Niedobór progesteronu – objawy, które powinny wzbudzić Twoją czujność

Progesteron, zwany także luteiną, to jeden z najważniejszych hormonów produkowanych przez organizm kobiety. Jego zmieniający się poziom reguluje cykl miesiączkowy, umożliwienia zapłodnienie oraz zapewnia nam zgrabną sylwetkę. U kobiet w ciąży odpowiedzialny jest natomiast za jej prawidłowy rozwój.  Niedobór progesteronu jest bardzo poważnym schorzeniem, które wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia. Zbyt niski poziom luteiny może bowiem negatywnie wpływać na nasze samopoczucie i sylwetkę, uniemożliwić zajście w ciążę, a także doprowadzić do poronienia.

Progesteron – jaką rolę pełni w organizmie kobiety?

Progesteron to jeden z najważniejszych hormonów produkowanych przez organizm kobiety. Jego właściwy poziom zapewnia regularne miesiączkowanie, umożliwia zapłodnienie oraz podtrzymywanie ciąży. Dzięki regulowaniu stężenia glukozy we krwi progesteron sprzyja także zachowaniu szczupłej sylwetki i prawidłowej masy ciała. Właściwy poziom progesteronu pozytywnie wpływa także na nasze samopoczucie, zapobiega wystąpieniu depresji i wahań nastrojów.

Progesteron jest produkowany przez jajniki oraz ciałko żółte. W czasie ciąży wytwarzany jest on także przez łożysko. Jego poziom rośnie i spada w zależności od fazy cyklu miesiączkowego i jest to zjawisko całkowicie prawidłowe. W czasie owulacji jest on niski, a największe stężenie luteiny jest osiągane w około tydzień po uwolnieniu się komórki jajowej. Następnie, kiedy nie dojdzie do zagnieżdżenia się zarodka w macicy, w drugiej fazie cyklu poziom progesteronu zaczyna stopniowo spadać.

Niedobór progesteronu

Niski poziom progesteronu a objawy PMS

Zmniejszające się stężenie progesteronu przed wystąpieniem miesiączki odbija się na naszym nastroju oraz apetycie. Jest to jednak zjawisko całkowicie naturalne i nie powinno budzić niepokoju, o ile bezpośrednio poprzedza wystąpienie okresu.

Wiele kobiet obserwuje u siebie objawy towarzyszące PMS, które są właśnie efektem niskiego poziomu progesteronu. Przed okresem często czujemy się bowiem przygnębione, rozdrażnione oraz mamy zwiększony apetyt na słodycze. U kobiet, u których progesteron wytwarzany jest w prawidłowych ilościach, objawy te znikają samoistnie, tuż po pojawieniu się miesiączki. Tym z kolei, które cierpią na niedobór progesteronu, towarzyszą przez cały cykl miesiączkowy.

Niedobór progesteronu – czym grozi zbyt niski poziom luteiny w organizmie kobiety?

Kobiety, które cierpią na niedobór progesteronu zazwyczaj skarżą się na nieregularne miesiączki. Bardzo często występuje u nich zjawisko tzw. krwawienia międzymiesiączkowego, do którego najczęściej dochodzi w drugiej fazie cyklu.

Bardzo wiele kobiet, z powodu niedoboru progesteronu, nie może także zajść w ciążę. W wielu z nich natomiast, mimo prawidłowego zagnieżdżenia się zarodka w macicy i rozwoju ciąży, w wyniku obniżonego stężenia progesteronu dochodzi do poronienia lub przedwczesnego porodu.
Te z nas, których organizm nie wytwarza luteiny we właściwych ilościach są także często rozdrażnione, cierpią na wahania nastrojów oraz mają większą skłonność do tycia.

Przyczyny niedoboru progesteronu

Istnieje wiele przyczyn, które mogą spowodować niedobór progesteronu u kobiet. Spośród nich najczęściej wymienia się Zespół Policystycznych Jajników (PCOS), zbyt wysoki poziom estrogenów, długotrwały stres, cukrzycę i nieprawidłową dietę (np. spożywanie produktów pryskanych pestycydami oraz stosowanie kosmetyków zawierających xenoestregeny).

Niedobór progesteronu objawy

Nieprawidłowy poziom progesteronu może mieć negatywny wpływ nie tylko na jakość naszego życia, ale także spowodować bardzo poważne skutki związane z płodnością. Niedobór progesteronu może uniemożliwić bowiem zajście w ciążę oraz doprowadzić do poronienia.

Jakie objawy świadczą o niedoborze progesteronu?

  • nieregularne miesiączki;
  • krwawienia międzymiesiączkowe (zwłaszcza w II fazie cyklu);
  • wahania nastrojów, podatność na stres i rozdrażnienie bez wyraźnej przyczyny;
  • skłonność do tycia, mimo prawidłowej diety i aktywności fizycznej;
  • przesuszona cera;
  • wypadanie włosów;
  • problemy z zasypianiem;
  • bezskuteczne starania o zajście w ciążę;

Niedobór progesteronu leczenie

Jeśli obserwujemy u siebie wymienione powyżej objawy, nie zwlekajmy, tylko jak najszybciej udajmy się na wizytę do ginekologa. Niedobór progesteronu jest bowiem schorzeniem, które może być leczone tylko poprzez zastosowanie terapii hormonalnej, którą przepisuje lekarz.

Przed postawieniem diagnozy ginekolog powinien zlecić nam wykonanie badań hormonalnych, które pozwolą stwierdzić, czy rzeczywiście cierpimy na niedobór progesteronu. Wcześniej, lekarz wykona także badanie USG, które pozwoli dokładnie określić moment owulacji. Jest to o tyle ważne, że badanie stężenia progesteronu należy wykonać pomiędzy 7 a 8 dniem po wystąpieniu owulacji.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jestem absolwentką historii i miłośniczką Włoch, języka włoskiego i włoskiej kuchni. Pracuję jako copywriter, ale praca to dla mnie nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim hobby i sposób na życie. Jestem mamą prawie czteroletniego chłopca, który sprawia, że każdy kolejny dzień jest ciekawszy i bardziej kolorowy. Jestem niepoprawną optymistką, dla której szklanka zawsze jest w połowie pełna, a pustkę zawsze można czymś wypełnić. Uwielbiam pisać i dzielić się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniami.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.*