Niedoczynność tarczycy u dziecka – poznaj objawy tej groźnej choroby

Tarczyca to bardzo ważny gruczoł, którego prawidłowe funkcjonowanie na ogromny wpływ na nasze zdrowie oraz rozwój psycho-fizyczny. Szczególnie dzieci, których tarczyca funkcjonuje w nieprawidłowy sposób narażone są bowiem na szereg, bardzo groźnych dla ich życia oraz zdrowia, powikłań. Niedoczynność tarczycy u dziecka powoduje m. in. zahamowanie jego wzrostu, opóźnienie dojrzewania płciowego, a w wielu przypadkach także poważne zaburzenia umysłowe.
Skąd bierze się niedoczynność tarczycy u dziecka, jakie są jej objawy i czy da się ją wyleczyć?

Tarczyca i jej rola w rozwoju dziecięcego organizmu

Tarczyca to bardzo ważny narząd, którego główną rolą jest produkowanie hormonów regulujących pracę naszego organizmu. Hormony pełnią bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka od samego początku jego życia. Wszelkie zaburzenia pracy tarczycy odbijają się więc bezpośrednio na jego rozwoju.
Dzieci z niedoczynnością tarczycy rosną bowiem znacznie gorzej od swoich zdrowych rówieśników, słabiej od nich się rozwijają oraz później osiągają dojrzałość płciową. Niedoczynność tarczycy u dziecka może być także przyczyną wystąpienia u niego upośledzenia umysłowego, także tego w stopniu głębokim.

Leczenie niedoczynności tarczycy

Jak widać niedoczynność tarczycy niesie ze sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne dla dziecka. Dlatego tak istotne jest jak najwcześniejsze jej zdiagnozowanie oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Warto bowiem wiedzieć, że prawidłowo leczona niedoczynność tarczycy pozwala uchronić dziecko przed jej negatywnymi skutkami.
Samo leczenie opiera się na regularnym podawaniu dziecku leku, którego zadaniem jest uzupełnienie niedoborów hormonów tarczycowych. Mówiąc prościej, leczenie niedoczynności tarczycy u dziecka polega na farmakologicznym uzupełnieniu stężenia hormonów do właściwego poziomu.

niedoczynność tarczycy u dziecka

Przyczyny niedoczynności tarczycy u dzieci – niedoczynność wrodzona i nabyta

Niedoczynność tarczycy u dziecka może być wrodzona lub nabyta. O niedoczynności wrodzonej mówimy, kiedy na świat przychodzi dziecko, którego tarczyca już w chwili narodzin nie pracuje w prawidłowy sposób. Dziecko może mieć nieprawidłowo rozwiniętą tarczycę lub prawidłowo zbudowany organ, który jednak nie jest w stanie produkować właściwych ilości hormonów.

Na pojawienie się wrodzonej niedoczynności tarczycy szczególnie narażone są dzieci kobiet, które w czasie ciąży przyjmowały leki na tarczycę. Skutkiem ubocznym ich stosowania może być bowiem uszkodzenie tarczycy płodu. Także kobiety, których dieta jest uboga w jod są bardziej narażone na urodzenie dziecka z niedoczynnością tarczycy.
Drugi rodzaj dziecięcej niedoczynności tarczycy, nazywany nabytym, najczęściej towarzyszy natomiast takim chorobom, jak Hashimoto oraz choroba przysadki mózgowej. Na jej pojawienie się ma także wpływ dieta uboga w jod, tym razem samego dziecka.

Wrodzona niedoczynność tarczycy u dziecka – objawy, których nie należy lekceważyć

Zdiagnozowanie wrodzonej niedoczynności tarczycy, bez wykonania odpowiednich badań, jest bardzo trudne u noworodków i małych dzieci. Pozornie ich organizm rozwija się bowiem w prawidłowy sposób. Dlatego, u każdego noworodka, już w pierwszych dniach po narodzinach, przeprowadzane są przesiewowe badania krwi, które mają za zadanie wykrycie niedoczynności tarczycy.

Oto kilka objawów, które wskazują na to, że noworodek i niemowlę może cierpieć na wrodzoną niedoczynność tarczycy:

 • przedłużająca się żółtaczka fizjologiczna;
 • problemy ze ssaniem piersi i słabe przybieranie dziecka na wadze;
 • opóźnienie rozwoju motorycznego w stosunku do innych dzieci (dziecko później siada, raczkuje, chodzi i mówi);
 • ochrypły głos i sucha, szorstka w dotyku skóra;
 • często pojawiające się, nawracające zaparcia.

Zbyt późne zdiagnozowanie wrodzonej niedoczynności tarczycy u dziecka może niestety prowadzić do upośledzenia umysłowego malucha. Dlatego, w razie jakichkolwiek podejrzeń, że dziecko może być chore, warto jak najszybciej skonsultować się z pediatrą.

Objawy nabytej niedoczynności tarczycy u dziecka

Nabyta niedoczynność tarczycy nie wiąże się z niedorozwojem umysłowym, gdyż pojawia się najczęściej, kiedy dziecko jest już starsze. Objawy, które świadczą o nabytej niedoczynności tarczycy to m. in.:

 • nieprawidłowe proporcje ciała (zbyt krótkie nogi i ręce, duża głowa, długi tułów);
 • sucha skóra na ciele (zwłaszcza na łokciach i kolanach);
 • dziecko ciągle skarży się na uczucie zimna;
 • wolne tempo bicia serca dziecka;
 • nadmiernie wypadające, przesuszone włosy;
 • słaby apetyt i nawracające zaparcia;
 • dziecko jest senne i ociężałe, ma problemy z koncentracją, pamięcią i nauką;
 • opóźnione dojrzewanie płciowe w porównaniu do rówieśników.

Tych objawów także nie należy lekceważyć, gdyż nieleczona nabyta niedoczynność tarczycy może bowiem doprowadzić nawet do zapadnięcia dziecka w śpiączkę. W celu zdiagnozowania nabytej niedoczynności tarczycy wykonuje się badania stężenia hormonów tarczycowych (TSH, ft4, ft3) oraz przeciwciał tarczycy. Konieczne jest także wykonanie badania samej tarczycy oraz jej USG.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem absolwentką historii i miłośniczką Włoch, języka włoskiego i włoskiej kuchni. Pracuję jako copywriter, ale praca to dla mnie nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim hobby i sposób na życie. Jestem mamą prawie czteroletniego chłopca, który sprawia, że każdy kolejny dzień jest ciekawszy i bardziej kolorowy. Jestem niepoprawną optymistką, dla której szklanka zawsze jest w połowie pełna, a pustkę zawsze można czymś wypełnić. Uwielbiam pisać i dzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniami.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Guna Guna

  Poznam rodziców dzieci z niedoczynnością tarczycy w celu wymiany doświadczeń. Syn 3,5 roku, 2 lata na euthyroxie.mój mail agach44@o2.pl

Polecane tematy