Niedoczynność tarczycy u dzieci

Brak energii, apatia, senność, uczucie zimna, powolne rośnięcie, nadmierne wypadanie włosów, blada skóra.  Wszystko to mogą być objawy nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy. Jeśli je zaobserwujesz, zgłoś się do lekarza, być może problemem jest niedoczynność tarczycy u dzieci.

Po co dziecku tarczyca?

Tarczyca to gruczoł obecny zarówno u osoby dorosłej, jak i dziecka. Mimo że jest niewielki, to ma ogromne znaczenie. Ma kształt małej muszki lub motylka znajdującego się w przedniej części szyi. Produkuje hormony znane jako T4 (tyroksyny) i T3 (trójjodotyroniny), niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Hormony te kontrolują szybkość, z jaką organizm zużywa energię, decydują także o tym, jak szybko dzieci rosną.

niedoczynność tarczycy u dzieci

Działanie tarczycy można porównać do termostatu. Jeśli gruczoł ten jest nadaktywny, to w domu jest zbyt ciepło, jeśli nie wydziela odpowiednią ilość hormonów, to temperatura spada.

Istnieją dwie główne choroby tarczycy. Do nadczynności tarczycy dochodzi, gdy gruczoł jest zbyt aktywny i wydziela zbyt wiele hormonów. Niedoczynność tarczycy z kolei diagnozuje się, gdy poziom hormonów we krwi jest zbyt mała.

Skąd się bierze niedoczynność tarczycy u dzieci?

Naukowcy nie są pewni, skąd się bierze niedoczynność tarczycy u dzieci, jakie są konkretne powody, dla których gruczoł ten zaczyna nieprawidłowo pracować. Nie jest to choroba, którą można się zarazić, ani taka, która wynika bezpośrednio i jednoznacznie z nieprawidłowego żywienia. Najprawdopodobniej tendencja do choroby zostaje przekazana genetycznie i jeśli rodzice lub dziadkowie chorują z powodu tarczycy, dziecko również może mieć problem z gruczołem.

Niedoczynność tarczycy i dzieci może być obecna od urodzenia. Dzieje się tak wtedy, gdy maluch urodzi się bez tarczycy lub tarczyca nie jest wystarczająco wykształcona, by sprawowała swoją funkcję. Problemy z tarczycą mogą wynikać z niewystarczającej ilości jodu w diecie, co zdarza się jednak dzisiaj dużo rzadziej niż kiedyś. Odkąd jod jest dodawany do soli, jego niedobór nie jest już tak często spotykany.

Niedoczynność tarczycy może mieć także inne źródło – powstawać podczas zażywania niektórych leków, blokujących gruczoł przed wytwarzaniem odpowiednich ilości hormonów.

Niedoczynność tarczycy u dzieci: objawy

Niedoczynność tarczycy u dzieci rzadko rozwija się bezobjawowo. Najczęściej wysyła jednoznaczne sygnały:

 • zmęczenie,
 • brak energii,
 • wolniejsze bicie serca,
 • ciągłe uczucie zimna,
 • kruchość włosów, wypadanie ich,
 • sucha, blada lub żółta skóra,
 • zaparcia,
 • powolne rośnięcie,
 • spowolnienie dojrzewania lub zatrzymanie tego procesu,
 • łatwiejsze przybieranie na wadze,
 • wole (może się pojawić zarówno przy niedoczynności, jak i nadaktywności tarczycy).

Niedoczynność tarczycy – diagnoza i leczenie

Lekarz diagnozuje niedoczynność tarczycy na podstawie zebrania wywiadu, badania fizykalnego i po analizie wyników krwi. Rzadko u dzieci konieczne jest badanie USG (jeśli lekarz wyczuwa guzek w tarczycy).

Dobra wiadomość jest taka, że niedoczynność tarczycy jest prosta w leczeniu. Wymaga przyjmowania codziennie tabletek i kontrolowania poziomu hormonów u lekarza. Przy odrobinie zaangażowania choroba może być dobrze kontrolowana, a wszelkie negatywne objawy zażegnane.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem mamą. Normalną, nie wpatrzoną przez cały dzień w dziecko, ale myślącą o prawdziwym dobru całej rodziny. Uczę się, jak kochać siebie i innych. Wiem, że mogę to osiągnąć jedynie wtedy, kiedy będę łączyć kilka ról.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.