Naucz dziecko gry w szachy! Dlaczego warto?

Już w 2012 roku Parlament Europejski poparł program „Szachy w szkole”, rekomendujący krajom unijnym wprowadzenie nauki gry w szachy do szkół podstawowych. Z takim samym apelem wyszedł szachowy mistrz świata w latach 2000-2007 Władimir Kramnik, który postuluje, by gra w szachy była obowiązkowym przedmiotem we wszystkich szkołach podstawowych na całym świecie. Tak się stało w Rosji, Islandii i Wenezueli, a także nielicznych miastach w Polsce, w których nawet funkcjonują klasy o profilu szachowym. Co daje nam gra w szachy?

Kiedy zacząć grę w szachy?

Naukę gry w szachy można zacząć już między 6 a 9 rokiem życia.

Wbrew powszechnej opinii nauka gry nie jest szczególnie trudna. Wystarczy dowiedzieć się, w jaki sposób poruszają się poszczególne figury na sześćdziesięciu czterech polach. I robić wszystko, by chronić króla. Każdy gracz ma takie same szanse. Taką samą liczbę figur i pionków. Każdy może opracować swój sposób działania. Potrzeba do tego koncentracji i umiejętności przewidywania, w jaki sposób można się poruszyć i co zrobi przeciwnik, by jak najszybciej dać mu mata.

Gra w szachy to świetny sposób na ćwiczenie logicznego i abstrakcyjnego myślenia, wyobraźni przestrzennej, podejmowania decyzji i rozwijanie mózgu, bardzo podatnego na wszelkiego rodzaju aktywność stymulującą. Gra w szachy uczy cierpliwości, determinacji i dyscypliny, sprawnej komunikacji, prawidłowej oceny sytuacji oraz współzawodnictwa.

naucz dziecko grać w szachy

Każda partia jest inna

Żadna gra nie jest taka sama. Każda partia otwiera nieskończoną liczbę kombinacji. Przy pierwszym ruchu gracz ma dwadzieścia możliwości przesunięcia pionka. Po zakończeniu pierwszego ruchu pojawia się już czterysta możliwości, a po drugim ruchu dwadzieścia tysięcy. Im dłużej trwa gra, tym jest ich coraz więcej. Pewien matematyk obliczył, że jedna partia szachów może być rozegrana na więcej niż 10 do 120 potęgi sposobów.

Co daje gra w szachy?

  • Przeprowadzono badanie w Hongkongu, które wykazało, że uczniowie grający w szachy poprawili o 15% oceny z matematyki i nauk przyrodniczych.
  • Na niemieckim uniwersytecie w Treves wykazano, że gra w szachy poprawiła koncentrację, motywację i percepcję wśród uczniów.
  • Badanie przeprowadzone w Nowym Jorku dowiodło, że gra w szachy poprawia wydajność czytania.
  • Gra w szachy pozwala uczyć się na własnych błędach,
  • Jak pokazały badania – wzmacnia poczucie własnej wartości.
  • Uczy pokory i dyscypliny.

Czy zatem warto? Na pewno!

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.