Niebieski wózek dla dziewczynki i różowy dla chłopca? Pasuje?

Wybór odpowiedniego wózka dla dziecka to nie lada wyzwanie. Ma być wygodnie, praktycznie i ładnie…Paradoksalnie z tym ostatnim często jest najtrudniej, bo wózek w powszechnym mniemaniu ma pasować dla dziecka, które będzie w nim jeździć. Wszystkie rozważania sprowadzają się do koloru. Są barwy unisex, ale również takie, które uważa się za „dziewczęce” i „chłopięce”. Przejmować się tymi zasadami, czy nie bardzo?

Przeczytaj, jak wybrać wózek dla dziecka, by nie żałować

Miała urodzić się dziewczynka, urodził się chłopiec

O ile dziewczynkom częściej zakłada się ubranka po starszym bracie, o tyle w drugą stronę nie jest tak prosto. Małym dżentelmenom nie pasują, przynajmniej według wielu, różowe śpiochy, czy falbanki. A różowy wózek?

Co w sytuacji, kiedy miała urodzić się dziewczynka, a przyszedł na świat chłopiec?

Czy wymieniać wszystkie zakupione sprzęty, w tym wózek, który mocno obciąża budżet młodych rodziców? Czy może pozostawić go, nie przywiązując do kolorów znaczenia?

Dziewczynka w niebieskim ok, ale chłopak w różowym? Nigdy w życiu

To jeden z częstszych poglądów.

O ile dla małej dziewczynki nada się niemal każdy kolor – od bieli do granatu, o tyle dla chłopca nie wszystkie kolory pasują. Tak twierdzi wielu. Jednak, czy słusznie?

Czy rzeczywiście jeśli urodzi się chłopiec, to będzie mu przeszkadzał różowy kolor wózka? A może dyskomfort pozostanie po stronie rodziców, którzy sądzą, że taka barwa jednoznacznie wskazuje, że w wózku leży dziewczynka? Z drugiej strony czy to ma naprawdę znaczenie?

Tobie ma się podobać, a nie innym

Choć najbezpieczniej wybierać neutralne kolory wózków takie, jak granat, zielony, czy odcienie beżu, to nie zawsze taka opcja wchodzi w grę. Wielu rodziców decyduje się po prostu na taki model, jaki im się podoba. Nie zawsze uwzględniają sztywne podziały wskazujące, co pasuje do określonej płci.

Czy przejmować się konwenansami?

Zdania są podzielone.

Warto mieć na uwadze, że zawsze znajdzie się ktoś negujący rodzicielski wybór.

Na obronę przywołuje się inne przekonanie mówiące o tym, że tak naprawdę kolor czerwony/różowy powinien być zarezerwowany dla chłopców, a niebieski dla dziewczynki. Dlaczego?  Podział ten ma nawiązywać do koloru szat Matki Boskiej – niebieskich i Jezusa – czerwonych. Nadal w wielu regionach Polski pamięta się czasy, kiedy dzieci ubierało się właśnie według tego klucza.

A Wy, co o tym sądzicie? Kolor niebieski dla chłopca, a kolor różowy dla dziewczynki? Tylko tak? A może nie ma to znaczenia?

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.