Każdy z nas chciałby być traktowany sprawiedliwie. Zresztą zapewniają nam to przepisy prawa, w tym najważniejszy zbiór wśród nich Konstytucja. Tymczasem rzeczywistość pokazuje coś innego. Dziś będzie o kontrowersyjnych przepisach w kontekście nauczycieli. Nieszczepieni są wysyłani na kwarantannę i w wielu przypadkach odmawia się im możliwości pracy. W ten sposób także zabiera się im prawo do zarabiania pieniędzy, odbierając 20% zarobku. Czy to sprawiedliwe? A może zrozumiałe?
Szczepienia przeciwko COVID-19 nie są obowiązkowe. Według szacunków ministerstwa, zaszczepionych jest w Polsce około 80% nauczycieli.
Łamane są prawa?
Według wielu prawników, okres ogłoszonej pandemii to czas niespotykany pod wieloma względami pod kątem łamania naszych praw. Zdania prawników nie są odosobnione. Podzielają je sądy.
Obywatele, którzy nie zgadzają się z wieloma decyzjami rządu, zdecydowali się iść do sądu. I instytucje te w przeważającej większości przypadków przyznały im rację.
Dużo kontrowersji budzi sama kwarantanna, na którą coraz częściej wysyłane są całe klasy i wraz z nimi niezaszczepieni nauczyciele. Dotąd strona rządowa utrzymywała, że nie można różnicować prawa do nauki osób zaszczepionych i nie zaszczepionych i po kontakcie z osobą chorą wszyscy muszą iść na kwarantanne. W ostatnich dniach jednak rządzący zmienili zdanie. I sugerują, by na zdalne nauczenie wysyłać tylko uczniów niezaszczepionych.
Wielu ekspertów jest zdania, że to jawna dyskryminacja. I należy zbierać dowody tak nałożonych kwarantann, by następnie ubiegać się o odszkodowanie oraz o poniesienie konsekwencji przez osoby decyzyjne. Niestety prawo jest tak napisane, że cała odpowiedzialność spada na dyrektorów szkół i sanepidy, w mniejszym stopniu na osoby stanowiące prawo.
Nauczyciele na kwarantannie
Dlaczego na kwarantannę nie są kierowani nauczyciele zaszczepieni, skoro na oficjalnych stronach gov.pl czytamy, że również oni mogą zarażać innych:
„Zarówno w przypadku szczepionki Comirnaty, jak też szczepionki Moderna na stronach Europejskiej Agencji Leków (EMA) widnieje informacja, że nie jest znany wpływ szczepienia na przenoszenie wirusa i czy osoby zaszczepione mogą przenosić wirusa SARS-CoV-2. Badania kliniczne są zaplanowane na 2 lata i w ramach dopuszczenia warunkowego firmy będą uzupełniały dane po kolejnych okresowych ocenach”. (źródło)
„Nawet osoby w pełni zaszczepione mogą zarażać domowników koronawirusem (…) Nawet osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 mogą w domu przenosić koronawirusy – ostrzegają brytyjscy badacze. Wyliczyli oni, że ryzyko przeniesienia zakażenia na domowników przez osoby w pełni zaszczepione sięga 38 proc. Przyczynia się do tego bardziej zakaźny wariant Delta”. (źródło)
Skoro osoby zaszczepione mogą zarażać, to dlaczego po kontakcie z osobą zakażoną nie są kierowane na kwarantannę? Dlaczego nauczyciele zaszczepieni mogą pracować w szkole, a niezaszczepieni są tego prawa pozbawiani? Czy istnieje inny powód niż „motywowanie” takimi przepisami do zaszczepienia?
Kwarantanna i jej absurdy
Trudno nie zadawać sobie pytań o zasadność kwarantanny w takim wydaniu, w jakim stosuje się ją obecnie. Tym bardziej, że w innych krajach zasady dotyczące kwarantanny są inne. Dotyczą na przykład tylko osób zakażonych, a osoby z kontaktu mogą łatwo pozbyć się kwarantanny, wykonując test.
W polskich szkołach nie brakuje absurdów.
Nauczyciele starszych klas czują się zastraszani. Wysyłani są na kwarantanny bez możliwości pracy. Dlaczego? Bo na zdalne przechodzi jedna z klas, które uczą, inne chodzą do szkoły. W konsekwencji nauczyciel nie ma jak uczyć, gdy sam musi pozostać w domu. W sali, w której przebywają jego uczniowie musiałby być inny nauczyciel, który by pilnował klasy.
W praktyce to często niewykonalne. Dyrekcja organizuje zastępstwa, a nauczyciel na kwarantannie przebywa na przymusowym „zwolnieniu” z prawem do 80% pensji. W tym samym czasie nauczyciel szczepiony, który również miał kontakt z osobą zakażoną (i może zakażać, o czym świadczą powyższe informacje z oficjalnych źródeł) chodzi do pracy.
Rozsądne? Logiczne?
Kwarantanna
Komentarze