Dziecko powinno rozpoznawać i nazywać podstawowe kolory już w wieku 3 lat. Oczywiście, zdolność ta jest bezpośrednio powiązana z rozwojem mowy, więc dzieci, które później zaczną mówić, później także nauczą się nazywać kolory. Warto jednak już od pierwszych miesięcy życia dziecka bawić się kolorami, nazywać je oraz uczyć dziecko ich odróżniania. Dzięki temu nasze dziecko szybciej nauczy się je odróżniać, a także poprawnie nazywać. Jak bawić się z dzieckiem i jednocześnie nauczyć je nazw kolorów?
Niemowlę w czarno-białym świecie
Nie każdy rodzic wie, że niemowlęta nie rozróżniają jeszcze kolorów. Wyjątek stanowią intensywne barwy, na które nawet słabo jeszcze rozwinięty wzrok małego dziecka zwraca uwagę. Takie kolory to czarny, czerwony i biały. Nic więc dziwnego, że wzrok niemowlęcia przyciągają przedmioty i zabawki wykonane właśnie z takich, silnie kontrastujących ze sobą barw.
Jeśli zależy nam na „trenowaniu” wzroku dziecka i nauce kolorów już od pierwszych miesięcy jego życia, warto więc postawić w jego otoczeniu na przedmioty o wyrazistych barwach. Mogą to być np. czarno-białe przytulanki z czerwonymi elementami, kontrastowe książeczki dla niemowląt i dodatki w takich barwach. Maluch z pewnością chętnie będzie także wodził wzrokiem za karuzelą w kontrastowych kolorach oraz chętnie oglądał wspólnie z rodzicami czarno-białe obrazki.
Dwulatek i nauka rozpoznawania kolorów
W wieku ok. 24 miesięcy dziecko zaczyna świadomie odróżniać oraz nazywać kolory. Ciągle jednak najbardziej zwraca uwagę na intensywne barwy, wśród których prym wiedzie żółty, czerwony, niebieski oraz zielony. To właśnie te kolory dziecko powinno zacząć nazywać w pierwszej kolejności.
Przyjmuje się, że przeciętne dziecko w wieku trzech lat potrafi już wskazywać przedmioty w podstawowych kolorach oraz prawidłowo nazywać takie barwy. Oczywiście zdolność ta zależy w dużej mierze od stopnia opanowania mowy, tak więc dzieci, które później zaczynają mówić, później nauczą się także nazw kolorów.
Aby ułatwić dziecku naukę kolorów, warto jak najczęściej pokazywać mu przedmioty o określonej barwie i nazywać ją. Taka powtarzalna zabawa, którą możemy wykonywać w dowolnym miejscu w domu i poza nim, pozwoli dziecku rozpoznawać kolory oraz ułatwi mu doskonalenie mowy.
Kolorowy świat dziecka – zabawy, które uczą rozpoznawania kolorów
Nauka rozpoznawania i prawidłowego nazywania kolorów to bardzo ważna umiejętność, którą każde dziecko powinno opanować jeszcze zanim pójdzie do szkoły. Znajomość kolorów jest tak istotna, gdyż uczy dziecko prawidłowego opisywania przedmiotów, kreatywności oraz myślenia obrazowego. Dlatego, każdy dbający o prawidłowy rozwój swojego dziecka rodzic powinien poświecić nieco czasu, aby ułatwić maluchowi tę naukę. Jak to zrobić? Najprościej poprzez zabawę, czyli to, co dzieci lubią najbardziej!
Czytamy i oglądamy kolorowe książeczki
W tym celu już od najmłodszych lat powinniśmy nie tylko czytać wspólnie z dzieckiem kolorowe książeczki, ale także opisywać przedmioty, które znajdują się na obrazkach. Szczególną uwagę poświęcajmy nazywaniu ich kolorów oraz dokładnemu wskazywaniu konkretnych barw widocznych na obrazkach. Dzięki temu nasze dziecko szybko zacznie kojarzyć, że trawa zawsze jest zielona, słoneczko żółte, a woda niebieska.
Układamy kolorowe konstrukcje z klocków
Naukę kolorów w praktyce możemy wykorzystać także podczas zabawy ulubionymi zabawkami dziecka. Do tego celu bardzo dobrze sprawdzą się np. kolorowe klocki do układania budowli. Możemy wspólnie z dzieckiem budować z nich konstrukcje i prosić je o podawanie klocków w określonych kolorach. Po skończonej zabawie ustawiamy gotowe budowle i mówimy np., że pierwsza jest zielona, druga żółta, trzecia czerwona, a czwarta niebieska. W ten sposób dziecko nauczy się odróżniać i prawidłowo nazywać podstawowe kolory.
Rysowanie kolorowymi kredkami
Niemal wszystkie dzieci uwielbiają rysować. Podczas tej czynności chętnie uczą się także nazw kolorów oraz ich prawidłowego wykorzystywania w praktyce. Dowiadują się także, ze każdy kolor ma swoje właściwie miejsce, np. korony drzew powinny być koloru zielonego, ich pnie brązowe, słońce nad drzewami żółte, a niebo niebieskie. Wspólne rysowanie i nauka kolorów pozwala dziecku nie tylko lepiej rozwijać jego wyobraźnię i kreatywność, ale także prawidłowo używać barw.
Gotowe gry do nauki kolorów
Nieco starszym już dzieciom z pewnością przypadną do gustu gry, których zadaniem jest właśnie nauka rozpoznawania i nazywania kolorów. Polegają one np. na sortowaniu przedmiotów lub obrazków w takim samym kolorze lub wykonywaniu innych czynności. W sprzedaży dostępny jest ogromny wybór gier, które uczą dzieci kolorów i innych umiejętności. Warto więc podczas wizyty w supermarkecie lub sklepie z zabawkami kupić jedną z nich i wypróbować ją w praktyce. Wspólne granie w gry to nie tylko wspaniała okazja, by pobyć razem i świetnie bawić się w rodzinnym gronie, ale także możliwość, aby nasze dziecko bez wysiłku nabyło nowe umiejętności.
Komentarze