Większość z nas jest nosicielem pasożytów. Według oficjalnych danych, tak zwane bogate jelita może mieć nawet 90% dorosłych i tyle samo dzieci w wieku przedszkolnym.
Pasożytów nie da się uniknąć. Jaja pasożytów są bowiem bardzo odporne na wpływ czynników zewnętrznych, poza tym są wszędzie – na klamkach, drzwiach, meblach, w komunikacji publicznej i w wielu innych miejscach.
Większość z nas nie ma żadnych objawów bytności pasożytów. Inaczej – zachowana jest równowaga i nie wymaga się interwencji.
Z drugiej strony istnieje trend systematycznego odrabaczania. Konieczność ta pozostaje jednak dyskusyjna. Niektórzy specjaliści są zdania, że każde dziecko powinno być odrabaczane profilaktycznie raz w roku. Inni są przekonani, że należy to robić z wyraźnych wskazań – na przykład dokuczliwych objawów.
Problemem jest sytuacja, kiedy pasożyty utrudniają funkcjonowanie, zaburzają rozwój dziecka, sprawiają, że jego karmienie to droga przez mękę. Wtedy koniecznie trzeba działać i usunąć nieproszonych gości.
Dzieci i pasożyty
Często sugestia, że dziecko ma pasożyty wydaje się irracjonalna. Myślisz, jak to możliwe, skoro dbacie o higienę, dziecko chodzi umyte, zadbane.
Tymczasem bardzo łatwo zarazić się pasożytami i nabawić się nieproszonego gościa.
Często pasożytami dzieciaki zarażają się w nieodgrodzonych piaskownicach, w przedszkolach, gdzie nie zawsze pamiętają o starannym umyciu rąk po toalecie, po zjedzeniu nieumytego owocu z drzewa. Pasożyty chętnie są również przenoszone z psa czy kota na maluszka.
Badanie kału pod kątem pasożytów
Badanie kału pod kątem pasożytów w polskich laboratoriach jest trudne. Wykrywalność szacowana jest na poziomie 8-20%. Dlatego wielu lekarzy już na samym wstępie zaleca zaniesienia próbek do weterynarza, co ma skracać diagnostykę i gwarantować uzyskanie bardziej wiarygodnych wyników badań. Są też tacy, którzy zalecają profilaktyczne odrabaczanie, w myśl zasady, że zawsze „coś” się znajdzie.
Objawy pasożytów
- nawracający kaszel,
- zgrzytanie w nocy zębami,
- mowa przez sen,
- obgryzanie paznokci,
- sińce pod oczami,
- zmniejszony apetyt na „normalne jedzenie”
- ochota na słodkie,
- częste infekcje,
- alergie,
- ból brzucha,
- ból głowy,
- brak przybierania na wadze.
Często pasożyty u dzieci powodują objawy typowe dla alergicznego nieżytu nosa, AZS czy astmy. Wiąże się je również z chorobą lokomocyjną, cukrzycą, bólami kręgosłupa, zespołem permanentnego zmęczenia, niższą odpornością na infekcje wirusowe i bakteryjne. Ich wystąpieniu sprzyjają częste antybiotykoterapie.
Witam wszystkich czytelników sosrodzice.pl :).
Mam pytanie do bardziej doświadczonych niż ja mam…
Czy zauważyliście u Waszych dzieci taka zaleznosc jak opiszę niżej.
Dziecko budzi się w nocy, gdy jest pełnia, jest niespokojnie, krzyczy przez sen. A pozniej przez kilka dni robi się agresywna Ciagnie za wlosy i bije.
czy waszym dzieciom zdarzają się takie akcje?
czy to mogą być pasożyty?
Ja w swoim domu wprowadziłam profilaktykę – dieta oczywiście jak najbardziej na tak, a druga sprawa to kuracja parafarm raz w roku – całej Rodziny. Produkt naturalny, niestety trochę niesmaczny ale smak do przeżycia… zerknijcie sobie http://www.i-apteka.pl/product-pol-38625-PARA-FARM-Plyn-doustny-85ml.html myślę, że naprawdę warto. Pierwszy raz moje dziecko miało robale przyniesione z przedszkola i wtedy zastosowałam leki po których małą bolał brzuszek i dziwnie się zachowywała… więcej nie będę faszerować w dzieci chemii.
http://www.i-apteka.pl/product-pol-36205-CATS-CLAW-Koci-Pazur-500mg-x-250-kapsulek.html?rec=101002301
Ewa nie wiedziałam, że koci pazur też działa przeciw pasożytom… dzięki za info. Przy czym tego preparatu akurat nie można podawać dzieciom – przynajmniej tak jest podane w zaleceniach. Jolka 22: mądry lekarz zleca odrobaczanie raz w roku :) ilu polskich lekarzy, ilu waszych lekarzy zleca Wam odrobaczanie, albo przynajmniej sugeruje raz w roku wprowadzić tygodniową dietę nafaszerowaną produktami, które nie lubią pasożyty? temat kończy się na skierowaniu na badanie gdy rodzic ma podejrzenie. W kale rzadko coś wychodzi… trzeba dobrze trafić aby akurat złapać jaja,,, jak rodzice mocno zaprotestują dostaną zentel dla całej rodziny i po temacie :(
Bardzo interesujące…narazie co prawda nie zauważyłam żadnych oznak u dzieci, ale te statystyki każą się zastanowić, czy jednak też nie mamy robalów…bleee
owsiki są widoczne w kale a wtedy nalezy zglosic sie do lekarza. ewentualnie jest lek bez recepty na owsiki i mozna rozpoczac kuracje samemu ;) Pyrantelum medana sie nazywa
Nie mam jakoś pewności, że domowymi sposobami można się skutecznie pozbyć pasożytów, a nawet jeśli, to pewnie trwa to znacznie dłużej niż po zastosowaniu zawiesiny REKLAMA. Podałam ją swojemu dziecku i dzięki temu w krótkim czasie zakończyłam temat pasożytów
Niestety nie da się upilnować dziecka, żeby nie brało różnych rzeczy do buzi, zwłaszcza w przedszkolu i chyba stąd właśnie mój synek zaraził się owsikami. Dobrze, że REKLAMA, które lekarz kazał mu dawać świetnie się sprawdziło i szybko udało mi się małego odrobaczyć