Naleśniki są zdecydowanie jednym z najulubieńszych dań naszych dzieci. Ponadto są niezwykle szybkie w przygotowaniu, tanie i nie wymagają wykorzystania wielu składników. Nasze pociechy uwielbiają te puszyste placuszki, zwłaszcza podawane w wersji na słodko z nutellą, serkiem, dżemem bądź owocami. Wbrew pozorom przygotowanie idealnych naleśników nie należy do najłatwiejszych zadań.
Trzeba bowiem nie tylko zachować odpowiednie proporcje składników, ale także zadbać o właściwe wysmażenie placków. Sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, kiedy chcemy przygotować naleśniki bezglutenowe, bezmleczne lub bezjajeczne. Sprawdź najlepsze przepisy na pyszne naleśniki w każdej wersji!
Naleśniki tradycyjne
Składniki:- 2 jajka;- 1 szklanka mleka;- 1 szklanka mąki pszennej;- 2-3 łyżki oleju roślinnego lub masła:- 3/4 szklanki wody gazowanej;- szczypta soli.
Przepis:Mąkę należy wsypać do miski, a następnie dodać do niej jajka, mleko, wodę gazowaną oraz sól.
Wszystkie składniki trzeba dokładnie wymieszać za pomocą miksera lub blendera. Potem do ciasta dodajemy olej lub roztopione masło i całość ponownie mieszamy. Następnie należy odpowiednio rozgrzać patelnię. Przyjmuje się, że do naleśników najlepsze są patelnie o cienkim dnie. Na patelnię przy użyciu dużej łyżki delikatnie wylewamy gotowe ciasto. Placuszki najlepiej smażyć po każdej ze stron około minuty, aż delikatnie się zarumienią. Gotowe naleśniki można posypać cukrem pudrem bądź podawać z owocami, jogurtem, serkiem czy kremem czekoladowym.
Naleśniki bezmleczne
Składniki:- 200 gram mąki;- 200-250 mililitrów wody gazowanej;- 2 jajka;- 100 mililitrów oleju roślinnego;- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia;- szczypta soli.
Przepis:Do miski należy wsypać mąkę, proszek do pieczenia i wlać wodę. Wszystkie składniki powinno się ubijać, aż do uzyskania jednolitej masy bez grudek. Potem dodajemy olej, po czym ponownie wszystko razem mieszamy. Cienką warstwę ciasta wylewamy na wcześniej rozgrzaną patelnię. Placki należy smażyć po obu stronach przez kilkadziesiąt sekund. Przygotowane w ten sposób naleśniki można podawać zarówno w wersji na słodko, jak i słono. Warto pamiętać, że naleśniki bezmleczne stanowią
doskonałe rozwiązanie dla dzieci borykających się z nietolerancją laktozy.
Naleśniki bezglutenowe
Składniki:- 3 jajka;- 250-300 mililitrów mleka;- 100 g mąki jaglanej;- 100 g mąki kukurydzianej;- 50 g mąki ziemniaczanej;- olej rzepakowy;- szczypta soli.
Przepis:Wszystkie rodzaje mąki należy wsypać do miski, po czym dodać jeszcze mleko, jajka i sól. Składniki trzeba dokładnie wymieszać, aż do uzyskania gładkiej masy. Następnie do ciasta dodajemy dwie łyżki oleju, a całość ponownie mieszamy. Na dobrze rozgrzaną patelnię należy wlać jedną łyżkę oleju i rozprowadzić go po całej powierzchni. Wtedy można już przystąpić do smażenia placuszków.
Cienkie naleśniki najlepiej smażyć po obu stronach na delikatny, złotawy kolor, co doda im smakowitej chrupkości. Gotowe danie według uznania można podawać w wersji na słodko bądź słono.
Jak uniknąć niedoborów żywieniowych na diecie bezglutenowej?
Naleśniki bezjajeczne
Składniki:- 1 szklanka mleka;- 1 szklanka wody gazowanej;- 2 łyżki oleju;- 1,5 szklanki mąki pszennej;- szczypta soli.
Przepis:Do wyższej miski wsypujemy mąkę i dodajemy mleko, wodę gazowaną oraz sól. Wszystkie składniki należy dokładnie zmiksować tak, aby nie pozostały żadne grudki. Potem do ciasta trzeba jeszcze dodać dwie łyżki oleju, a całość ponownie bardzo dokładnie wymieszać. Na wcześniej rozgrzaną patelnię należy wlać dużą łyżkę przygotowanego ciasta i delikatnie rozprowadzić je po całej powierzchni.
Placki powinno się smażyć po obu stronach przez około minutę, aż delikatnie zarumienią się na złocisty kolor. Naleśniki można podawać z dżemem, świeżymi owocami, syropem klonowym lub miodem.
Uczulenie na jajka – wyzwanie pod lupą
Komentarze