Dostarczanie młodemu organizmowi odpowiedniej ilości witamin to kluczowy element rozwoju każdego dziecka. Wraz z wiekiem zapotrzebowanie malucha na konkretne składniki i minerały stopniowo się zmienia, dlatego na każdym etapie dorastania może dojść do znaczących deficytów w tym zakresie. Szczególnie ważną rolę pełnią jednak witaminy z grupy B. Ciągle rozwijający się organizm naszej pociechy wykorzystuje je bowiem do wzrostu i podziału komórek, a ich niedobór może stanowić nawet zagrożenie dla życia. Jakie są objawy deficytu witamin z grupy B u dzieci i jaki dokładnie wpływ mają one na ich zdrowie? Kiedy występują niedobory witamin B u dziecka?
Rola witamin B w rozwoju dziecka. Niedobory witamin B u dziecka
Witaminy z grupy B są kompleksem kilku związków wykazujących podobne właściwości. Chociaż są bardzo łatwo przyswajalne przez organizm ludzki i ekspresowo przenoszone do tkanek to jednocześnie nie zostają przy tym w żaden sposób magazynowe. Szybko może więc dojść do ich sporego niedoboru, który będzie skutkował poważnymi problemami zdrowotnymi.
Witaminy z grupy B są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu dziecka. Deficyt tych substancji przyczynia się do
zaburzeń wzrostu, powoduje opóźnienia rozwoju, w tym mowy, a nawet obniża sprawność intelektualną.
Ponadto u maluchów borykających się z niedoborem witamin B mogą występować kłopoty z nawiązywaniem kontaktów społecznych, a także lekkie upośledzenie umysłowe. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie kontrolować poziom witamin w organizmie swojego dziecka.
Objawy niedoboru witamin z grupy B u dziecka
W zależności od wieku pociechy, niedobór witamin z grupy B może objawiać się na kilka sposobów. U niemowląt zazwyczaj występują:
- zaburzenia pracy układu nerwowego;
- spowolnienie rozwoju;
- drażliwość;
- ospałość;
- mniejszy rozmiar główki w stosunku do ciała;
- drgawki lub mimowolne ruchy.
Z kolei u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym najczęściej pojawiają się:
- zawroty głowy;
- zmiany nastroju;
- biegunki;
- zaparcia;
- przytępienie zmysłów;
- ogólne osłabienie organizmu;
- zwiększona podatność na choroby;
- brak apetytu;
- zmęczenie;
- drżenie rąk;
- bladość oraz wysuszenie błon śluzowych (gardła, języka, nosa);
- wiotkość mięśni;
- bolesność dziąseł;
- zaburzenia widzenia;
- mrowienie lub drętwienie rąk i nóg;
- zaniki pamięci;
- osłabiona kondycja włosów i paznokci;
- spłycony oddech.
Organizm wciąż rozwijającego się dziecka jest bardzo wrażliwy na wystąpienie deficytów witaminowych. Długotrwały niedobór witamin z grupy B może doprowadzić do anemii, stanów depresyjnych, a nawet wywoływać objawy podobne do autyzmu. W niektórych przypadkach przyczynia się również do trwałych uszkodzeń układu nerwowego.
Kto jest narażony na deficyt witamin B?
Niedobory witamin B mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej występują jednak u dzieci, które:
- borykają się z zaburzeniami wchłaniania;
- przyjmują określone grupy leków w związku z innymi chorobami;
- spożywają zbyt mało produktów bogatych w witaminy B;
- chorują przewlekle;
- wykazują zaburzenia na tle genetycznym.
Jak zapobiec niedoborowi witamin z grupy B?
Witaminy z grupy B najlepiej przyjmować wraz ze zdrową, zbilansowaną dietą. Wśród produktów, które są bogatym źródłem tych związków znajdują się m.in. orzechy, rośliny strączkowe, pełnoziarniste zboża, ryby, zielone warzywa liściaste czy jajka kurze. Dzieci ze zdiagnozowanym niedoborem powinny systematycznie stosować określone leki witaminowe, przepisane przez specjalistę. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w takiej sytuacji pomocne okażą się wyłącznie lekarstwa, a nie powszechnie dostępne
suplementy diety.
Witaminy B mają ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka. Ich niedobór może jednak dotyczyć pociech w każdym wieku, zarówno niemowląt, jak i kilkulatków czy młodzieży. Dbając o zdrowie najmłodszych członków rodziny powinno się więc regularnie przeprowadzać badania pozwalające określić poziom poszczególnych witamin w organizmie. Dzięki temu da się szybko uzupełnić powstały deficyt, jeszcze zanim doprowadzi do wystąpienia groźnych dla zdrowia dolegliwości.
Komentarze