 punktów w tej skali. Określenie stanu zdrowia malucha wykonuje się tuż po przyjściu na świat, a także kolejno w 5. i 10. minucie życia. Dzieci, które otrzymują 3 lub mniej punktów w skali Apgar są klasyfikowane jako skrajnie niedotlenione.

Do najważniejszych konsekwencji hipoksji należą:

Warto jednak mieć świadomość, że skutki niedotlenienia po porodzie nie muszą być tak drastyczne. Jak podają lekarze, niedotlenienie okołoporodowe nie stanowi poważnego zagrożenia dla noworodka, a także nie rzutuje na jego późniejszy rozwój. Choć tego typu diagnoza brzmi groźnie, niedotlenienie okołoporodowe nie jest tak poważne, jak wcześniej opisana hipoksja. Lekkie niedotlenienie może skutkować wystąpieniem takich objawów jak:

  • trudności z koncentracją,
  • problemy z nauką i zapamiętywaniem,
  • spowolniony rozwój ruchowy,
  • tendencja do nadpobudliwości.

Niedotlenienie okołoporodowe a objawy – nie u każdego dziecka są takie same

Skutki poważnego i lekkiego niedotlenienia mogą różnić się w zależności od wrażliwości organizmu noworodka na niedobór tlenu. W przypadku wystąpienia tego typu zjawiska ważnym jest jednak szybka reakcja ze strony personelu medycznego. Problemy z tlenem u nowo narodzonego dziecka w pierwszych minutach życia są kluczowe dla jego dalszego rozwoju. Z tego powodu obowiązkiem lekarzy w przypadku niedotlenienia noworodka jest wykonanie takich czynności jak:

  • podanie tlenu,
  • podłączenie do respiratora,
  • masaż serca,
  • założenie rurki intubacyjnej.

Szybka reakcja pozwala nie tylko uratować życie i zdrowie malucha. Może także wpłynąć korzystnie na jego proces rozwoju w przyszłości. Jak podają specjaliści, niedotlenienie okołoporodowe może w konsekwencji doprowadzić do lekkiego opóźnienia w rozwoju, z którym można walczyć podczas terapii z psychologiem czy fizjoterapeutą. Trudniej jednak walczyć z poważniejszymi konsekwencjami niedoboru tlenu, w tym z dziecięcym porażeniem mózgowym.

Niedotlenienie okołoporodowe a odszkodowanie

Nieprawidłowa reakcja lekarzy w sytuacji niedotlenienia okołoporodowego wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi dla dziecka. W przypadku nieprawidłowej reakcji lekarzy istnieje możliwość ubiegania się o odszkodowanie, zarówno przez rodziców, jak i samo dziecko (po osiągnięciu pełnoletności). Walka o zadośćuczynienie w takich przypadkach jest niezwykle istotna i nie należy z niej rezygnować. Konsekwencje niedotlenienia są bardzo poważne i mogą wymagać sporych nakładów finansowych ze strony rodziców.

Wysokość odszkodowania od niedotlenienia jest uzależniona od wielu czynników. Z tego powodu trudno jest wskazać jej ostateczną wysokość. Kwoty zadośćuczynienia w sprawach błędów medycznych są jednak bardzo wysokie. W przypadku tego typu tragedii należy więc skierować sprawę na drogę sądową.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*