Nauka języka obcego w wakacje – jak zrobić to dobrze?

Wakacyjna szkoła językowa to dobry sposób na naukę nowej umiejętności. W 8 tygodni można pobudzić ciekawość dziecka i pomóc mu opanować nowe słownictwo czy podstawy gramatyczne. Co ważne, wakacyjna szkoła językowa nie musi wiązać się z dalekim wyjazdem. Jak wybrać odpowiednią placówkę dla swojego dziecka? W tym poradniku znajdziesz przydatne wskazówki na temat organizacji letnich zajęć językowych.

Nauka języka obcego w wakacje

Szkoła w wakacje – czy to dobry pomysł?

Czytając o wakacyjnych zajęciach z języka angielskiego czy niemieckiego, wielu rodziców zastanawia się czy rzeczywiście chodzi o uczęszczanie do szkoły. Choć letnie kursy języka dla dzieci istnieją, nie zawsze będą idealnym rozwiązaniem. Najmłodsi członkowie rodziny spędzają wystarczająco dużo czasu na standardowej nauce podczas roku szkolnego. W czasie wakacji warto jest im dać trochę odpoczynku i pozwolić na swobodne spędzanie czasu. Czy to oznacza, że latem powinno się zupełnie porzucić podręczniki? I tak, i nie.

Rodzice powinni podejść do wakacyjnej szkoły językowej z dozą kreatywności. Nic nie stoi na przeszkodzie, by nauce nowej umiejętności towarzyszyła masa dobrej zabawy. Wybierając kreatywne metody nauczania, nową wiedzę zdobędzie nie tylko dziecko, ale przy okazji często też jego rodzic. Z których technik warto więc skorzystać?

Sposoby na naukę języka podczas wakacji

8 tygodni wakacji to idealny moment na relaks. Warto też wykorzystać ten czas po to, by nauczyć się czegoś nowego, a do tego w… przyjemny sposób. Wbrew pozorom, słówka i zwroty w nieznanym wcześniej języku dziecko może poznać nie tylko na zajęciach w klasycznej szkole. Oto kilka propozycji, które uczą i bawią nie tylko najmłodszych, ale również ich rodziców.

Seanse filmowe

Dzieci bardzo szybko uczą się nowych rzeczy. Doskonałym przykładem jest umiejętność rozumienia ze słuchu, która jest u maluchów bardzo dobrze rozwinięta. Z tego powodu, podczas wakacji warto zaproponować swojemu dziecku regularne seanse filmowe. Żywy język występujący w bajkach, filmach i serialach jest dużo łatwiejszy do zapamiętania.

Wspólne oglądanie telewizji to wciąż niezwykle częsta aktywność podczas wakacji. Ciekawostką jest, że nawet 60% rodziców spędza w ten sposób czas ze swoimi dziećmi. Warto więc wykorzystać ten czas i decydować się na oglądanie filmów bez lektora czy dubbingu. W ten sposób dziecko ma szansę szybko rozwinąć swoje kompetencje językowe.

Zabawa w karaoke

Podobnie jak filmy, piosenki są równie dobrym sposobem na naukę języka. Sesja karaoke z dzieckiem jest świetną zabawą, a przy okazji pozwala poznać nowe słówka i zwroty. Co istotne, muzyka działa na ludzki umysł w sposób relaksujący i łagodzący. Według niektórych psychologów, jej słuchanie sprawia, że nauka nowego języka staje się dużo łatwiejsza.

Nic tak nie zbliżą dzieci i rodziców jak wspólne śpiewanie. Wspólną sesję karaoke można zorganizować zarówno w domu, jak i podczas wakacji. Dodatkowo, do takiej aktywności można zaprosić znajomych. W grupie dzieci uczą się jeszcze chętniej.

Nauka przez internet

Z roku na rok powstaje coraz więcej platform edukacyjnych i aplikacji umożliwiających przyjemną naukę języka obcego. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by zachęcić dziecko do tego typu aktywności podczas wakacji. Multimedialne quizy pozwalają szybko oswoić się z nieznanym językiem, a dodatkowo sprawiają dużo frajdy. Ich sporym atutem jest też fakt, że można z nich korzystać w różnych miejscach. Nauka języka może być więc dodatkowym sposobem na przetrwanie wakacyjnej podróży.

Taka forma nauki jest przystępna nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców. W związku z tym, język obcy przez aplikację może być rodzinnym wyzwaniem, które dodatkowo pozwoli budować pozytywną relację rodziców z dzieckiem.

Fiszki

A może coś dla młodszych członków rodziny? Maluchy mogą uczyć się nowego języka poprzez karteczki z nowymi słówkami. Rodzic może zdecydować się na zakup gotowego zestawu lub ich samodzielne stworzenie. Na jednej stronie fiszki znajduje się nowe słowo, a na odwrocie jego tłumaczenie.

Fiszki są bardzo przystępnym sposobem na oswojenie się z nowym językiem. Karteczki ze słówkami można zabrać ze sobą w podróż, co ułatwia kontynuowanie nauki podczas wakacji. Dodatkowo, ich tworzenie może odbywać się wspólnie z maluchem.

Chcesz nauczyć dziecko nowego języka podczas wakacji? Wypróbuj jeden z wyżej opisanych pomysłów. Letnia szkoła językowa nie musi być ograniczać się do klasycznej lekcji w specjalnej placówce. Używając wyobraźni rodzic ma szansę nauczyć dziecko czegoś nowego, a przy okazji spędzić z nim czas w atrakcyjny sposób. Czy to nie brzmi zachęcająco?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.