W obecnych czasach kobiety w ciąży otoczone są specjalną opieką medyczną. Liczne badania, regularne kontrole i interwencje lekarskie niektórym paniom potrafią spędzać sen z powiek. Coraz częściej wspomina się jednak o prowadzeniu zrównoważonego trybu życia bazującego wyłącznie na naturalnym podejściu. Wbrew pozorom jest to także możliwe w przypadku ciąży i późniejszego porodu. Co tak naprawdę kryje się pod terminami naturalna ciąża oraz naturalny poród i czego należy się tutaj spodziewać?
Na czym polega naturalne prowadzenie ciąży?
Dostępność do zaawansowanej opieki medycznej doprowadziła do tego, że każdy nawet najbłahszy problem zdrowotny leczony jest przez podawanie leków albo hospitalizację. Dotyczy to szczególnie kobiet w ciąży. W niektórych krajach nadal obowiązuje jednak system opieki przedporodowej bazujący wyłącznie na naturalnym podejściu.
Prowadzenie ciąży w naturalny sposób polega głównie na założeniu, że przyszła mama znając swój organizm, najlepiej wie, czego w danej chwili potrzebuje, co może w dużym stopniu wpłynąć na prawidłowy przebieg ciąży. Jeśli kobieta od początku ciąży prowadzi zdrowy tryb życia, troszczy się o siebie i własne potrzeby to z powodzeniem uniknie wielu komplikacji wyłącznie
poprzez właściwą profilaktykę.
Podstawą naturalnego prowadzenia ciąży jest odpowiednia dieta.
Zwolennicy tego typu podejścia uważają, że dzięki zbilansowanym posiłkom, dużej ilości witamin i ziół oraz wykluczeniu przetworzonych produktów ciężarne mogą uniknąć zaparć, problemów żołądkowych, nadciśnienia, a nawet cukrzycy.
Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia odpowiednio dobranej aktywności fizycznej oraz ćwiczeń oddechowych. Regularne treningi mają bowiem pomóc poprawić ogólną kondycję fizyczną przyszłej mamy, wesprzeć jej krążenie, zlikwidować zmęczenie, a także podnieść odporność.
Naturalne prowadzenie ciąży zakłada również rezygnację z niektórych badań lekarskich, w tym ze zbyt częstego sprawdzania hemoglobiny we krwi, ciśnienia krwi bądź obciążenia glukozą.
Naturalny poród – co to właściwie oznacza?
Bardzo dużo osób nadal myli poród naturalny z porodem drogami natury. Wbrew pozorom to dwa całkiem różne terminy, które opierają się na innym podejściu sprowadzania dziecka na świat.
W idei porodu naturalnego jest bowiem w jak największym stopniu wyeliminowanie zbędnych procedur medycznych.
Poród uznaje się tutaj za całkowicie naturalny proces fizjologiczny, z którym kobieta samodzielnie, instynktownie da sobie radę, wyłącznie przy niewielkim wsparciu położnej. Dzięki takiemu rozwiązaniu przyszła mama ma całkowity wpływ na przebieg swojego porodu, może również decydować o przybraniu określonej pozycji czy wybrać metodę łagodzenia bólu (z pakietu tych naturalnych).
Tego rodzaju poród nie wymaga ciągłego leżenia na łóżku oraz stałego podłączenia do aparatu KTG. Ponadto ciężarna
uniknie tutaj podawania środków farmakologicznych, a także konieczności nacinania krocza. Dodatkowo po porodzie mama ma stały i nieograniczony kontakt z pociechą.
Poród drogami natury to z kolei szerokie pojęcie oznaczające wyłącznie, że dziecko samodzielnie przechodzi przez kanał rodny. Najczęściej odbywa się on jednak przy pełnej asyście personelu medycznego.
Naturalna ciąża i poród nie dla wszystkich
Każda kobieta musi jednak zdawać sobie sprawę, że nie u wszystkich przyszłych mam da się poprowadzić ciążę i poród w naturalny sposób. Aby do tego doszło kobieta musi być w pełni zdrowa, bez żadnych przewlekłych chorób, a ciąża przez cały czas powinna przebiegać bez zakłóceń. Specjaliści odradzają też tego typu podejście u pań po 35. roku życia, u których wzrasta ryzyko komplikacji w trakcie porodu.
Warto również pamiętać, że wybierając poród naturalny, trzeba zrezygnować ze specjalistycznego znieczulenia zewnątrzoponowego, a w razie problemów czas oczekiwania na pomoc medyczną znacznie się wydłuży.
Naturalne prowadzenie ciąży i w pełni fizjologiczny poród stanowią dobrą opcję dla kobiet, które ufają w swoje siły oraz są pewne, że znają na tyle własne ciało, aby wiedzieć kiedy i w jaki sposób reagować. W trakcie porodu rodząca musi też wziąć na siebie odpowiedzialność za ewentualne trudności, które mogą wystąpić ze względu na brak dostępu do specjalistycznych metod medycznych.
Optymalnym rozwiązaniem może okazać się naturalny poród odbywający się na terenie szpitala. Warto jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie placówki udostępniają taką opcję.
Komentarze