Naturalne sposoby na wzmocnienie włosów po porodzie

Problemy z włosami bardzo często pojawiają się już w trakcie ciąży. Organizm jest osłabiony, a do tego brak nam czasu i energii na dodatkową pielęgnację. Po porodzie bywa jeszcze gorzej, opieka nad dzieckiem sprawia, że nie mamy czasu na odpowiednią dietę a tym bardziej na pielęgnacje włosów, do tego dochodzą stres i przemęczenie.

Zazwyczaj wystarcza czasu na mycie i wyszczotkowanie, choć i to wykonane w ekspresowym tempie. Przebyty poród, nieprzespane noce, brak czasu na zbilansowany posiłek, karmienie piersią to dodatkowe przyczyny złej kondycji włosów. Kosmyki nie tylko są przesuszone lub odwrotnie z tendencją do przetłuszczania, ale również niestety zaczynają wypadać. Jeśli tylko zauważymy u siebie ten problem, można spróbować je wzmocnić.

Odpowiednia dieta

female taking shower and washing her hairNajlepiej zacząć od odpowiedniej diety, bogatej w witaminy i mikroelementy, można wspomóc się odpowiednimi suplementami diety, które dodatkowo zawierają dużą dawkę witamin. Należy zadbać o to, by w diecie nie zbrakło witamin A,B,C,E, cynku, selenu. Trzeba pamiętać o spożywaniu potraw mlecznych, jaj, ryb, płatków owsianych, roślinach strączkowych i orzechach.  Nie zapominajmy również o spożywaniu warzyw i owoców, które dostarczają wielu cennych składników potrzebnych do prawidłowego wzrostu włosa.

Kosmetyki do pielęgnacji włosów

Bardzo istotne są również kosmetyki, jakich używamy do pielęgnacji włosów. Jeśli kosmyki wypadają, to właśnie do takich osłabionych włosów powinien być przeznaczony szampon i odżywka. Podczas mycia obchodźmy się z włosami delikatnie, starajmy się nie pocierać, tylko masować głowę, również podczas wycierania ręcznikiem delikatnie osuszamy włosy. Czesanie włosów powinno być równie delikatne, a do tego celu najlepsze będą szczotki z naturalnego włosia.

Codzienna pielęgnacja

Wypadające kosmki nie wyglądają dobrze, więc większość kobiet próbuje je upinać, co powoduje ich ściskanie gumką lub spinką, więc dodatkowo je osłabia. Najlepiej zrezygnować przynajmniej na jakiś czas z kosmetyków do stylizacji włosów ( lakierów, pianek), a także farb czy płynów do ondulacji. Rezygnujemy również z suszarki, lokówki czy prostownicy.

Jeśli nie chcemy używać zbyt wiele chemii do poprawy kondycji naszych włosów, warto sięgnąć po domowe, naturalne i babcine sposoby. Wystarczy dobrać odpowiednie składniki, które zazwyczaj są dostępne w kuchennych szafkach.

Jajka i oliwa z oliwek

Jajka są od wielu lat znane ze swych cennych właściwości. Zawierają witaminy (A,  B,D,E,H) a także żelazo, cynk, fosfor, siarkę magnez, potas. Przy problemie z wypadającymi włosami świetnie nada się samo żółtko jaja.

Oliwa z oliwek natomiast zawiera witaminy ( B, C, E) a także żelazo i fosfor. Oliwa działa doskonale na suche i zniszczone włosy, dodaje im wigoru. Jaja połączone z oliwą to ogromny zastrzyk leczniczy dla włosów. Wystarczy żółtko dobrze wymieszać z kilkoma kroplami oliwy, nałożyć na włosy, przykryć głowę woreczkiem foliowym i zawinąć w ręcznik. Po upływie godziny maseczkę zmywamy letnia wodą.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Wioleta 30-letnia mama trzyletniego Wojtusia. Absolwentka studiów pedagogicznych. Z zamiłowaniem pochłania wszelką wiedzę na temat wychowywania dzieci, gotowania oraz dziedzin kosmetyki. Zagorzała zwolenniczka karmienia piersią i jak najczęstszego chwalenia dzieci. Wyznaje zasadę: "Słuchaj dobrych rad, ale postępuj zgodnie z matczynym instynktem".

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.