Naukowcy donoszą, że palacze częściej płodzą dziewczynki

Naukowcy udowodnili, że istnieje większe prawdopodobieństwo, że pary palące papierosy, starające się o dziecko, spłodzą dziewczynkę.  Tytoń, według ostatnich analiz, ma uszkadzać plemniki o nośniku chromosomów Y, czyli te, które pozwalają najpierw spłodzić a potem urodzić chłopca.

Palacze rzadziej płodzą chłopców

Naturalna stopa urodzeń w Europie i Ameryce Północnej faworyzuje mężczyzn, z liczbą około 105 chłopców na każde 100 dziewczynek.

Najnowsze badania udowodniają, że chłopcy rzadziej się rodzą parom palącym papierosy. Szansa na spłodzenie chłopca jest mniejsza gdy mężczyzna pali i jeszcze bardziej spada, gdy po papierosy sięga przyszła mama.

palenie papierosów

Dr Misao Fukuda z Japonii wraz z kolegami z Uniwersytetu w Kopenhadze, w Danii przeanalizował przypadki 11800 niemowląt i ustalił zwyczaje dotyczące palenia rodziców. Każda matka i każdy ojciec został zapytany o liczbę papierosów wypalanych w okresie poprzedzającym zapłodnienie. Naukowcy obliczyli stosunek urodzeń dziewczynek do chłopców w trzech grupach. Pierwszą grupę stanowili mężczyźni i kobiety, które nie palili. Drugą, ci, którzy palili do 20 papierosów dziennie i trzecią – ci, którzy palili więcej niż 20 papierosów dziennie. Okazało się, że stosunek urodzeń chłopców do dziewczynek malał wraz z ilością wypalanych papierosów.

W pierwszej grupie, w której żadne z rodziców nie paliło, na każde 100 dziewczynek rodziło się 121 chłopców. Gdy oboje rodzice palili więcej niż 20 papierosów dziennie, liczba chłopców na 100 dziewczynek spadała do 82.  W przypadku, gdy matka była niepaląca, ale ojciec palił więcej niż 20 papierosów dziennie, wskaźnik ten wynosił 98 chłopców na 100 dziewczynek. A kiedy matka była nałogowym palaczem, ale ojciec nie palił, liczba chłopców spadała do 87.

Wyniki zostały opublikowane w The Lancet.

Na marginesie warto dodać, że niezależnie od wyników badań – zaleca się rezygnację z palenia papierosów w okresie starania się o dziecko. Poza tym tytoń zmniejsza płodność, co może skutecznie uniemożliwić parze zajście w ciąże.

Więcej na ten temat.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.