Naucz dziecko pływać! Ćwiczenia na dobry początek

Zabawa w wodzie to doskonały sposób na relaks. Przebywanie w basenie lub jeziorze z dzieckiem może być ciekawym pomysłem na wspólne popołudnie.

Jednak, by kąpiel się udała, trzeba zadbać o pewne szczegóły.

Po pierwsze odpowiednie podejście. Uśmiechnięty i zrelaksowany rodzic daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i szansa na zdobycie nowej, cennej umiejętności. Dlatego warto wybierać się na pływalnię, gdy ma się dobry humor. Po drugie: głowa pełna pomysłów. Trzeba wiedzieć, jak się bawić, by nauka pływania mogła być skuteczna.

Poniżej najważniejsze propozycje.

Nauka robienia bąbelków

Zanim dziecko zanurzy głowę w wodzie, warto oswoić maluszka z żywiołem. Korzystając ze zwykłej piłeczki pingpongowej, unoszącej się na basenie, można nauczyć malucha dmuchania i robienia bąbelków. To bardzo ważne, by dziecko umiało wydychać w ten sposób powietrze, by nie zachłysnęło się wodą.
Gonienie piłeczki na basenie to świetna zabawa!

Kółko graniaste

Ta zabawa sprawia dużo radości. Zdecydowanie więcej w wodzie niż na lądzie. Początkowo na „bęc” dziecko może zdecydować się zanurzyć jedynie ramiona, ale z czasem być może uda się pod wodę przenieść brodę, uszy i całą głowę.

Zanurzanie

swimming-97509_1280Zabawę tę warto przeprowadzać w ciepłej wodzie, gdy temperatura na zewnątrz jest przyjemna. W przeciwnym wypadku można odnieść skutek odwrotny do zamierzonego.
Chwytamy dziecko pod paszki i wkładamy oraz wynurzamy z wody, starając się, by kolejne zanurzenie pozwalało na oblanie ciała malucha na wyższym poziomie.

Kładzenie na ramieniu

Ucząc dziecko pływania, należy być delikatnym i spokojnym. Nie róbmy niczego wbrew maluchowi ani na siłę, bo dziecko może się łatwo zniechęcić. Kładąc maluszka na plecach, podtrzymujmy je pewnie i zachęćmy do ruchu nogami. Następnym krokiem jest zaproponowanie dziecku chwytania się brzegu basenu i wymachiwanie nogami. Na jeziorze można zaproponować kilkulatkowi trzymanie się materaca lub koła za specjalne uchwyty.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. oleandra oleandra

  U nas sa organizowane specjalne eventy dla maluszkow, basen jest wtedy tylko dla nich, suuuper.

 2. nastka nastka

  Co weekend plywamy. Polecila nam fizjoterapeuta i efekty sa super.

 3. Mona Mona

  Witam

  Bardzo beznadziejne porady ;-(
  Szukałam konkretnych podpowiedzi a nie paru ogólników …..