Dzieci nie rodzą się z umiejętnością rozpoznawania kolorów i ich nazywania. Potrzeba czasu, by narząd wzroku wystarczająco się wykształcił, następnie dziecko musi być gotowe do mówienia. Zatem nauka kolorów dla dwulatków czy trzylatków?
Kiedy można zacząć naukę kolorów i jak to zorganizować, by maluch w naturalny sposób poznał podstawowe barwy? Jakie sygnały powinny wzbudzić naszą rodzicielską czujność?
Nauka kolorów: kiedy?
Badania pokazują, że już niemowlę rozpoznaje kolory. Maluszki preferują biały, czerwony, żółty kolor. Ich wzrok jednak nie jest jeszcze w pełni przygotowany do odbierania wszystkich barw.
Przeczytaj, jak widzi noworodek.
Pod względem fizycznym do nauki barw gotowy jest dwulatek. Jednak dopiero przeciętny trzylatek rozpoznaje i nazywa najważniejsze kolory – czerwony, niebieski, zielony i żółty. To, kiedy maluch będzie rozróżniał barwy, zależne jest od wielu czynników, naukę można zacząć już z dwuletnim szkrabem.
Naszą szczególną uwagę powinna wzbudzić sytuacja, kiedy kolorów nie rozpoznaje dziecko, które skończyło trzy lata (nie umie prawidłowo rozpoznać żadnego koloru). Warto porozmawiać o tym z pediatrą.
Nauka kolorów – jak?
Nauka kolorów najlepiej, jeśli odbywa się przy okazji codziennych zabaw i aktywności. To najlepszy sposób, by maluch poznał podstawowe barwy i odcienie.
- głośno nazywaj przedmioty wręczane dziecku – zobacz, mamusia podaje żółty kubek,
- można poprosić maluszka, by zbudował wieżę z czerwonych klocków, połączył tylko białe elementy zabawki, wybrał z koszyka tylko zielone klamerki, pokazał czerwone zabawki,
- w trakcie spaceru bawić się w nazywanie przedmiotów i określanie ich kolorów,
- można zaproponować zabawę w znajdywanie jak największej liczby przedmiotów w kolorze zielonym, itd,
- doskonałą okazją do nauki kolorów jest wspólne rysowanie i malowanie.
Piosenka o kolorach
Inny sposób na naukę kolorów to wspólne śpiewanie, podczas którego dziecko poznaje nazwy poszczególnych barw, na przykład można wykorzystać poniższą kolorową piosenkę.
KOLOROWA PIOSENKA
1. Gdy na dworze pada deszcz
kiedy wszystko szare jest
wyjmij kredki i narysuj
to co tylko chcesz
ref. Na niebiesko, fioletowo
żółto i różowo
na zielono, na czerwono bis
i pomarańczowo.
2. Chociaż pada szary deszcz
Kredki z deszczu śmieją się.
Każda kredka ostrzy nosek
I rysować chce.
ref. Na niebiesko…
3. Kolorowy pada deszcz
Kolorowy szczeka pies
I parasol kolorowy
Rysujemy też.
ref. Na niebiesko…
Znasz najlepszy sposób na naukę kolorów? Podziel się w komentarzu :)
Warto też zauważyć, że kolory w języku angielskim są dużo łatwiejsze do wymówienia niż po polsku :) Nasza córcia najpierw potrafiła nazwać ok. 10 kolorów po angielsku a dopiero potem uczyła się wymawiać je po polsku :)
Mamy to samo, Kuba mówi po angielsku około 7 kolorów a po polsku tylko żółty, Czerwony,zielony i biały.
U nas dwulatek zna niemal wszystkie kolory :)
Ciekaw ilu maluchów angielskich mówi najpierw po polsku. 50 lat po rosyjsku 50 lat po angielsku i tak w kolo Macieju
Mój synek w wieku 18 miesięcy potrafił nazwać wszystkie kolory w tym fioletowy, szary, granatowy. Jego fascynacja kolorami rozpoczęła się w momencie, gdy dostał kilka zestawów kredek.