Nie mów do mnie, czyli skąd się bierze autyzm?

Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Stanford przynoszą nowe informacje próbujące wytłumaczyć przyczynę autyzmu. Według nich, problemy z komunikacją, jakie wykazują dzieci z autyzmem, mogą wynikać z odmiennego odbioru ludzkiego głosu.Dla zdrowych noworodków spokojny głos rodzica niesie ukojenie. Dość szybko maluch uczy się go rozpoznawać i zdaje sobie sprawę, że wraz z nim pojawia się ukochana osoba: ostoja bezpieczeństwa. Dla autystyków przemawianie mamy czy taty nie jest przyjemne.Zamiast kojącego głosu już noworodki wolą ciszę i spokój. Sprawiają wrażenie, jakby chciały być same.

Obszar mózgu, który odpowiada za interpretację ludzkiego głosu oddziałuje na tzw. ośrodek przyjemności. Naukowcom udało się odkryć, że w przypadku małych autystyków obszar ten jest zdecydowanie słabiej rozwinięty niż u małych dzieci.

Według naukowców odkrycie to tłumaczy nierozumienie emocji przekazywanych w trakcie rozmowy przez chore dzieci, ich problemy ze składaniem zdań, z kontynuowaniem dyskusji, z rozumieniem ukrytych znaczeń, żartu, zorientowanie się w niedosłowności przekazu, itd. Kolejnym krokiem naukowców ma być opracowanie sposobu pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

  1. Mirka Jaworska Mirka Jaworska

    No tak.To bardzo ciekawe, ale nie daje odpowiedzi na pytanie, czemu u małych autystów ten ośrodek w mózgu, odpowiadający za interpretację ludzkiego głosu jest słabiej rozwinięty ?. Czemu tak się dzieje? I czemu coraz częściej ? ( liczba dzieci z zaburzeniami autystycznymi cały czas niepokojąco szybko rośnie !). I czemu problem dotyczy głównie chłopców? To są pytania kluczowe ! Dobrze , że robi się takie badania i odkrywa nowe sprawy, ale kluczowe powinno być pytanie o przyczynę takiego stanu rzeczy. Jeśli się ją ” namierzy”, będzie można zapobiegać i wcześnie interweniować.

  2. Adam Dziedzic Adam Dziedzic

    Wiele badań potwierdza, że przyczyną autyzmu jest ołów i aluminium zawarte w pożywieniu, nie należy mylić aluminium ze szczepionek które nie mają wpływu na rozwój tej choroby. Bardzo dobre wyniki uzyskuje się podczas odpowiedniej chelatacji metali ciężkich w szczególności w autyzmie – to sprawdzona informacja. Polecam poczytać książkę dr Skoczylasa – „zneutralizuj chemię z pożywienia i odzyskaj zdrowie” – efekty są naprawdę widoczne.

Polecane tematy