Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Umiejętność jazdy na rowerze uważana jest za jedną z kluczowych. Niestety dzisiaj większość maluchów uczy się w pierwszej kolejności, jak obsługiwać komórkę czy tablet, a dopiero z czasem, jak utrzymywać równowagę na dwóch kółkach. Na szczęście aktywni rodzice mają dużą szansę zaszczepiania dziecku umiłowania do zabawy na świeżym powietrzu. Jak to robić już od najmłodszych lat? Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Przeczytaj!

Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze? Gdy dziecko ma dwa lata…

jak nauczyć dziecko jeździć na rowerzeNajprościej zacząć od hulajnogi. Ta pozwala w pozycji stojącej, czyli znanej dziecku, nauczyć się poruszania poprzez odpychanie jedną nogą. Jednak to nie wszystko. Maluch będzie potrafił utrzymywać równowagę, oswoi się z prędkością oraz nauczy jak oceniać odległość.

Dla dwulatka najlepsza będzie hulajnoga na trzech kółkach, która sprawia, że utrzymywanie równowagi jest bardzo proste. Poza tym warto wybrać model ze sztywną kierownicą, który pozwala na zmianę kierunku jazdy poprzez balansowanie ciałem. To przygotowuje do jazdy na rowerze, bo w taki sam sposób często można kierować również rowerem.

Jaką hulajnogę wybrać? Jeśli nie zależy nam na późniejszym sprzedawaniu sprzętu, możemy wybrać tańszą (ale solidną) hulajnogę z marketu. Taką otrzymamy już za około 40-50 złotych.

Jednak jeśli zależy nam na wysokiej jakości sprzęcie i chcemy odzyskać część poniesionych kosztów, wybierzmy znaną i markową hulajnogę, która będzie nas kosztować ponad 100 złotych.

Rowerek biegowy

Dziecko może zacząć się uczyć jazdy na rowerku biegowym, gdy ma około dwóch lat. Jest to pojazd, w którym, dziecko porusza się, odpychając nogami od podłoża.Warto zdecydować się na pierwszy rowerek, dobierając go starannie do wieku i wzrostu malucha.

Niektóre modele rowerków biegowych posiadają również hamulec przy rączce, który pozwala oswoić się z jego działaniem i przygotowuje do korzystania z niego podczas jazdy już na tradycyjnym dwukołowcu z pedałami.

Rowerek biegowy doskonale uczy utrzymywania równowagi, w wielu przypadkach skraca a nawet całkowicie wyklucza konieczność stosowania rowerków z trzema kółkami.

Jak wybrać rowerek biegowy?Tutaj znajdziecie wszystkie niezbędne informacje wraz z przykładami godnych uwagi modeli.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Kobieta, żona, matka. Po krótkim zastanowieniu - właśnie w takiej kolejności. Nie lubi przesady oraz forsowania tylko jednego trendu w wychowaniu.

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Ula Ula

  Fajny sposób z nauką na wzniesieniu, przetestujemy :)

 2. mati mati

  super, akurat na czasie :P

 3. Kasiaczek Kasiaczek

  My uczyliśmy synka jazdy na rowerze trzymając go za kark. On czuł się pewnie i bardzo szybko nauczył się sam jeździć.

 4. Olenka Olenka

  Corka ma 3 lata, mysle, ze będziemy się uczyć dopiero za rok ;)

 5. Ania Ania

  Synek ma 3 lata i jeździ już na 2 kółkach!!! zaczynał rok temu od rowerka biegowego, bardzo szybko załapał, w kwietniu dostał 4-kołowy ale o miesiącu małe kółka ściągnęłam :) i WAŻNE !!! trzeba na prawdę zainwestowac w dobry rowerek! te tanie są bardzo ciężkie, oporne, nie mają hamulca nożnego, my inwestujemy w rowerki PUKI, rodzina się składa na urodziny :D

 6. Ulka Ulka

  Dzięki za te rady, przydadzą się :)

 7. Iza Iza

  Nasz czterolatek jeździ na rowerku z dwoma kolkami i jestem z niego mega dumna :) udało się dość szybko, to chyba zasługa jazdy na biegówce

 8. Matylda Matylda

  Dzięki…będziemy się inspirować już za tydzień na wakacjach :)

 9. Kaśka Kaśka

  Syn miał rowerek biegowy. Po nim przesiadł się na tradycyjny rowerek. Boczne kółka nie były potrzebne. Szybko załapał o co chodzi:)

 10. wera wera

  naszemu synkowi na poczatek kupilismy rowerek biegowy Biker z wygodnym siedziskiem, który idealnie się sprawdził, potem ciezko było synka „przesadzic” na prawdziwy rower ;)

Polecane tematy