Napletek – odciągać, nie odciągać? Kogo słuchać?

Napletek, higiena intymna u małych chłopców, sposób mycia prącia w trakcie kąpieli, dylemat – odciągać czy zostawić w spokoju- tematy te rozgrzewają do czerwoności dyskusje na wielu forach dla młodych rodziców. Głównie dlatego, że trudno doszukać się jednoznacznych wskazań i prostych odpowiedzi. Często jest tak, że co specjalista to inna opinia. Sporo można się również nasłuchać od innych rodziców, mających pewne doświadczenia, niekoniecznie łatwe, dlatego nie brakuje przestróg i wskazówek, by innych od pewnych problemów ustrzec. Każdy radzi, a rodzic ma mętlik w głowie. Co robić? Jak pielęgnować napletek, jak myć „siusiaka”, kiedy iść do lekarza?

Higiena u małych chłopców. Napletek, mity, naleciałości kulturowe

Problem z higieną intymną u małych chłopców wynika z mitów, naleciałości kulturowych, obaw związanych z „delikatnym tematem”. By rozwiać te wszystkie wątpliwości, należy wspomnieć o fizjologii.

napletek22

Noworodek płci męskiej rodzi się z napletkiem, który nie jest zsuwalny, innymi słowy – pozostaje nieruchomy i zasłania główkę penisa. To kwestia fizjologii, którą określa się stulejką fizjologiczną, w tym czasie blaszki napletka są przyklejone do żołędzi prącia, skóra nie jest podatna na rozciąganie, ani elastyczna. Tak to pomyślała Matka Natura, dlatego należy ten fakt zwyczajnie zaakceptować i nie decydować się na manewrowanie mające na celu odsunięcie żołędzi. Wszelkie interwencje osoby dorosłej mogą prowadzić do zbędnych problemów z uszkodzeniem delikatnych obszarów, powstawania blizn, narośli, które w przyszłości mogą zwiększać ryzyko rozwinięcia się stulejki (już nie fizjologicznej, ale wymagającej interwencji).

Brudny siusiak, czyli co z tą wydzieliną?

W sterylnym świecie nie ma miejsca na brud, który widzimy często tam, gdzie go naprawdę nie ma. Problem z napletkiem wynika niejako z tego, że pod nim w naturalnym procesie gromadzą się wydzieliny gruczołów łojowych i złuszczonego nabłonka (mastka). Wydzielina ta ma kolor biały lub żółty i znajduje się tam nie bez powodu. Gromadzi się po to, by pomóc w naturalnym odejściu napletka. Jej usuwanie „na siłę” nie jest wskazane. Nie ma też obawy o to, że zgromadzą się w niej bakterie, bo sama w sobie jest jałowa, problem zaczyna się wtedy, gdy zaczynamy manewrować przy napletku brudnymi dłońmi, przenosząc tam bakterie.

Czy odciągać napletek?

W prawidłowym, niezakłóconym procesie do odklejania napletka dochodzi samoistnie, dzieje się tak poprzez powstanie zmian rozłożonych w czasie. Kluczowe w tym temacie są:

 • gromadzenie się mastki pod napletkiem,
 • tworzenie tak zwanego „balonika” podczas siusiania,
 • samoistne wzwody

Innymi słowy – nie trzeba wspomagać tego procesu, bo celowo został on rozłożony w czasie – dziecku nie jest potrzebne odsuwanie napletka, zwłaszcza, gdy chłopiec jest mały i często sam manewruje przy „siusiaku”, napletek dodatkowo chroni prącie.

Poza tym mały penis służy chłopcom do siusiania. Dopiero z czasem w trakcie dojrzewania zachodzą zmiany, które pozwalają na uzyskanie pełnej dojrzałości fizycznej. Odsunięcie napletka jest ważne w momencie rozpoczęcia aktywności seksualnej, czyli w trakcie stosunku, wcześniej nie.

Jeśli nie ma medycznych wskazań, innymi słowy „nic niepokojącego się nie dzieje”, nie rozwijają się stany zapalne, nie dochodzi do zaczerwienia, bolesności, należy zachować spokój, pozwalając, by natura zrobiła swoje. Innymi słowy – nie odsuwać napletka.

Odsuwanie napletka, zwłaszcza u nieprzygotowanego malucha (na sucho czy w wodzie) może prowadzić do przykrych konsekwencji:

 • popękania napletka,
 • naderwania węzidełka,
 • uszkodzenia żołędzi,
 • powstania obrzęku,  załupka, sytuacja ta wymaga natychmiastowej wizyty u chirurga.

Wszystkie te mikrouszkodzenia lub te poważniejsze rany widoczne gołym okiem są według wielu ekspertów przyczyną późniejszych problemów ze stulejką, która kończy się na stole u chirurga.

Poza tym drugi częsty błąd to rozpoczęcie odsuwania napletka, a potem zaprzestanie tej czynności. Ryzyko wystąpienia stanu zapalnego w takich sytuacjach gwałtownie rośnie.

Warto posłuchać, co mówi o odciąganiu napletka guru w temacie dr Gastoł.

Kiedy napletek powinien sam odchodzić?

U 90% chłopców w trzecim roku życiu napletek jest odprowadzalny w całości lub częściowo. U 1% chłopców napletek odkleja się w okresie dojrzewania. Obie te sytuacje są fizjologiczne.

Higiena intymna chłopców – w kilku zdaniach

Jak zatem dbać o higienę intymną chłopców?

Zasady są dwie – do ukończenia 1 roku życia nie próbujemy odciągać napletka. Dokładnie oczyszczamy prącie po każdej zmianie pieluszki, w trakcie mycia traktujemy to miejsce jak każde inne na skórze, dokładnie je oczyszczamy, by nie dopuścić do przedostania się bakterii kałowych i powstania stanu zapalnego. Nie należy stosować żadnych kremów, ani maści do przyspieszenia procesu odsuwania napletka – chyba, że tych przepisanych przez lekarza.

Gdy dziecko skończyło rok, w trakcie kąpieli możemy delikatnie odsunąć napletek, do pierwszego oporu i oczyścić obszar wodą z mydłem. W proces ten nie powinniśmy wkładać żadnej siły. Chodzi o to, by oczyszczać miejsce, które samo podczas odklejania się napletka została odsłonięte.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Jesteśmy tu dla Ciebie. Podejmujemy tematy, które dla nas, Rodziców, są ważne. Miło nam Ciebie gościć na naszej stronie! :) Pozostaw ślad po sobie w komentarzu! Jeśli prowadzisz bloga, chętnie Cię odwiedzimy! :)

Komentarze

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 1. Daria Daria

  U niemowląt i małych chłopców sklejony napletek jest zjawiskiem fizjologicznym i wynika z rozwoju prącia (w pierwszych latach życia żołądź jest ściśle sklejona z wewnętrzną blaszką napletka). Dodatkowo w tym wieku napletek jest długi, a jego ujście zewnętrzne jest wąskie i mało elastyczne. Mimo to chłopcy z przyklejonym napletkiem oddają mocz prawidłowo i bez jakichkolwiek trudności. Pod koniec 1. roku życia odprowadzalny napletek obserwuje się tylko u około 50% chłopców. Odsetek ten zwiększa się do 80-90% około 3. roku życia. Stan nieodprowadzalnego napletka u małego chłopca określa się mianem „fizjologicznej stulejki”, choć lepiej używać terminu „fizjologicznie wąski napletek”. Ponieważ jest to stan fizjologiczny, uważam, że u zdrowego małego chłopca (co najmniej do 3. rż.) bez niepokojących objawów klinicznych nie należy podejmować żadnych manipulacji na napletku. Nadmierne i forsowne próby retrakcji fizjologicznie wąskiego napletka, niestety często podejmowane bez uzasadnienia, prowadzą do jego wielokrotnego pękania, a w następstwie do bliznowacenia. To właśnie ten niepotrzebny manewr może doprowadzić do wtórnej stulejki.
  Chłopców z nieodprowadzalnym napletkiem po ukończeniu 3.-4. roku można skonsultować w poradni chirurgii lub urologii dziecięcej.

 2. Tup Tup

  Mi doktor od pierwszego miesiąca życia zwracał uwagę żeby zawsze pamiętać o tym żeby napletek odciągać